Česká krasobruslařka Michaela Lucie Hanzlíková
Foto: ostrava2017.eu

Mistrovství Evropy v krasobruslení v Ostravě začíná už zítra

Česká krasobruslařka Michaela Lucie Hanzlíková

Už zítra vypukne první letošní velká akce na českém území – v Ostravě začíná mistrovství Evropy v krasobruslení. Už dávno se nehodnotí na šestkové stupnici jako v Praze 1999 - na posledním evropském šampionátu v České republice. Technická úroveň jízd od té doby stoupla na vyšší úroveň, pryč je také doba, kdy mezi skoky bylo minimum spojovacích prvků.

Mistrovství se zúčastní 36 mužů, 35 žen (ze startovní listiny vypadla původně avizovaná krasobruslařka z Lucemburska), 18 sportovních dvojic a 30 tanečních párů. Pořadatelé očekávají celkovou návštěvnost okolo 40 000 lidí. Na jejich bezpečnost bude v Ostravě dohlížet každý den až 150 policistů. Budou nejen v Ostravar Aréně a jejím okolí, ale i hotelích a na Masarykově náměstí v centru města, kde po dobu akce bude umístěna zóna pro fanoušky. Do opatření se podle šéfa Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje Tomáše Kužela zapojí také Útvar rychlého nasazení. 

Diváci (i závodníci) si budou moci z evropského šampionátu odvést nejen spoustu zážitků, ale i upomínkové předměty, např. oblečení s logem šampionátu, hrníčky, náramky, zápisníky nebo dřevěného koně, kterého má Ostrava ve znaku a který je i maskotem šampionátu.

Závody začnou v 11 hodin krátkým programem žen. Na 18 hodin je připraven zahajovací ceremoniál a v 18:45 se publiku představí sportovní dvojice se svými krátkými programy. Jako první z českých reprezentantů tak do bojů zasáhne sedmnáctiletá Michaela Lucie Hanzlíková. Ta se před necelými dvěma týdny představila na závodech v polské Toruni a předvedla velmi dobrou aktuální formu. Přestože nepředvedla úplně bezchybný výkon, vylepšila si svoje osobní maximum. Nyní věří, že si počet otáček u piruet v Ostravě pohlídá a bodové ohodnocení bude třeba ještě vyšší. Kdyby se probojovala do pátečních volných jízd, šlo by o velký úspěch. Hanzlíková chce zajet maximum svých schopností a především získat zkušenosti.

Ve večerním programu se představí velké naděje pro budoucnost českého krasobruslení – sportovní pár Anna Dušková, Petr Bidař. Loňští juniorští mistři světa ostravský led znají mj. ze soutěže Junior Grand Prix. Nyní se těší na svou první seniorskou akci a plnou halu – na juniorské soutěže totiž většinou tolik diváků nechodí. Oproti juniorské kategorii pojedou o 30 sekund déle. Dušková přiznává, že se na tuto skutečnost snaží nemyslet. Pokud ale delší dobu seniorskou jízdu nejedou, připadá ji 30 sekund jako 30 minut. Před evropským šampionátem se však pečlivě připravovali, a tak se jistě s touto skutečností i za pomoci českého publika snadno vyrovnají.

Sportovní pár Dušková, Bidař při tréninku v ostravské hale Zdroj: Facebook - Czech Figure Skating

Kromě českých reprezentantů se ve středečním programu můžete těšit třeba na českou stopu v italském páru Valentina Marchei, Ondřej Hotárek, na veleúspěšnou německou krasobruslařku Alionu Savchenko bruslící nyní s Bruno Massotem nebo na tradičně silné ruské páry v čele se Kseniou Stolbovou a Fedorem Klimovem. Kvůli těhotenství Volosažar jsou sportovní páry jedinou kategorií, kde budou chybět obhájci loňského vítězství. (Volosažar vloni vyhrála s Traňkovem.) V ženské kategorii přitahuje pozornost návrat pětinásobné mistryně Evropy Italky Caroliny Kostner a její souboj s ruskými soupeřkami (Evgenia Medvedeva - obhájkyně vítězství, Anna Pogorilaya, Maria Sotskova).

580 45