Jiří Prskavec po vítězství na Australian Open
Foto: Facebook - Jiří Prskavec

Ohlédnutí za ME ve vodním slalomu, aneb 6 medailí pro Česko!

Jiří Prskavec po vítězství na Australian Open

Slovinský kanál Tacen postihly před ME záplavy a část kanálu byla poničena. I tak organizátoři stihli vše precizně připravit a dát do pořádku. Do Slovinska se sjela největší evropská konkurence, ve které se neztratili ani Češi, kteří přivezli hned 6 cenných kovů.

Hlídky braly tři cenné kovy

Bez stříbrného olympijského medailisty z Londýna Vavřince Hradilka, přesto opět mistry Evropy. Čeští kajakáři vyhráli na šampionátu ve slovinském Tacenu závod hlídek, jež předcházel víkendovým individuálním bojům. V čele jel Jiří Prskavec, uprostřed Ondřej Tunka, v závěru všechno jistil Vít Přindiš, vítěz kvalifikace. Češi tak obhájili zlaté medaile z posledního šampionátu loni v Liptovském Mikuláši, pro Prskavce to byla celkem šestá zlatá medaile z ME. „Vávra nám psal, že nám fandí,“ prozradili čeští kajakáři.

Bronzové medaile přidali deblkanoisté Ondřej Karlovský a Jakub Jáně, Jonáš Kašpar s Markem Šindlerem a Tomáš Koplík s Jakubem Vrzáněm, třetí skončily i kanoistky Tereza Fišerová, Monika Jančová a Eva Říhová. Kajakářkám závod nevyšel a po neprojetí jedné branky obsadily osmé místo.

V individuálních disciplínách překvapilo české mládí

Na začátku své finálové jízdy na mistrovství Evropy ve vodním slalomu v Tacenu kajakář Jiří Prskavec chyboval a musel začít pořádně riskovat. „To ale umím, jel jsem potom na hraně svých možností,“ prohlásil v cíli. Jeho jízda nakonec bylo bronzová, šest setin před čtvrtým Sebastianem Schubertem z Německa. Vyhrál Polák Mateusz Polaczyk před svým krajanem Dariuszem Popielou. Vít Přindiš byl pátý, na medaili mu chybělo půl sekundy.

První velký zářez mezi dospělými udělala na mistrovství Evropy v Tacenu kanoistka Tereza Fišerová. Teprve devatenáctiletá vodní slalomářka, která závodí i na kajaku, získala stříbrnou medaili. Velkou zásluhu na jejím úspěchu má přestup do Dukly Brandýs nad Labem, kde juniorská mistryně světa trénuje s muži. Z druhého místa byla nadšená. Nebýt chyby ve druhé brance, mohla přitom pomýšlet i na titul.  

První velkou medaili mezi seniory získali pětadvacetiletý Kašpar a o rok mladší Šindler. Smutné hrdiny olympijského závodu v Riu, kde je chyba a převrhnutí v samém závěru připravila o zlato, předstihli vítězní Francouzi Pierre Picco, Hugo Biso a bratři Andrzej a Filip Brzeziňští z Polska. Na vítěze ztratili čeští reprezentanti 98 setin sekundy.

V nedělním programu mistrovství Evropy ve vodním slalomu zachraňoval čest českých barev benjamínek týmu Matyáš Lhota. Jako jedinému z pěti českých reprezentantů v semifinále se mu totiž povedlo postoupit do odpoledního finále kategorie C1. V něm pak dojel na celkově šestém místě, titul evropského šampiona s přehledem obhájil Slovák Alexander Slafkovský. 

Jarní část sezony Lhotovi vyšla nad očekávání. I když ještě patří mezi juniory, ovládl nominační závody na Trnávce a nejlepšího výsledku z českých kanoistů dosáhl i na ME. "Kdyby mi to někdo řekl před závodem, asi bych se mu hodně zasmál," komentoval šestou příčku. Už v cíli semifinálové jízdy bylo vidět, jakou má z postupu radost.

"Užíval jsem si obrovsky každou jízdu. Vůbec na mě nebyl tlak, celý ten závod jsem si užil," vyprávěl. 

Zatímco mezi dospělými neměl co ztratit, v poslední sezoně mezi juniory bude muset hájit dobyté pozice. "Bude určitě velký tlak, ale snažím se to tak nebrat. Je tam spousta soupeřů, co mě může porazit," dodal.

Zdroj: ČT Sport, Kanoe.cz

99 0