Pavel Maslák na Czech Indoor Gala 2017
Foto: atletika.cz/ Eduard Erben

Mezinárodní mítink Czech Indoor Gala potěšil fanoušky mj. vítězstvím Hejnové a Hrubé

Pavel Maslák na Czech Indoor Gala 2017

Zuzana Hejnová zvítězila v Ostravě v běhu na 400 m a splnila limit pro halové mistrovství Evropy, které se uskuteční od 3. do 5. března v Bělehradě. Dvojnásobná mistryně světa na stejné trati ovšem s překážkami zaběhla čas 51,96 a vyšvihla se na třetí místo letošních evropských tabulek. Třetí v tomto běhu skončila další reprezentantka pro Bělehrad Denisa Rosolová, která po závodě přiznala, že jí ke konci už docházely síly. Naopak Hejnová mluvila o tom, že se jí běželo skvěle a věří, že svůj čas ještě v dalších závodech vylepší. A na halové mistrovství Evropy se chystá vydat s velkými ambicemi.

Zuzana Hejnová na Czech Indoor Gala 2017 Zdroj: atletika.cz/ Eduard Erben

Další český dvojnásobný mistr světa (i když „jen“ halový) Pavel Maslák doběhl druhý na trati 300 m. Lepší byl pouze Bralon Taplin. Grenaďan zaběhl čtvrtý halový čas historie 31,97, ale i Maslák byl s časem 32,19 spokojený.

Soutěži výškařek kralovala Michaela Hrubá, která překonala laťku ve výšce 190 cm. Předtím se ale v soutěži dost prala – třikrát překonala výšku až na třetí pokus. Kromě vítězné výšky dvakrát shodila i na 188 a 183 cm.

Michaela Hrubá na Czech Indoor Gala 2017 Zdroj: atletika.cz/ Eduard Erben

Soutěž koulařů ovládl polský mladík Konrad Bukowiecki, světový juniorský rekordman, před dvojnásobným mistrem světa Davidem Storlem z Německa a druhým mužem letošních světových tabulek Tomášem Staňkem. Ten však absolvoval pouze jeden pokus, při němž pocítil bolest v levém třísle a soutěž raději ukončil. Staněk věří, že se nejedná o nic vážného, start na vrcholu letošní halové sezony by neměl být ohrožen.

Nejkratší trať ovládl rodák z Jamajky Andrew Fisher, který však reprezentuje Bahrajn. O pouhou setinu za ním doběhl mistr světa z roku 2003, dnes už čtyřicetiletý Kim Collins ze Svatého Kryštofu a Nevise. Nejlepším Čechem byl Zdeněk Stromšík, jenž si vylepšil osobní rekord na 6,70 a o pouhou setinu tak zaostal za limitem na evropský halový šampionát. Nejrychlejší ženou v Ostravě byla Jamajčanka Gayon Stevens, pátá doběhla Klára Seidlová, která přesně na setinu splnila limit na HME.

Už třetí limit pro Bělehrad splnila osmá Diana Mezuliáníková – tentokrát na trati 1500 m. Vylepšila si osobní rekord na 4:11, 53 a prozradila, že v Bělehradě chce startovat právě na této distanci. Ještě lepší umístění než Mezuliáníková si z Ostravy odváží Simona Vrzalová, jež doběhla taktéž v osobním rekordu (4:10,04) šestá a mluvila o tom, že stále ještě cítí rezervy pro zlepšení. První v cíli byla Etiopanka Axumawit Embaye. Mužskou patnáctistovku ovládl Maďar Tamás Kazi, sedmý doběhl Jan Friš. Dvanáct setin mu sice chybělo k A-limitu pro halové mistrovství Evropy, ale protože patří do kategorie do 23 let, vysloužil si letenku do Bělehradu i tak.

O tu chtěl jistě usilovat i Michal Balner, jeho 540 cm však nestačí. V soutěži se podělil o druhé místo s Janem Kudličkou. Lepší než čeští reprezentanti byl pouze řecký junior Emmanouil Karalis s výkonem 560 cm.

V běhu na 60 m překážek se nakonec nepředstavila původně avizovaná Alina Talay, zlatá z předchozího evropského halového šampionátu v Praze, a tak zvítězila Ukrajinka Hanna Plotitsyna, když jako jediná pokořila hranici osmi vteřin (7,99). Pátá Lucie Koudelová si vylepšila letošní nejlepší čas, k limitu na HME jí však scházelo 6 setin.

Za zmínku jistě stojí i jeden výkon z předprogramu – Jakub Zemaník si totiž časem 8:03.60 vylepšil osobní rekord a zároveň splnil B-limit pro HME, což mu jakožto mladému závodníkovi pro start v Bělehradě stačí.

406 0