Český kordista Jiří Beran vyjadřuje radost po postupu na OH do Ria
Foto: Facebook - Jiří Beran Official

Jiří Beran se prezentoval gestem FAIR PLAY v Riu

Český kordista Jiří Beran vyjadřuje radost po postupu na OH do Ria

Pro šermíře Jiřího Berana byl sice nad síly už v prvním kole brazilský reprezentant Athos Schwantes, když prohrál těsně 6:8 po prodloužení a v soutěži skončil. Beran si dělal velké naděje, po třech minutách vedl 3:0. Bohužel Brazilec hru vyrovnal a v prodloužení si udělal dostatečný náskok, který dokázal Beran jen snížit.

V tomto zápase jsme viděli gesto FAIR-PLAY. Český kordista totiž za stavu 3:5 opravil rozhodčího, že trefil sám sebe. Zbývalo zhruba půl minuty do konce a Beran mohl snížit proti Brazilci na 4:5 a poté zaútočit na pátý bod, který by mu zajistil postup do dalšího kola. Tento "nezásah" prozkoumali rozhodčí na videu a Beranovi dali za pravdu a bod vrátili zpět. Jiří Beran se tak pravděpodobně připravil o postup do dalšího kola, nicméně toto gesto fair play se jen tak nevidí. 

Beranovi patří ve světovém žebříčku federace FIE 91. místo, jeho jihoamerický protivník, který startoval i na předchozích hrách v Londýně, je pětašedesátý. V druhém kole se Schwantes utkal s úřadujícím vicemistrem světa a lídrem žebříčku Gauthierem Grumierem z Francie a po nadějném začátku prohrál 7:15.

Zlato nakonec slaví korejský reprezentant Pak Sang-jong, který porazil Maďara Imreho těsně 15:14. Bronz slaví Francouz Grumier po výhře nad Steffenem ze Švýcarska.

Šermíř Jiří Beran se tak celkově umístil na 33. místě.

Autor: Jan Linha
802 0