Maskot HME 2017 s Ivetou Spanovic
Foto: belgrade2017.org

Na halové mistrovství Evropy v atletice pojede více než 20 českých reprezentantů

Maskot HME 2017 s Ivetou Spanovic

Prvním českým reprezentantem, který splnil limit na letošní halové mistrovství Evropy, se stal mladý český běžec Filip Sasínek. V lednu na Akademickém mistrovství ČR splnil B-limit na trati 800 m platný pro závodníky do 23 let. Čas později v Polsku ještě vylepšil na přísnější A-limit, mezitím splnil i přísnější kritérium pro start na trati 1500 m. Od devátého ledna, kdy Sasínek zaběhl kvalifikační čas, dodnes přibylo pro Bělehrad dalších devatenáct reprezentantů a start má jistý i mužská štafeta na 4x400 m, jež bude obhajovat bronzovou medaili z minulého halového evropského šampionátu v Praze.

Na HME má totiž právo startu pouhých šest štafet, které jsou pozvány na základě žebříčku štafet z loňské letní sezony. Členy české štafety by měli být Pavel Maslák a Patrik Šorm, kteří splnili i kritéria pro start v individuálním běhu na 400 m. Podle kritérií Českého atletického svazu budou závodníci do štafety nominováni podle domácího halového žebříčku. V tuto chvíli drží třetí místo v žebříčku Jan Tesař, čtvrtý je Jan Kubista, který má splněný limit na HME pro dvojnásobnou trať. Dva náhradníky potom může donominovat trenér zodpovědný za přípravu štafety. Naopak ženská štafeta, čtvrtá z minulého halového evropského šampionátu, šanci reprezentovat nemá – v loňském žebříčku je až na 17. místě. Účast na trati 400 m si však už vybojovala Denisa Rosolová a dnes se k ní v Ostravě na Czech Indoor Gala přidala i vítězná Zuzana Hejnová.

Na stejném podniku doplnil Sasínka na soupisce pro trať 1500 m Jan Friš, jenž patří mezi mladší závodníky, a tak mu stačilo splnit mírnější kritérium.

V ženském běhu na 800 m bude mít česká atletika v Bělehradě také zastoupení. Limit splnila Lenka Masná, která vloni a vlastně i předloni bojovala se zdravotními problémy. Limit na této trati má splněný i Diana Mezuliáníková, jež kromě této trati vyhověla i vypsaným kritériím pro trať 3 000 m a dnes uspěla i na poloviční trati. V Bělehradě chce startovat právě na patnáctistovce. Společně s ní se na této trati objeví i Simona Vrzalová. Atletka, která v osmnácti letech skončila, po pěti letech se vrátila, pak přišly zdravotní problémy, roky se trápila a až loni v lednu začala opět vrcholově trénovat a dokonce atakovala i limit na venkovní mistrovství Evropy, si tak v Bělehradě ve svých 28 letech odbude svoji premiéru na velké seniorské akci.

Simona Vrzalová na Czech Indoor Gala 2017 Zdroj: Facebook - Česká atletika

Mezuliáníková tedy pravděpodobně v Bělehradě tříkilometrovou trať nepoběží, v mužské kategorii na této distanci však zastoupení mít budeme. V předprogramu Czech Indoor Gala splnil B-limit mladý běžec Jakub Zemaník.

Pokud jsme výše zmiňovali zdravotní problémy půlkařky Lenky Masné, překážkář Petr Svoboda by mohl o svých zdravotních problémech sepsat knihu. Od návratu v roce 2014 se však opět pravidelně kvalifikuje na velké akce (s výjimkou loňské halové sezony, kterou vynechal) a nebude chybět ani ve startovní listině běhu na 60 m překážek v Bělehradě, protože i on má splněný A-limit. Na start hladké šedesátky se postaví Klára Seidlová, která dnes přesně na setinu v Ostravě vyhověla nominačnímu kritériu.

Co se týče technických disciplín, v koulařském sektoru se na evropském šampionátu v českém dresu představí druhý muž letošních světových tabulek Tomáš Staněk a obhájce bronzové medaile z Prahy Ladislav Prášil. Ve výšce má splněný B-limit pro atlety do 23 let juniorská mistryně světa Michaela Hrubá. Limit Českého atletického svazu ve skoku o tyči splnili Jan Kudlička a Romana Maláčová. Protože ale v Bělehradě nebude probíhat kvalifikace, musí jejich start ještě potvrdit evropská federace.

V sedmiboji splnili limit hned tři vícebojaři – Adam Sebastian Helcelet, Jiří Sýkora a Marek Lukáš. V soutěži však mohou startovat pouze dva, černého Petra tak drží Marek Lukáš, jelikož jeho konkurenti předvedli lepší výkon.

Atleti, kteří doposud atakují limity marně, mají stále ještě šanci. Kvalifikační období trvá do 26. února, halové mistrovství Evropy proběhne od 3. do 5. března.

825 0