Japonští vývojáři pracují na projektu o tom, jak zabepzpečit letní olympijské hry 2020 v Tokyu a to v plném rozsahu. Důvod? Asi jako na každých hrách v poslední době, tak se očekává, že i v Tokyu se najdou aktivisté, kteří budou vyhrožovat teroristickým útokem během olympiády. A tak Japonci nespí na vavřínech a prevencí se začali zabývat a vytvářet ji s téměř 4 ročním předstihem.
Jeden ze systému bude zaměřen na detekci výbušnin. Ten by měl být umístěn u všech vchodů - ať už se jedná o vchody na sportoviště, do olympijského parku, olympijské vesnice a dalších objektů. Systém by měl rozpoznat to, zda někdo má u sebe výbušninu nebo látky na výrobu výbušnin do 3 sekund od doby, kdy dotyčný dorazí do určitého vymezeného pásma. Nemusí tak ani on ani zavazadlo projít rentgenovou kontrolou a systém by měl toto rozpoznat dříve. V případě, že systém bude varovat na přítomnost výbušnin, budou u vstupů připravené japonské ozbrojené složky, které si už s dotyčných kriminálníkem poradí.
Tento systém by měl být schopný zkontrolovat až 1.200 lidí během hodiny a dle poslední zpráv nebude umístěn pouze v olympijských centrech, ale také na místech nejvyššího nebezpečí v oblasti Tokya, jako jsou elektrárny, datová centra, atd.
Ve spolupráci s japonskými společnostmi Hitachi a Mitsubishi Eletric bude připravena další zajímavá technologie, která by měla předvídat pohyb lidí. Právě společnost Mitsubishi Electric by měla nainstalovat na mnoho míst své kamery. Tyto kamery budou napojeny na systém, který bude vyhodnocovat pohyb lidí a také by měl umět předpovědět, jak moc bude dané místo zaplněno lidmi. Tento systém by měl umět vytvářet předpovědi až 10 minut dopředu. Tyto předpovědi by neměly napomoci pouze dopravě či urychlení odbavování návštěníků. Ale kamery budou taktéž sledovat podezřelé chování jednotlivých lidí, kteří by v případě velkého davu lidi měli "za lubem" udělat nějakou nekalost.
Japonská vláda vidí tento krok jako nezbytný. Vzhledem k vývojí japonských technologií je toto zajisté krok kupředu a plán japonské vlády je takový, že by tuto technologii ráda zavedla i v dalších městech ke každodennímu použití, aby tak zabránila případným útokům. Výhodou toho systému je, že zvládne situace vyhodnocovat sám a tak nemusí být situace kontrolována lidským okem. Pracovníci ostrahy budou upozorněni systémem pouze v případě jistého stavu ohrožení či podezření na nezvyklé chování.
Organizační výbor letních her v Tokyu si vzal také k srdci to, jak byly poslední hry zabezpečeny a rozhodl se podniknout patřičné kroky. Během zimních her v Sochi bylo každý den zapojeno na 30.000 lidí z bezpečnostních složek s tím, že prezident Putin oznámil, že je kdykoliv připraven poslat k většímu zabezpečení dalších 100.000 lidí. V Riu se s tím organizátoři opravdu nemazlili a připravili celkem 85.000 vojáků, policistů a agentů, kteří se starali o bezpečnost her. V Tokyu nyní plánují, že bude potřeba zajistit a hlavně vytrénovat až 50.000 bezpečnostních strážníků, tzv. Security guards. A to v tom nejsou započítáni zatím policisté a vojáci.
Japonci začali pracovat na tomto projektu také z důvodu, že policie minulý týden potvrdila, že v Riu během her bylo zadrženo celkem 8 mužů, kteří byli podezřeni z plánování teroristického útoku v brazilské metropoli přímo během her.