Karel Lavický
Foto: Český svaz jachtingu

Kozelská po prvním dnu sedmá. Víte, jak se boduje jachting?

Karel Lavický

Vizuálně nejlepší disciplína na olympiádě v Riu? Jachting! Závodí se totiž přímo pod sochou Krista Spasitele. Jenže závodníky více trápí kvalita vody. V zátoce Guanabara vodu ale nevyřeší nikdo, řeklo pár trenérů. Závodí se ve středisku Mariana da Glória, která má kapacitu 10 tisíc diváků.

Včerejším dnem započali však již soutěže jachtařů. A hned v úvodní den šlo na věc kompletní českého jachtařské trio. A jak si vedli?

Viktor Teplý měl na pořadě dvě rozjížďky ve třídě Laser. Ta úvodní se mu moc nepovedlo a skončil 29. Ta druhá byla podstatně lepší, když se vyšplhal až na 18. příčku a průběžně je 24.

Karel Lavický se na wind surfu dostal na olympijské hry na poslední chvíli. A i přesto českým barvám ostudu zajisté nedělá. Karel zajel 26. místo a poté byl dvakrát 30. a průběžně se drží na 29. pozici.

Nejlépe z českých reprezentantů se vedlo Veronika Fenclové Kozelské ve třídě Laser radial. Veronika zajela výborné jízdy. Na úvod se prezentovala jedenáctým místem, v druhé jízdě zajela dokonce sedmý čas a průběžně jí patří 7. místo a je prakticky na dohled medailovým příčkám. Nutno však dodat, že ženám schází do cíle ještě 8 rozjížděk.

VÝSLEDKY

Třida Laser - Muži - Po 2 rozjížďkách

1. Tonci Stipanovic (CRO) - 6 bodů

2. Julio Alsogaray (ARG) - 6 bodů

3. Sergei Komissarov (RUS) - 11 bodů

.

24. Viktor Teplý (CZE) - 47 bodů

Třída RS:X - Muži - Po 3 rozjížďkách

1. Nick Dempsey (GBR) - 2 body

2. Dorian van Rijsselberghe (NED) - 4 body

3. Vyron Kokkalanis (GRE) - 4 body

.

29. Karel Lavický (CZE) - 56 bodů

Třída Laser Radial - Ženy - Po 2 rozjížďkách

1. Marit Bouwmeester (NED) - 10 bodů

2. Anne-Marie Rindom (NED) - 13 bodů

3. Annalise Murphy (IRL) - 14 bodů

.

7. Veronika Kozelská Fenclová (CZE) - 18 bodů

BODOVÁNÍ JACHTINGU

Je však třeba dodat informaci, jak se vůbec jachting boduje. Kdo má nejnižší počet bodů, tak vyhrává. Body získáváte dle umístění v jednotlivých rozjížďkách. Takže například když v první rozjížďce dojedete první, získáváte 1 bod. Ovšem druhá se vám nepovede a dojedete 30.,získáváte 30 bodů. Rázem máte 31 bodů a pravděpodobně jste daleko za medailovými přičkami. 

954 0