Český běžec Pavel Maslák na HME 2017
Foto: www.facebook.com/pavelmaslak400

HME 2. den: Medailové žně české výpravy!

Český běžec Pavel Maslák na HME 2017

Odpolední program druhého soutěžního dne na HME v Bělehradě je velmi bohatý na závody českých reprezentantů, kteří bojují o medailové nebo jedny z předních příček. Pojďme se tedy opět společně podívat, jak se našim závodníkům vedlo.

Jako první šli do koulařského kruhu vícebojaři již bez Estonce Uiba. A českým reprezentantům se vedlo skvěle, nýbrž se oba dva dostali za 15metrovou hranici. Adam Helcelet si letošní maximum zlepšil na 15,25 metru a skončil v koulařském sektoru třetí se ziskem 805 bodů Jiří Sýkora se v hale dostal poprvé v kariéře za 15 metrů. Za výkon 15,06 metru si odnesl skvělých 793 bodů. 

Česká výškařka Michaela Hrubá se na výbornou prezentovala v osmičlenném finále. Ve velmi nabité konkurenci začala mladá závodnice čistě. Později se však musela na 189cm zachraňovat na poslední pokus. A stejný scénář měla i další postupná výška 192cm, což pro Míšu znamenalo vylepšení letošního nejlepšího výkonu. Další postupnou výšku 194cm již bohužel nezdolala. I tak obsadila velmi pěkné šesté místo. Vítězkou se stala Litevka Palšyte, jenž se výkonem 201cm dostala do čela letošních evropských tabulek. 

Sprinter Jan Veleba  usiloval o finále, semifinálový čas 6,80 sekundy však na postup nestačil. Veleba nakonec skončil osmý, po závodě litoval zejména špatného startu.

Česká tyčkařka Romana Maláčová vstoupila do finále pokusem 440 cm, který zvládla až na třetí pokus. Další pokus na 455 cm už Maláčová nezvádla a skončila třináctá. Čas 1:49,81 na trati 800 m stačil Janu Kubistovi  v semifinále jen na čtvrté místo, ze kterého do finále nepostoupil. 

Zuzana Hejnová vyběhla do závodu na 400 metrů ze čtvrté dráhy. Dlouho to vypadalo na jasný triumf Léy Sprunger, která ovšem v závěrů totálně vytuhla a ze souboje o medaile vypadla. Finiš nejlépe vyšel Francouzce Gueiové, na skvělém druhém msítě doběhla Zuzana Hejnová!

Velké drama čekalo diváky v sektoru koulařů. Česká republika měla ve finále dva zástupce, Tomáše Staňka a Ladislava Prášila. Dvojnásobný medailista Prášil poslal svou kouli nejdále do vzdálenosti 20,73 m. Výborný výkon předvedl zejména Polák Bukowiecki, který dominoval celé soutěži od svého prvního pokusu. V páté sérii se konečně vzmátořil také Tomáš Staněk, který vrhnul kouli 21,43 metrů daleko, což pro něj znamenalo nový osobní rekord, čímž dal zapomenout na nedávné zranění zad, kvůli kterému se nezúčastnil domácího šampionátu. Vybojoval tak svoji první velkou a hned stříbrnou medaili!

Už o několik minut později vyběhl na své první velké finále Filip Sasínek, který bojoval na trati 1500 metrů. A právě v tomto závodě se událo asi největší překvapení, protože mladík Sasínek bral nečekaný bronz! A sběr medailí ještě nekončil!

Na trať 400 metrů se totiž vydala největší česká naděje, Pavel Maslák. Ten byl sice z počátku až na třetím místě, své kvality ovšem záhy jednoznačně prokázal a svým soupeřům nedal v závěru absolutně šanci. Maslák tedy zkompletoval zlatý hattrick z HME a získal pro českou výpravu první zlato! Časem 45,77 s navíc vytvořil nové letošní evropské maximum.

Adam Sebastian Helcelet má po prvním soutěžním dnu 3392 bodů a nachází na třetím místě soutěže sedmibojařů a na první místo ztrácí 179 bodů. Desátou příčku drží Jiří Sýkora, jenž však na své soky před sebou neztrácí mnoho.

484 142