Jemina Sumgong
Foto: mediamaxnetwork.co.ke

Olympijská vítězka Jemina Sumgong měla pozitivní nález na doping!

Jemina Sumgong

Olympijská vítězka z Ria de Janeira 2016 i slavného maratonu v Londýně Keňanka Jemina Sumgong měla pozitivní test na EPO.

Jemina Sumgong Zdroj: mediamaxnetwork.co.ke

Keňská vytrvalkyně Jemina Sumgong měla při mimosoutěžním testování IAAF v Keni pozitivní test na zakázaný krevní doping EPO (Erythropoietin). „To bylo součástí rozšířeného programu IAAF mimosoutěžních testů zaměřených na elitní maratonské běžce, který podporuje sdružení velkých maratonů World Marathon Majors (WMM)," dodali zástupci mezinárodní atletické federace na adresu testování.

Jemina Sumgong vedla v průběžném pořadí série WMM a byla blízko zisku prémie 250 000 dolarů. Vedení WMM po tomto odhalení odloží vyhlášení vítězky do doby, než se celý případ vyšetří. Pokud bude pozitivní i analýza vzorku B, hrozí keňské běžkyni až čtyřletý trest, což by pro africkou vytrvaleckou velmoc znamenalo velkou ránu. Její zlato z olympijského maratonu bylo v Keni velmi oslavováno a ze Sumgong se stala hrdinka. Keňa poprvé od zavedení této disciplíny do olympijského programu získala zlatou medaili.

Minulý rok potvrdila mezinárodní arbitráž CAS čtyřletý zákaz její bývalé tréninkové kolegyni Ritě Jeptoo, která měla před třemi lety pozitivní test také na EPO.

Autor: Hana Řeháková
90 0