Majitel třiadvaceti zlatých, tří stříbrných a dvou bronzových medailí oficiálně ukončil svou bohatou kariéru.
Nejúspěšnější olympionik všech dob se největšího sportovního svátku zúčastnil celkem pětkrát. Poprvé to bylo v roce 2000 v Sydney. Tam startoval už ve svých patnácti letech. O čtyři roky později v Aténách se už radoval ze 6 zlatých a 2 bronzové medaile. Své nejúspěšnější hry zažil ale v Pekingu v roce 2008. Tehdy startoval v osmi disciplínách a osmkrát se radoval ze zlata. Překonal tak rekord svého krajana Marka Spitze, jenž na olympijských hrách 1972 v Mnichově získal o jednu zlatou medaili méně. Na olympiádě v Londýně 2012 vybojoval čtyři zlaté a dvě stříbrné medaile. Následně poprvé ukončil kariéru, po dvou letech se ale do bazénu vrátil. Letos na olympijských hrách v Riu de Janeiru byl nejprve americkým vlajkonošem a potom získal 5 zlatých a 1 stříbrnou medaili. Tu si vyplaval na trati 100 m motýlek, kde ho porazil mladý singapurský plavec Joseph Schooling. Svět pak obletěla osm let stará fotografie usmívajícího se Phelpse po boku třináctiletého Schoolinga, který ho při soustředění amerického týmu v Singapuru poprosil o společnou fotografii.
Z vrcholných akcí (olympijské hry, mistrovství světa, panpacificické hry) nasbíral neuvěřitelných 83 medailí v dlouhém bazénu, z toho 66 zlatých. Drží tři světové rekordy (100 m a 200 m motýlek, 400 m polohový závod) a je spoludržitelem čtyř dalších světových rekordů, které drží američtí plavci ve štafetách.
Letos v červnu si vzal za manželku bývalou Miss Kalifornie, s kterou má od května syna Boomera Roberta.
Plavec s disproporční postavou (s dlouhou horní částí těla, s obrovským rozpětím paží, s neobvykle ohebnými kotníky a velkými chodidly) se nyní loučí. Původně snad ani plavcem být neměl. Byl hyperaktivním dítětem s poruchou pozornosti, a tak ho matka dala na plavání, aby se zklidnil. Z jejího syna se ale nakonec stal plavec světového významu a legenda světového sportu.