Český desetibojař Adam Helcelet se stříbrnou medailí z ME 2016 v Amsterdamu
Foto: Facebook - Adam Helcelet Official

HME 2.den: Vícebojaři vstoupili do bojů. Postup dál vybojovali koulaři i sprinteři Veleba se Seidlovou.

Český desetibojař Adam Helcelet se stříbrnou medailí z ME 2016 v Amsterdamu

V dopoledním bloku druhého soutěžního dne vstoupili do bojů vícebojaři, mezi kterými by chtěl na svoji první halovou medaili zaútočit Adam Helcelet. O postup bojovali také sprinteři, koulaři a výškaři.

Jako první šli dnes na start vícebojaři. Na trati 60 metrů si Jiří Sýkora a Adam Helcelet připsali shodný čas 7,06 sekundy, což pro ně znamenalo zisk 861 bodů. V dálce se poté vedlo lépe tomu staršímu. Oba patří mezi elitní dálkaře s osobními rekordy za 750cm. Zatímco Helcelet doletěl v druhé sérii až na značku 741cm, Sýkora se dostal přes 7 metrů až posledním pokusem, když předvedl 710 cm. Po dvou disciplínách se tak Helcelet s bodovým součtem 1.774 bodů nachází na sedmé pozici. Jiří Sýkora má bodů 1.699 a je průběžně desátý.

Byli jsme také svědky rozběhů sprinterů a sprinterek. Zatímco debutantka na velké seniorské akci Klára Seidlová si doběhla pro přímý postup v čase 7,35 sekundy, Barbora Procházková naopak zaostala a s časem 7,50s nemohla postoupit ani na výkon. Ovšem od semifinále ji dělily pouhé 4 setiny.

Výborně si dnes počínal také Jan Veleba. Ten byl možná trochu šťastně dosazen do nejpomalejšího běhu. A této šance využil. V čase 6,77 sekundy si doběhl pro přímý postup do semifinále z druhé pozice. 

Na úvod sezóny dnes potvrdili výbornou formu oba elitní čeští koulaři. Zatímco Ladislav Prášil překonal požadovaný kvalifikační limit 20,50 metru hned prvním pokusem (20,68), Tomáš Staněk potřeboval pokusy dva. Přešlap na úvod však doplnil skvělým vrhem do vzdálenosti 20,94 metru a v kvalifikaci skončil třetí. Prášil byl hned o místo za ním.

Český výškař Martin Heindl zažívá premiéru na velké akci. V kvalifikaci se velmi statečně pral o finále, když výšky 216 a 221 cm zdolal obě na první pokus. Ovšem pro českého reprezentanta, jenž má osobní rekord v hale 226cm a venku ještě o 4cm níže, byla dnes výška 225cm nad jeho síly. I tak končí na velmi pěkném děleném 11. místě.

515 58