Gabriela Koukalová
Foto: facebook.com/biatlon.cz

Koukalová a spol. si vyzkouší olympijskou trať

Gabriela Koukalová

Již zítra startuje VII. díl Světového poháru.. Tentokrát budou biatlonisté bojovat o vítězství v jihokorejském Pchjongčchangu, kde si vyzkouší olympijskou trať.

Biatlonisté vyrazili v pondělí na dlouhou cestu. Tým nejdřív absolvoval let do Amsterodamu, pak do Soulu a následně se přesunuli autobusem ze západu korejského poolostrovu na východ. Nejnepříjemnější byla cesta určitě pro Veroniku Vítkovou, která se bojí létání.  „Vzhledem k tomu, že jsou tam večerní starty, tak je rozumný nápad držet evropský čas," řekla Vítková k časovému posunu. „Ani já nemám v plánu se přehazovat do místního režimu. Je to zbytečné, když jsme tam jen na skok a čekají nás další dvě štace v Evropě," přidala se česká jednička Gabriela Koukalová. Závodů v budoucím dějišti olympiády naopak vynechá vicemistr světa Ondřej Moravec, který se místo do Koreje přesunul do Finska. Tam bude trénovat a po několika letech si znovu vyzkouší IBU Cup. Moravec špatně snáší dlouhé přelety. „Třikrát jsem odletěl do Ameriky a třikrát jsem z toho lehnul. A tenhle výlet na necelý týden kvůli třem závodům až do Koreje mi přišel jako totálně bláznivej," vysvětlil své rozhodnutí.

Pro biatlonisty není asijské závodiště neznámým pojmem. V roce 2008 se zde odehrál jeden díl SP a o rok později dokonce mistrovství světa, které pamatují ještě tři závodníci. Nejlepšího výsledku zde dosáhla tehdy ještě juniorka Veronika Vítková. Ta ve vytrvalostním závodě útočila na medaili - o tu jí připravila až poslední střelba. „Byly to moje první závody, kde jsem si zajela opravdu pěkné výsledky. Osobně si toho ale z Koreji už moc nepamatuji. Ráda se tam ale podívám znovu. Bude dobré si to před olympiádou oživit," zavzpomínala Vítková. Kromě ní se mistrovství zúčastnil ještě Michal Šlesingr a Jaroslav Soukup. První jmenovaný tehdy neprožíval právě vydařené období. Nejlepším výsledkem pro něj bylo 19. místo ze stíhacího závodu. Jaroslav Soukup zde vybojoval do té doby nejlepší výsledek v podobě jedenáctého místa z vytrvalostního závodu. „Měl jsem tehdy z výsledku radost, nečekal jsem to. Jsem moc zvědavý, zdali se to tam změnilo a jako moc. Protože už tehdy to Korejci měli na olympijské hry hodně připravené," řekl na adresu příští olympiády Soukup.

Naopak svou premiéru v tomto středisku si prožije mistryně světa Gabriela Koukalová. „Slyšela jsem, že je tam hodně větrná střelnice. To bude zajímavá zkušenost. Snad mi to pomůže lépe se mentálně připravit na příští rok," vzhlíží k příští sezóně. Koukalová se bude snažit přiblížit vedoucí ženě SP a vládkyni letošního MS Němce Lauře Dahlmeier. V žebříčku SP na ni Koukalová ztrací 46 bodů a s obhajobou velkého stříbrného glóbu už nepočítá. „To už je velký náskok a asi by se muselo něco extra stát, třeba aby Laura vynechala nějaké závody, ale tomu nevěřím, protože ona jede letos hroznou ligu. Až je nedostižná." 

Rozpis závodů

Datum Závod   Čas
2.3. sprint 7,5 km ženy 12:15
3.3. sprint 10 km muži 11:00
4.3. stíhací závod 10 km ženy 10:45
4.3. stíhací závod 12,5 km muži 12:30
5.3. štafeta 4x6 km ženy 8:30
5.3 štafeta 4x7,5 km muži 11:45
128 8