Smíšená štafeta
Foto: Facebook: Český biatlon

Jak jsou čeští biatlonisté připraveni na následující sezónu?

Smíšená štafeta

Fanoušci biatlonu se už nemohou dočkat neděle. Po dlouhém závodním půstu se totiž rozběhne nová biatlonová sezona – ve švédském Östersundu začne závodem smíšených štafet nový ročník Světového poháru.

Český tým bude na prvním podniku sezony reprezentovat pětice žen – Lucie Charvátová, Jessica Jislová, Eva Puskarčíková, Veronika Vítková a obhájkyně celkového vítězství Gabriela Koukalová. I v mužské kategorii se na start postaví pět českých biatlonistů. Jistý start mají Michal Krčmář, Ondřej Moravec, Jaroslav Soukup, Michal Šlesingr, ještě je doplní jeden z dvojice Tomáš Krupčík, Adam Václavík. Další kolo Světového poháru ve slovinské Pokljuce pak absolvuje druhý z nich. Ze světové špičky bude v Östersundu chybět vítěz Světového poháru ze sezony 2010/2011 Nor Tarjei Bö. Toho trápí dlouhodobější zdravotní problémy, jejichž původ se lékařům zatím nepodařilo zjistit, ale které se projevují jako únavový syndrom. V ženské kategorii bude po říjnovém porodu a vynechané loňské sezoně chybět taktéž bývalá celková vítězka Světového poháru Darya Domracheva z Běloruska. Ta se však už chystá na lednový návrat. V českém týmu schází Jitka Landová, která bojuje s únavovým syndromem a minimálně v prvním trimestru Světového poháru ani IBU Cupu se určitě nepředstaví.

Ke změnám došlo i v českém realizačním týmu. Marka Lejska na pozici mužského trenéra nahradil Michael Málek, Lejsek nyní trénuje B-tým. Dále skončil servisman Daniel Müller, na jeho místo nastoupil Tomáš Žídek.

V přípravě se český tým zaměřil na zrychlení střelby. Analýzy výkonů závodníků totiž ukázaly, že je v loňské sezoně mnohdy několik sekund ztracených na střelnici připravilo o pěkné výsledky. Zrychlení zpočátku dělalo biatlonistům problémy a ne všichni u této změny vydrželi. Nyní se ale tréninky střelby pozitivně projevují a biatlonisté střílejí automaticky o 3 až 4 sekundy rychleji, aniž si to uvědomují. Trénink střelby si pochvaluje například Veronika Vítková. Ta se chce vrátit na stupně vítězů, což se jí loni nedařilo. Nyní věří, že se jí střelba povedla stabilizovat, což by mohlo vést právě k návratu na pódium. Naopak Gabriela Koukalová se po pokusech o zrychlení vrátila ke své rozvážnější střelbě, jež jí přinášela úspěchy v předchozích letech.

Že se po loňské nepříliš vydařené sezoně vrátí na stupně vítězů, věří kromě Veroniky Vítkové i Ondřej Moravec. Ten si pochvaluje, že letos měl klidnější přípravu než vloni, kdy kupoval dům, stěhoval se a čekal narození dcerky. Letos ho netrápí stres a malá Rozálka ho nabíjí energií.

Gabriela Koukalová se podobně jako Michal Krčmář nezúčastnila dnešní tiskové konference – oba totiž ještě zůstali ve finském Vuokatti. Mistryně světa ze smíšené štafety z roku 2015 se snaží dohnat tréninkové manko, které jí způsobily zdravotní problémy v létě. Oba mají ve Finsku k dispozici trenéry Jiřího Holubce s Alešem Ligaunem a masérku Petru Sedláčkovou. Ovšem není to poprvé, kdy se Koukalová před prvními závody v sezoně nevrací domů – většinou se raději koncentruje na práci a neztrácí celý den cestováním. S týmem neodcestovala také na úvodní soustředění do Vuokatti, tehdy dala přednost dlouhodobému pobytu v Ramsou a na ledovci Dachstein v Rakousku. S Dachsteinem má totiž dobré zkušenosti, letos si navíc užívala i jiný kolektiv lidí, když trénovala po boku českých běžkyň na lyžích nebo ve společnosti dálkových běžců Petra Nováka a Stanislava Řezáče.

Vrcholem sezony by pro české reprezentanty měla být domácí zastávka Světového poháru v Novém Městě na Moravě (15. – 18. prosince) a hlavně mistrovství světa v rakouském Hochfilzenu (8. – 13. února). Na něm by se zase rádi po loňském medailovém půstu opět vrátili na medailové pozice. Tak ať se jim to tam i v celé sezoně daří!

289 76