Záběry ze závodu na 100m vícebojařů na ME 2016 v Amsterdamu
Foto: www.facebook.com/ashelcelet

HME 3. den: Helcelet i štafeta berou Bronz. Česko získalo celkem 7 medailí!

Záběry ze závodu na 100m vícebojařů na ME 2016 v Amsterdamu

V posledním soutěžním dnu na halovém mistrovství Evropy v atletice jsme po sobotních medailových žních měli 2 želízka v ohni na zisk cenného kovu. A obě medaili vybojovaly. Jak Adam Helcelet, tak i mužská štafeta 4x400m vybojovali dnes bronzové medaile a Česká republika tak končí bilanci HME s výbornými sedmi medailemi. Pojďme se ale podívat, jak se vše postupně odehrálo. 

Záběry ze závodu na 100m vícebojařů na ME 2016 v Amsterdamu Zdroj: www.facebook.com/ashelcelet

Ranní závody dnes na programu nebyly a tak vše dnes odstartovali vícebojaři na trati 60 metrů překážek. Zatímco Jiří Sýkora si dnes zaběhl výkonem 7,99 sekundy nový osobní rekord, Adam Helcelet mírně zaostal za svým nejlepším časem a nebyl se svým výkonem spokojen. Ve finále na MČR, kde běžel proti Petru Svobodovi, zaběhl čas 7,84 sekundy, čímž si vytvořil nový osobní rekord. Dnes běžel v rozběhu 7,97 sekundy a prozradil, že chtěl běžet rychleji. Nicméně i tento výkon jej průběžně držel na bronzové příčce. 

Poté se na nejkratším sprintu představila debutantka na velkém seniorském šampionátu Klára Seidlová. Svůj čas 7,35 sekundy z rozběhu sice nezopakovala, ovšem výkon 7,43 sekundy ji zařadil na konečnou devatenáctou příčku, což je pro Kláru výborný výsledek na jejím první velké akci. 

Ke sprinterským tratím je nutno dodat, že historickou medaili pro Slovensko vybojoval na trati 60 metrů Ján Volko, jenž časem 6,58 sekundy získal senzační stříbrnou medaili. 

V tyčkařském sektoru se oba čeští vícebojaři předvedli ve výborném světle. Mladší z dvojice Jiří Sýkora si vylepšil absolutní osobní rekord o 10cm na 490 cm a už mu zbývá jen kousíček k pokoření magické pětimetrové hranice. Adam Helcelet si na domácím šampionátu vylepšil osobní maximum na 510 cm. O tuto výšku bojoval také dnes, bohužel neúspěšně. I tak si připsal na své konto 910 bodů za rovných 5 metrů.

Do závěrečného kilometru vstupoval Adam Helcelet z třetí pozice s cílem medailovou příčku udržet. Jak Kevin Mayer z Francie, tak i Jorge Ureňa ze Španělska měli téměř nedostižný náskok. A tak se Adam zaměřil na udržení bronzové pozice. A závod bylo opravdové drama. Právě vytrvalostní běhy nebývají Adamovou silnou stránkou a většinou se drží vzadu startovního pole. A právě toho se snažil využít domácí vícebojař Mihail Dudaš, který útočil na Adamovu bronzovou medaili ze čtvrté pozice. Bohužel domácímu závodníkovi se stala velmi nepříjemná věc. V cílové rovince se po kontaktu s jedním ze soupeřů skácel k zemi a vypadl mimo trať. Poté se sice zvedl a závod dokončil, ale následně byl za svůj karambol ze závěrečného běhu diskvalifikován, ohodnocen 0 body, což znamenalo propad na poslední hodnocené, 14. místo. Adam Helcelet tak udržel bronzovou příčku a tak po loňském stříbru z evropského šampionátu z Amsterdamu přidává v Bělehradu další velkou medaili do své sbírky. K tomu navíc přidal velmi kvalitní sedmibojařský výkon 6.110 bodů. Výborný závod předvedl také 22letý Jiří Sýkora. Závěrečný kilometr sice neběžel asi podle svých představ, ovšem se součtem 5.902 bodů nakonec obsadil velmi pěknou desátou pozici. 

Od české štafety se letos medaile spíše nečekala, o to překvapivější je, že ji dokázali vybojovat. Závod rozbíhal Patrik Šorm, který předával Janu Tesařovi v kontaktu s čelem s minimální ztrátou. Honzovi Tesařovi mírně utekly štafety Polska a Belgie a tak se snažil udržet kontakt s třetím místem. Ovšem Janu Kubistovi předával na páté pozici. Kubista běžel výborně a kontakt neztrácel. Pavlu Maslákovi předával stále v kontaktu s bronzovou pozicí. Ovšem Maslák předvedl neuvěřitelnou stíhací jízdu, tak jak je jeho zvykem na záverečném úseku štafety. Hned na úvod úseku se dostal před družstvo Ukrajiny a na čtvrté pozici stíhal Francouze. Ač to zprvu nevypadalo, Pavel to dokázal. Francouzského reprezentanta předběhl v poslední zatáčce a dovedl českou štafetu k bronzu, stejně jako na předešlých HME v letech 2013 a 2015. Zatímco Šorm i Tesař již mají z předešlých šampionátů štafetové medaile, pro Jana Kubistu znamená tento úspěch vůbec první medailový úspěch na velké seniorské akci.

339 257