Jaroslav Kulhavý při fasování olympijské kolekce
Foto: Facebook - Jaroslav Kulhavý Fan Page

Jaroslav Kulhavý vybojoval stříbro a celkově desátou medaili pro ČR

Jaroslav Kulhavý při fasování olympijské kolekce

Jaroslav Kulhavý dnes opět předvedl to, v čem je jeho sílá a vybojoval stříbrnou olympijskou medaili v posledním závodě, kde měla Česká republika zastoupení. Nedal tak na sobě vůbec znát březnové zranění, kdy si při MS v maratonu zlomil ruku a přidal tedy podobně jako v Londýně opět desátou medaili. Pro tentokrát však ze stříbrného odlesku. Ondřej Cink dojel stejně jako v Londýně čtrnáctý, Jan Škarnitzl byl dvaadvacátý.

Jaroslav Kulhavý neodstartoval zrovna ideálně, ale během prvního kola se dotáhl na čelo závodu a rázem byl v boji o olympijskou medaili. Ve třetím kole se vytvořila v čele silná trojice - Nino Schurter, Jaroslav Kulhavý a Carlos Coloma, kteří ujížděli startovnímu poli a vypadalo to, že právě oni si to rozdají o medaile.

Později však Schurter s Kulhavým setřásli Colomu a vytvořili si před ním náskok. Rázem byli v boji o olympijské zlato stejní muži jako během olympijského závodu před 4 lety v Londýně. Během následujících dvou kol spolupracovali na čele a postupně navyšovali svůj náskok na pronásledovatele.

V předposledním kole však Švýcar Schurter zaútočil. Nasadil vražedné tempo, kterému Jarda Kulhavý nestačil a začal ztrácet. Schurter tak ukázal, že během celé sezóny má velmi oslnivou formu, kterou prodal i dnes v olympijském závodě. Poté, co Jaroslav Kulhavý ztratil kontakt se Schurterem, se na něj nesnažil dohnat, jelikož věděl, že to nemá smysl. Jel si tedy na druhém místě své tempo a zaměřil se na to, aby si v klidu pohlídal druhou příčku. Na své pronásledovatele, Španěla Colomu a Francouze Marrotta měl však v posledním kole náskok více než jedné minuty. Mohl si tak dovolit jezdit při sjezdech velmi opatrně a nehnat se tolik do kopce. Do cíle nakonec dorazil se ztrátou 50 sekund na vítězného Schurtera. Bronz si nakonec odvezl Španěl Coloma, který v posledním kole setřásl Marrota z Francie. Medailově na prázdno vyšla řada favoritů. Julien Absalon dojel až osmý, Manuel Fumic z Německa 13., Jose Antonio Hermida patnáctý a obhájce bronzu z Londýna, Ital Marco Aurelio Fontana dokonce až dvacátý.

Na startu byl také ryzí silničář, Slovák Peter Sagan. Hned od začátku se držel na čele závodu. Bohužel přišel defekt, Peter se propadl na zadní pozice a na čelo už se vrátit nedokázal. Nakonec byl předjet o jedno kolo a na trati byl zastaven. 

Druhý český zástupce Ondřej Cink se dlouho držel v elitní desítce po boku mistra světa a olympijského šampiona Juliena Absalona a na čelo neměl tak velkou ztrátu. Ovšem čtvrtý muž z letošního domácí šampionátu v Novém Městě na Moravě začal v druhé polovině závodu ztrácet a vypadl z první desítky. Nakonec dojel do cíle stejně jako v Londýně na 14. pozici. Jan Škarnitzl, kterého poslední dobou provázely zdravotní problémy, nakonec dokončil závod na krásné 22. pozici. 

VÝSLEDKY

1. Nino Schurter (SUI) - 1:33:28 hod

2. Jaroslav Kulhavý (CZE) - 1:34:18 hod

3. Carlos Coloma Nicolas (ESP) - 1:34:51 hod

.

14. Ondřej Cink (CZE) - 1:38:18 hod

22. Jan Škarnitzl (CZE) - 1:41:11 hod

--. Peter Sagan (SVK) - dostižen o 1 kolo

230 455