Mezinárodní olympijský výbor zasedal na kongresu v Lausanne a rozhodl se zařadit do olympijského programu další disciplíny, které by měly zatraktivnit divácky olympijské hry. A v některých bude mít šance na medaili i Česká republika.
První velmi zajímavou disciplínou je atletická smíšená štafeta na 4x400 metrů, kde by Česká republika mohla sestavit opravdu silný kvartet. Když se v současné době podíváme ne české čtvrtkaře, tak k Pavlu Maslákovi je v současné době zhruba čtveřice až pětice sprinterů (například Patrik Šorm, Jan Tesař, Vít Müller), jenž se Pavlovi svými časy přibližuje. Z ženských atletek by mohl do mixu zasáhnout zajisté čtvrtkařka nad překážkami Zuzana Hejnová a například i její kolegyně z trati, Denisa Rosolová. Mezi hladkými čtvrtkařkami máme v současné době velmi mladé závodnice, které by však mohly věkem a především výkony dospět právě k účasti na OH 2020.
Podobného rázu bude i jedna plavecká disciplína. MOV se rozhodla zařadit do olympijského programu disciplínu na 4 x 100 metrů polohový závod, ve které by se čeští plavci také zajisté neztratili. Naopak čeští plavci smutní, že se nebude závodit na 50metrových tratích. Velké naděje si na prsařskou padesátku dělala bývalá mistryně Evropy na této trati, Petra Chocová. Naopak se poplave více distančních závodů. Na nové mužské trati 800 metrů volným způsobem by si mohl dělat zálusk na dobrý výsledek Jan Micka. Ženám naopak přibyla velmi dlouhá patnáctistovka.
Poprvé v olympijském programu uvidíme freestylovou disciplínu BMX na rampách a také trochu nečekaně basketbal 3 x 3, ve kterém jsou právě české ženy posledními mistryněmi světa. Tým okolo Michaely Uhrové by tak mohl zabojovat o velký úspěch na hrách, které se konají za 3 roky.
Velmi atraktivními disiplínami by mohly být i smíšené týmové závody v judu, stolním tenise, lukostřelbě a triatlonu, které taktéž MOV přidalo do olympijského programu. Mezi touto čtveřicí by aktuálně mohli bojovat o úspěch zejména stolní tenisté.
Nové disciplíny se dočkali také cyklisté. Na dráhu se totiž vrací Madison, neboli stíhací závod dvojic, ve kterém Česko v předešlých letech sbíralo úspěchy na světových šampionátech.
V poslední řadě byly přidány do programu i týmové šermířské disciplíny, které doposud v olympijském programu chyběly. A tak po dlouhých letech nebude chybět na OH žádná šermířská disciplína.
Zajímavá změna se udála ve střelbě. Z olympijského programu totiž vypadla disciplína, která byla v programu až do Ria od samotného počátku novodobého olympismu, čili od roku 1896. Jedná se o disciplínu střelba z malorážky vleže na 50 metrů. Vzhledem k této změně se někteří střelci, jenž jsou v této disciplíně úspěšní, vyjádřili na sociální síti Facebook velmi zarmouceně. Velmi výrazně kritizoval vyřazení této disciplíny Maďar István Péni, který považuje za neetické vyřadit disciplínu s tak obrovskou tradicí. Střílet se nebude ani z pistole na 50 metrů, v aktuálně parádní disciplíně českého mladíka JIndřicha Dubového. Zrušen byl také dvojitý trap. Na místo této trojice však byly zařazeny 3 smíšené týmový disciplíny.
Změny provedené na posledním zasedání v Lausanne způsobily, že se na hry kvalifikuje o 285 sportovců méně, než tomu bylo na předešlých hrách. Ovšem vzhledem k dřívějšímu zařazení nových sportů, ve kterých by se mělo kvalifikovat dalších 474 sportovců znamená, že ve výsledku bude na hrách v Tokyu více sportovců, než v Riu.