Mansour-Češka
Foto: Facebook Cortney Mansour And Michal Ceska

Představení českých krasobruslařů pro ME v Ostravě – 2. díl – Cortney Mansour, Michal Češka

Mansour-Češka

2. září 1992 se v českém Děčíně narodil chlapeček, jehož osudem se měl stát led a krasobruslařské brusle. O dva roky později 15. prosince se v kanadském městě Regina narodila holčička. I ona se měla zamilovat do bruslení. Vzdálenost přes 7 000 kilometrů a přesto se jejich bruslařské osudy střetly. Cortney Mansour a Michal Češka se po čtyřech letech společné práce připravují na domácí evropský šampionát v Ostravě.

Český rodák dlouho bruslil s Karolínou Procházkovou. V roce 2013 se společně pokoušeli kvalifikovat do Soči na olympijské hry. Avšak neúspěšně. Podle představ se jim tehdy nevydařilo ani juniorské mistrovství světa. Po něm se rozhodli, že už spolu v kariéře pokračovat nebudou. Češka si začal hledat jinou partnerku a volba padla na kanadskou krasobruslařku, jež v roce 2012 skončila s kazašským partnerem Žunusovem pětatřicátá na mistrovství světa. Dohromady je dali jejich trenéři, kteří byli dobrými kamarády. Mansour se přijela podívat do Prahy, trenéři viděli, že krasobruslařská chemie mezi oběma bruslaři funguje a události nabraly rychlý spád. Češka si sbalil věci a hned odletěl se svou novou partnerkou trénovat do Toronta. Postupem doby pár vyměnil Toronto za středisko Novi ve Spojených státech. Tam je trénuje Igor Špilband. Trenér, který spolupracoval či stále ještě spolupracuje s řadou hvězd. Jeho rukama prošli mj. olympijští vítězové z roku 2010 Virtue-Moir, jejich následovníci na olympijském trůnu Davis-White, dvojnásobní mistři Evropy Pechalat-Bourzat nebo současní vicemistři světa Chock-Bates. Špilband si své svěřence pečlivě vybírá, ne každého do skupiny přijme. Proto není divu, že český pár zajásal, když se jich uznávaný kouč ujal, a že Mansour, která předtím v Kanadě studovala, vše opustila a vydala se svým bruslařským partnerem do Spojených států. V Novi nemají pouze krasobruslařského trenéra, ale i trenéra tanečního, baletního a hereckého. Ve Špilbandově skupině trénuje pět párů. Všichni jsou vynikající tanečníci, což český pár motivuje k neustálému zlepšování.

Češka si na zámořský životní styl zvykl docela rychle. Na americkém kontinentu postrádá snad jen české jídlo, podle své krasobruslařské partnerky především řízky. Ty má mimochodem z českých jídel nejraději i ona. Na rozdíl od knedlíků, které ji nikterak nenadchly. Českému se také nechystá přivyknout. Zato na Prahu si zvykla snadno. České hlavní město prý miluje. V České republice pár tráví přibližně tři měsíce v roce. Rodilá Kanaďanka totiž potřebuje získat české občanství. Na mistrovství Evropy či světa mohou „smíšené“ páry startovat za jeden stát, aniž by oba měli jeho občanství. Pro olympijské hry to však neplatí, tam je stejné občanství obou krasobruslařů potřeba. Žádost o to naše kanadská rodačka už podala. Podle zákona měla za 30 dní dostat vyjádření, ale i po čtyřech měsících stála její žádost na mrtvém bodě. Pár však doufá, že vše dobře dopadne. Pak budou moci o olympiádu zabojovat i na ledě. Vloni na mistrovství světa obsadili 24. příčku. Letos se budou snažit své umístění minimálně o pět míst vylepšit – 19 nejlepších tanečních párů totiž postoupí na olympijské hry. Pokud by jim to v březnu v Helsinkách nevyšlo, o zbylých pět míst se budou moci poprat na podzim při dodatečné olympijské kvalifikaci.

V prosinci loňského roku obsadili na společném šampionátu Maďarska, Slovenska, Polska a České republiky třetí místo. Zajeli úžasný volný tanec, o celkové vítězství je připravila pouze chyba v krátkém programu, po níž vypadli z tempa. Český titul a s ním nominaci na evropský šampionát však získali poměrně přesvědčivě. Mansour s Češkou se v letošní sezoně také poprvé zúčastnili prestižního seriálu Grand Prix. V listopadu v Paříži obsadili osmé místo.

To je však už minulost, nyní mají plnou hlavu domácího mistrovství Evropy. Při svém předloňském debutu na evropském šampionátu skončili na 17. místě, vloni byli třináctí a v Ostravě touží po první desítce. Touží o to víc, že šampionát se do Česka vrací po dlouhých 18 letech. Pokud svůj cíl ohledně umístění v první desítce splní, vybojují další místo pro svou kategorii na příští mistrovství Evropy. Umístěním se však nechtějí stresovat. Chtějí si závod užít a dobře bruslit. Mansour si přeje, aby zajeli dva čisté programy a vylepšili své loňské umístění alespoň na 12. místo. V Ostravě pojedou v krátkém tanci na rytmy Summertime a Diga diga do, pro volnou jízdu zvolili soundrack z filmu Kmotr. Češka láká diváky i na zajímavou zvedačku, kterou kromě nich žádný jiný pár nedělá. Jeho partnerka se těší, že budou čerpat energii z domácího publika. Rodilou Kanaďanku bude z publika podporovat asi i pět členů její rodiny. Její krasobruslařský partner očekává v hledišti také spoustu svých známých a rodinných příslušníků.

Do soutěže pár vstoupí ve čtvrtek 26. ledna krátkým tancem, o dva dny později budou následovat volné tance. Snad se jim jejich přání splní a své fanoušky nadchnou nejen zajímavou zvedačkou, ale i hezkým umístěním mezi nejlepší desítkou.

Na další díl seriálu tentokrát věnovaný zlatému sportovnímu páru z loňského juniorského mistrovství světa Dušková-Bidař se můžete těšit v pondělí 9.ledna.

Autor: Jana Šimková
391 0