Vavřinec Hradilek při neúspěšném nominačním závodě na Trnávce
Foto: facebook.com/CzechCanoe/

Mistrovství světa a Evropy Hradilka, světový šampionát i bez Hilgertové

Vavřinec Hradilek při neúspěšném nominačním závodě na Trnávce

České nominační závody ve vodním slalomu rozhodly mimo jiné o tom, že se český reprezentační tým bude muset v této sezoně na mistrovství světa obejít bez dvou opor. Účast si totiž nevybojovali Štěpánka Hilgertová ani Vavřinec Hradilek.

Jejich neúčast se původně měla týkat i mistrovství Evropy. To pro Hradilka platí dál, ale slovinský Tacen se může těšit alespoň na devětačtyřicetiletou slalomářku. Karolína Galušková, jež si účast vybojovala, se totiž účasti na evropském šampionátu vzdala kvůli studijním povinnostem.

O neúčasti Hilgertové na mistrovství světa rozhodl už třetí nominační závod. Dvojnásobná olympijská vítězka v něm nepostoupila do finále, a i když se nejhorší výsledek v nominačních závodech škrtal, bylo jasné, že manko, které nabrala po prvních dvou závodech, v neděli už nedožene. V celkovém pořadí nominace obsadila 4. místo, což jí zajistilo alespoň účast v prvních třech závodech Světového poháru. Právo reprezentovat Českou republiku na největších akcích v Želivě získaly úřadující mistryně světa Kateřina Kudějová, dále Karolína Galušková a devatenáctiletá Amálie Hilgertová, neteř české legendy.

Amálie Hilgertová se poprvé probojovala do nominace na ME a MS Zdroj: facebook.com/CzechCanoe/

V kategorii kajakářů měl jistotu nominace na vrcholy sezony bronzový olympijský medailista Jiří Prskavec. Spolu s ním si zajistili účast Ondřej Tunka a Vít Přindiš. Prskavcův předchůdce na olympijských stupních vítězů Vavřinec Hradilek se musel spokojit s celkovou čtvrtou příčkou a s účastí v závodech Světového poháru.

Kategorii kanoistů ovládl loňský juniorský mistr Evropy a juniorský vicemistr světa Matyáš Lhota. Nominaci si kromě něj vybojoval ještě čtvrtý z olympiády v Riu Vítězslav Gebas a Michal Jáně, v závodech Světového poháru se představí také mladý Václav Chaloupka.

Vítězslav Gebas při nominačním závodě na Trnávce 2017 Zdroj: facebook.com/CzechCanoe/

V kategorii C1 žen a C2 mužů mohou i ve Světovém poháru startovat pouze tři lodě. V kategorii C2 budou Českou republiku reprezentovat Ondřej Karlovský s Jakubem Jáněm, olympionici Jonáš Kašpar s Markem Šindler a jako třetí dvojice Tomáš Koplík s Jakubem Vrzáněm. Mezi kanoistkami byly nejúspěšnější a nominaci si tak vyjely Tereza Fišerová, Monika Jančová a Eva Říhová.

                                                                

Muži:

Pořadí nominace K1: 1. Prskavec předkvalifikovaný díky medaili na OH 2016, 2. Tunka 33, 3. Přindiš 29, 4. Hradilek 24.

Pořadí nominace C1: 1. Lhota, 2. Gebas oba 26, 3. M. Jáně, 4. Chaloupka oba 24.

Pořadí nominace C2: 1. Karlovský, J. Jáně 33, 2. Kašpar, Šindler 29, 3. Koplík, Vrzáň, 4. V. Heger, T. Heger všichni 23.

Ženy:

Pořadí nominace C1: 1. Fišerová 33, 2. Jančová 26, 3. Říhová 24, 4. M. Satková 23.

Pořadí nominace K1: 1. Kudějová 31, 2. K. Galušková 26, 3. A. Hilgertová 25, 4. Š. Hilgertová 18.

148 6