Gabriela Koukalová se zlatou medailí ze sprintu při SP v Oberhofu 2016
Foto: www.facebook.com/biatlon.cz / Petr Slavík

Mistrovství světa se blíží, od koho se dá očekávat medaile?

Gabriela Koukalová se zlatou medailí ze sprintu při SP v Oberhofu 2016

Již ve čtvrtek vypukne největší biatlonová událost roku v rakouském Hochfilzenu. Češi vyšlou do boje spoustu želízek.

Velkou favoritkou bude bezesporu česká jednička Gabriela Koukalová, která celou sezónu bojuje o nejvyšší příčky v hodnocení SP, několik závodů dokonce závodila se žlutým trikotem. Minulý šampionát sice nepřinesl Koukalové medaili, ale i tak se mohla česká závodnice pyšnit dvěma čtvrtými místy, jedním pátým místem a dvěma šestými místy. Do závodu s hromadným startem  vyběhne česká královna s červeným trikotem pro vedoucí závodnici disciplíny. Prohánět ji bude mezi jinými Němka Laura Dahlmeier nebo Finka Kaisa Mäkäräinen. Právě tato trojice bojuje o zisk velkového křišťálového glóbu, Koukalová je aktuálně druhá se ztrátou 17 bodů na vedoucí Němku Dahlmeier.

Momentálně však potkala českou závodnici nepříjemnost v podobě zanícené třísky v palci pravé ruky. Gabriela proto musela podstoupit drobný lékařský zákrok. „Už pak ke konci nemohla zavírat závěr a natýkalo ji to. V pondělí se tak vrátila zpět. Shodou okolností bylo alespoň dobré, že jsme měli hlavní část práce za sebou, takže se to dalo skloubit," uvedl trenér žen Vítek. Pokud se zranění dostatečně zahojí, může Gabriela na 100 procent zabojovat o medaile.

Druhou medailovou nadějí bude Eva Puskarčíková, která se v této sezóně poprvé v kariéře dostala na stupně vítězů konkrétně ve stíhacím závodě ve slovinské Pokljuce, kde vybojovala bronzovou medaili. Mimo to se ještě několikrát probojovala do elitní desítky a v celkovém hodnocení jí patří osmá příčka. Pokud předvede dosavadní formu určitě by se měla dostat na stupně vítězů.

Do závodů zasáhne i zkušená Veronika Vítková, která na posledním světovém šampionátu dosáhla sedmého místa ve sprintu, stejné umístění vybojovala i v následném stíhacím závodě, těsně ji unikla medaile ve vytrvalostním závodě, kde doběhla čtvrtá a v závodu s hromadným startem byla šestá. V hodnocení Světového poháru se nachází aktuálně na 19. místě a toto umístění má v plánu ještě vylepšovat. Před blížícím se šampionátu sice trápilo Veroniku nachlazení, ale podle zpráv by už měla být zdravá.

Otazníkem bude Lucie Charvátová a Jessica Jislová. Lucie Charvátová se tuto sezónu potýká s nejistou střelbou, která ji stojí lepší umístění a v žebříčku Světového poháru se nachází na 48. místě. Také je možné, že nezasáhne do ženské štafety, při závodech SP musela často na trestné kolo, což stálo českou štafetu medailové pozice. Na předchozím mistrovství bylo jejím nejlepším výsledkem 18. místo ve stíhačce. Zklamaná byla především po štafetě, kdy ve stoje minula třikrát a nedokázala chyby opravit, což znamenalo tři trestná kola. Pátou ženou se stala Jessica Jislová, která dostala přednost před Leou Johanidesovou. Nabízí se taky možnost startu Markéty Davidové ve štafetě, záležet bude na výkonech Charvátové a Jislové.

Kandidátem na umístění v Top 10 a na stupně vítězů bude Michal Krčmář, který si stejně jako Eva Puskarčíková poprvé dojel pro medialové umístění v rámci SP. Stalo se tak v německém Ruhpoldingu ve stíhacím závodu na bronzové příčce. V hodnocení Světového poháru je na tom z českých závodníků nejlépe, drží 11. příčku a klepe na dveře elitní desítky. V posledním dílu SP před mistrovstvím v italské Anterselvě vybojoval ve vytrvalostním závodu skvělé osmé místo.

Na start se také postaví i zkušený Michal Šlesingr, který se v posledních závodech trápí s přesností střelby. Spokojený byl nejspíš jen s během. V žebříčku si pohoršil z druhé desítky na 21. místo, ale stále může zabojovat o nejlepší dvacítku. Fanoušci budou doufat, že na mistrovství se podaří českému závodníkovi překonat střelecké trápení a zabojuje o nejlepší umístění.

Ondřej Moravec na minulém mistrovství dosáhl na páté místo ve štafetě, co se týče individuálního závodu, nejlepší výsledek byl pro českého závodníka 35. místo ve vytrvalostním závodu. Ondra se musel před začátkem šampionátu vypořádat s teplotami a střevními potížemi, což mu zabránilo dosáhnout lepších výsledků. V letošní sezóně se pohybuje na 19. místě v celkovém hodnocení SP a má za sebou například čtvrté místo z Nového Města na Moravě. 

Trojici doplní mladý Adam Václavík a Tomáš Krupčík. Tomáš plní funkci náhradníka a pátého člena reprezentace. Za sebou má start na mistrovství Evropy, kde vybojoval šesté místo ve sprintu. Z nominace „vystrnadil" Jaroslava Soukupa, který je nyní v České republice. Adam Václavík má za sebou starty ve SP a v celkovém žebříčku figuruje na 54. místě. Pokud vše vyjde podle představ, dokázal by se Adam probojovat mezi třicet nebo dvacet nejlepších.

A kdo podle vás získá medaile? A poslechneme si i českou hymnu pro mistra světa?

123 0