Český boxer Zdeněk Chládek
Foto: Facebook - Czech Boxing

Kvalifikace Tokyo 2020 - Box

Český boxer Zdeněk Chládek

Český box se bude určitě chtít na hrách pod pěti kruhy v Tokyu prosadit lépe, než tomu bylo v posledních letech. A třeba i navázat na medailový úspěch Rudolfa Kraje ze Sydney 2000, nebo i na nedávnou evropskou medaili Martiny Schmoranzové. Kvalifikace však nebude jednoduchá. A také stále visí ve vzduchu, zda se boxeři v Tokyu představí.

Zajímavostí je, že přesné kvalifikační podmínky a ani seznam váhových kategorií pro hry v Tokyu ještě nebyl zveřejněn. Ženy by se však pravděpodobně měly utkat v pěti váhových kategoriích - 51kg, 57kg, 60kg, 69kg a 75kg. Mužské kategorie zatím zůstávají s otazníkem, nicméně počet váhových kategorií by měl být snížen z deseti na osm. 

Veškeré nepřesné a neúplné informace jsou udány z jednoho důvodu. Mezinárodní boxerská asociace AIBA totiž zvolila do svého vedení Uzbeckého businessmana Gafura Rakhimova, který je dle neoficiálních zdrojů doslova mezinárodním kriminálníkem. Sice se již dlouho angažuje ve boxu a velmi dlouho úspěšně podniká. Ovšem některé zdroje uvádí, že provádí rozsáhlé obchody s drogami či zbraněmi. A tato skutečnost se nelíbila mezinárodnímu olympijskému výboru, který tak dočasně pozastavil členství AIBA v MOV a pohrozil, že pokud by nedošlo ke změnám, mohl by díky tomuto kontroverznímu politickému kroku box na hrách v Tokyu chybět. První krok by vyřešen. Rakhimov z funkce s březnu 2019 odstoupil a do čela AIBA byl zvolen Mohamed Moustahsane. Zda tento krok rozhodne ve prospěch boxu v olympijském programu, se teprve uvidí. 

Kteří čeští boxeři budou s největší pravděpodobností bojovat o nominaci na hry?

Miroslav Korol 

Zdeněk Chládek

Jana Prokešová 

Nella Freiherová

Petra Laštovková

Kateřina Humlová

Martina Schmoranzová

Alice Šrámková

Erik Agateljan

Vitalij Bojko

Autor: Jan Linha
463 0