Martina Sáblíková
Foto: Facebook Martiny Sáblíkové/ sport-pics.cz

Martina Sáblíková POJEDENÁCTÉ za sebou ovládla Světový pohár!

Martina Sáblíková

Úžasná! Vynikající! Nepřemožitelná! To přesně je světová rekordmanka a trojnásobná olympijská šampionka Martina Sáblíková! Díky dnešnímu druhému místu na 3 000 metrů si Martina pojistila vítězství ve Světovém poháru na dlouhé tratě! Česká královna ovládla celý seriál již pojedenácté za sebou! V dnešním závodě nestačila pouze na Nizozemku Ireen Wüst.

Na rozjezd se vicemistryně Evropy přihlásila na start kilometrového závodu v divizi B. Tam zajela pátý nejrychlejší čas. V dalším závodě, tentokrát na trati 1500 metrů zajela skvělé třetí místo a ukázala, že se zlepšuje i na kratších tratích! Před českou závodnici se dostalo pouze nizozemské duo Ireen Wüst a Marrit Leenstra.

A pak už přišel závod na tři kilometry. Martina mohla už teď rozhodnout, zda znovu ovládne SP. Na start se postavila až v poslední rozjížďce s překvapením letošní sezóny Ruskou Annou Yurkeva, které v průběžném pořadí patří druhá příčka. Pro Sáblíkovou ovšem Ruska nebyla tou hlavní soupeřkou. Tou byla Nizozemka Ireen Wüst, jež v třetí rozjížďce zajela čas  4:01,77 min.

Martina jak už jsme zvyklí, rozjela trochu pomaleji než umí. Ztráta na Ireen Wüst tak narostla až na tři a půl vteřiny. Do cíle zbývala poslední dvě kola. A tam už Wüst tuhla, kola zajela za 33 a 33,7 vteřin, kdežto Martina jela o poznání rychleji, obě kola zajela pod 32 vteřin, ale i tak to nestačilo a v cíli zaostala o 61 setin sekundy.

Toto druhé místo ovšem znamenalo, že v březnovém finále ve Stavangeru ji už nikdo nemůže porazit. Martina se vyhřívá na první místě s neuvěřitelným náskokem 175 bodů na druhou Annu Yurkeva. Ta si v tomto závodě dojela pro bronz a 70 bodů do hodnocení SP.

Sáblíková se také osamostatnila na čele světových tabulek. Druhá Němka Gunda Niemann zvítězila ve Světovém poháru desetkrát.

Výsledky závodu na 3 000 metrů:

1. Ireen Wüst (NED) 4:01,77 min

2. Martina Sáblíková (CZE) + 0.61 s

3. Anna Yurkeva (RUS) +2.87 s

Průběžné hodnocení SP (po pěti závodech)

1. Martina Sáblíková (CZE) 480 bodů

2. Anna Yurkeva (RUS) 305 bodů

3. Claudia Pechstein (GER) 247 bodů

.

27. Nikol Zdráhalová (CZE) 33 bodů

186 507