Martina Sáblíková při cyklistickém tréninku
Foto: Facebook - Martina Sáblíková Official

Martina Sáblíková a Rio. Pojede závod nebo ne? Co zatím stojí?

Martina Sáblíková při cyklistickém tréninku

Martina Sáblíková dojela do Ria. Ale pojede nakonec olympijskou časovku? Každý český fanoušek nyní netrpělivě očekává verdikt mezinárodní sportovní arbitráže CAS, která bude zasedat v brazilském Riu a rozhodne, zda Martina Sáblíková bude moci nastoupit do olympijské časovky či ne. Jak to vlastně celé probíhalo?

V roce 2015 se Martina Sáblíková zúčastnila cyklistického MS v americkém Richmondu. Desetitisíce fanoušků byly v očekávání, co Martina předvede, jelikož to pro ni měla být jediná možnost, jak se kvalifikovat na OH do Ria. A hle, ta jediná možnost vyšla. Martina Sáblíková se v časovce umístila na 12. místě, v redukovaném pořadí na pozici 9. (10 nejlepších - maximálně 1 závodník na stát - si automaticky zajistil start v Riu). Martina a mnoho lidí okolí bylo šťastných, že právě ona může být jednou z těch vyvolených, která se může zúčastnit během své kariéry jak letní, tak i zimní OH.

Na její přípravě na rychlobruslařskou sezónu se to nijak výrazně nepodepsalo. Martina v zimě předváděla vyníkající výkony, někdy až na hranicích svých osobních rekordů. A odměnou za to bylo další vítězství v celkovém hodnocení světového poháru na dlouhých tratích. V březnu jí skončila zimní sezóna a společně s koučem Novákem se plně začli věnovat přípravě na olympijský závod. Pilovali vytrvalost. sílu nebo také speciální tréninky, které by Martině co nejvíce připomínali trať olympijské časovky. 

V červnu však přišla pro Martinu a její okolí šokující a nemilá zpráva. Ve všech předběžných nominacích na různých webových portálech figurovala informace, že Česká republika má zajištěné místo v olympijské časovce díky výsledku Martiny na MS v Richmondu. Mezinárodní cyklistická unie však zveřejnila oficiální seznam států, které si zajistily start v Riu. Česká republika v tomto seznamu však chyběla. Kde se stala chyba?

Pravidla o olympijské kvalifikace říkají, že start v Riu si zajistí 10 nejlepších z časovky na MS, která se koná necelý rok před samotnou olympiádou. Tato skutečnost není podřízena ani nadřízena žádnému jinému pravidlu. Ovšem další skutečnost uvádí, že dle světového žebříčku se do silničního závodu nominuje 67 závodnic, z nichž vzejde 25 pro časovku. Ani toto pravidlo však není podřízené ani nadřízené jinému. Není sice moc logické, že děvčata, co pojedou silniční závod, pojedou také časovku, ale to nechme nyní stranou. Tato dvě pravidla se však mohou v jistých směrech navzájem vylučovat. Jelikož dvě výše zmíněná pravidla se v oficiálních pravidlech nijak neovlivňují, je logické, že nejen prakticky celá Česká republika, ale i zástupci jiných zemí a mnozí funkcionáři z mezinárodní cyklistické unie UCI si vyložili pravidla tak, že Martina se díky výsledku na MS v roce 2015 přímo kvalifikovala do olympijské časovky, o čemž svědčily i gratulace od funkcionářů z řad UCI. 

Kde ovšem vzniklo to velké ALE? Jedno pravidlo uvádí, že 25 závodnic pro časovku vzejde ze jmen určených pro silniční závod. A druhé pravidlo, že 10 nejlepších z MS se kvalifikuje přímo. Rozpor pravidel vznikl v okamžiku, kdy se zjistilo, že Česká republika nemá vyjeté patřičné body, aby se jedna závodnice mohla zúčastnit silničního závodu. A s touto skutečností, že může nastat, UCI pravděpodobně nepočítala. Všichni byli smířeni s tím, že Martina silniční závod nepojede a vše podřídí právě její silné jízdě proti chronometru. Ovšem UCI si vyložila důležitost pravidel po svém a českému cyklistickému svazu nenominování Martiny zdůvodnili tím, že Česká republika si nevyjela místo pro silniční závod. To je sice pravda, ale Martina splnila druhou podmínku kvalifikace na OH do Ria. A začaly rozpory. 

Český cyklistický svaz ve spolupráci s českým olympijským výborem začali celou situaci řešit a dělat vše pro to, aby Martinu na OH dostali. Proč? Protože na start má právo. I lajk, který umí anglicky a přečte si pravidla usoudí, že je vskutku možný dvojí výklad pravidel. A právě tento dvojí výklad pravděpodobně zapříčinil nesrovnalosti, kvůli kterým Martina zatím start na OH jistý nemá. 

Česká strana začala jednat s UCI, ti ovšem příliš nápomocní a ochotní spolupracovat nebyli. A proto se do vývoje celé situace zapojil specialista na sportovní právo, pan doktor Jan Šťovíček, který z právní stránky usoudil, že Martina jednoznačně právo na start pod pěti kruhy má. Po jednání s UCI, které nikam nevedlo a následném zamítnutí žádosti české strany (návrh o rozhodnutí této situace nezávislým soudním rozhodovatelem), tak muselo být sáhnuto k razantnímu kroku a vskutku poslední naději. Český cyklistický svaz společně s českým olympijským výborem podali žalobu na UCI k mezinárodní sportovní arbitráži CAS. Dle pana doktora Šťovíčka je to poslední naděje, která může Martině povolit start v Riu.

O případu Martiny nemohlo být rozhodnuto před uzavřením nominace na OH. Co tedy zbývá? Mezinárodní sportovní arbitráž CAS již otevřela pobočku v Riu, kde bude jak těsně před OH, tak i během OH rozhodovat o různých právních záležitostech. Kromě případu Martiny je také čeká nelehký úkol týkající se státem organizovaného dopingu v Rusku. Kdy však CAS o Martině rozhodne? Přesné datum zatím nevíme.

Nejdůležitější věcí je, že nejen ČOV, český cyklistický svaz a pan doktor Šťovíček, ale prakticky celý národ podporuje Martinu v tom, aby olympijskou časovku jela a věří, že to nakonec klapne. V rozhovoru pro Českou televizi uvedl pan doktor Šťovíček informaci, že budou bojovat ať to stojí, co to stojí až do poslední chvíle, i kdyby mělo být o účasti Martiny rozhodnuto třeba i pouhý den před samotným závodem. 

A co Martina? Ta zažívá velmi psychicky náročné chvíle, ale na druhou stranu ukazuje, jak psychicky odolná a silná může být. Jelikož všichni věří a dělají vše pro to, aby Martina startovala, ani ona to nevzdala. I přes negativní zprávy i nadále pokračovala v Evropě s přípravami na olympijskou časovku. A co víc. Rozhodla se nezávisle odletět do Brazílie, i když zatím není součástí olympijského týmu. V současné době Martina nebydlí v Riu. Bydlí kousek od Ria a společně s koučem Petrem Novákem i nadále pokračují v přípravě. Martin Doktor, šéf mise olympioniků do Ria potvrdil, že pro Martina zajistili ubytování úplně mimo Rio, kde může navíc pohodlně trénovat. Olympijská atmosféra se jí tedy velmi silně dotýká, nicméně nemá olympijskou akreditaci a tak nemůže trénovat na trati určené pro olympijskou časovku.

Jak to nakonec s Martinou dopadne? V nejbližších dnes by CAS měla vyslovit verdikt. 

580509 208