Sportovní dvojice Anna Dušková, Martin Bidař
Foto: Facebook: Anna Dušková & Martin Bidař/ Adolf Horsinka

ME v krasobruslení - čeští junioři Dušková s Bidařem po krátkém programu mezi elitou na 7. místě + Video

Sportovní dvojice Anna Dušková, Martin Bidař

Krátký program sportovních dvojic začal krátce před devatenáctou hodinou. Ač diváky zaujala spousta párů už v prvních rozjížďkách, např. Rusové Zabiiako, Enbert nebo Britové – 27letý Boyadji s o deset let starší Jones, nejstarší ženou šampionátu, závod nabral ty správné grády zhruba v 20:30 se začátkem 4. rozjížďky.

Hned první pár v této rozjížďce přinesl českou stopu – v italských barvách bruslícího brněnského rodáka Ondřeje Hotárka. Ten oslavil dnešní 33. narozeniny s Valentinou Marchei výborným výkonem, za který obdrželi 66,53 bodů. Třetí v této rozjížďce bruslil německý pár Savchenko, Massot. Aliona Savchenko od počátku ukazovala, proč se se svým bývalým partnerem Robinem Szolkowym pětkrát stala mistryní světa. Až do chvíle, kdy naprosto nečekaně upadla při krokové pasáži. Přesto výkon německého páru stačil na průběžné vedení. Po světové legendě na led nastoupila krasobruslařská budoucnost. Loňské juniorské mistry světa Annu Duškovou s Martinem Bidařem přivítal bouřlivý potlesk ostravského publika. Ne, publikum je neznervóznilo, spíše jim vlilo energii do žil. Mladí čeští reprezentanti nejprve skočili krásný trojitý toeloop, ale když už publikum zajásalo, Bidař snad oddychnutím nad úspěšným vstupem do soutěže ztratil koncentraci a upadl. Jeho pád však naštěstí český pár neovlivnil v dalším výkonu. Trojitý twist, který se jim nepovedl v rozbruslení, nyní předvedli výborný a ani s odhozeným trojitým lutzem neměli problém. I přes nešťastný pád na začátku předvedli úžasnou jízdu. V publiku jim tleskal i Michal Březina a další kolegové z reprezentace. Za svůj výkon si vysloužili 65,90 bodů, nový osobní rekord.

Následovala poslední rozjížďka a v ní jako první asi největší favorité – Rusové Stolbova, Klimov. Těm se však krátký program podle představ rozhodně nepovedl. 73,70 bodů je sice krásný bodový příděl, ne však pro pár, který pomýšlí na vítězství. Jejich výpadek ale nahradili jiní Rusové – Tarasova, Morozov. Ti zajeli krásný čistý program, poprvé v životě se přehoupli přes 80 bodů a do volných jízd budou nastupovat s více než šestibodovým náskokem na trochu překvapivě, avšak zaslouženě, druhé Francouze James, Cipres. Bodové rozdíly mezi 2. až 5. místem jsou však minimální, a tak se můžeme těšit na zítřejší souboj o medaile, nuda to rozhodně nebude.

Krátký program českých reprezentantů!

Výsledky:

Sportovní dvojice - krátký program: 1. Tarasova, Morozov (Rus.) 80,82, 2. James, Cipres (Fr.) 74,18, 3. Savchenko Massot (Něm.) 73,76, 4. Stolbova, Klimov 73,70, 5. Zabiiako, Enbert (všichni Rus.) 72,38, 6. Marchei, Hotárek (It.) 66,53, 7. Dušková, Bidař (ČR) 65,90.

Autor: Jana Šimková
481 12