Gabča Koukalová

Gabriela Koukalová získala STŘÍBRO ve vytrvalostním závodě!

Parádní vytrvalostní závod od Gabriely Koukalové! V třetím individuálním závodě vybojovala třetí mediali! Tentokrát STŘÍBRO! Světovou šampionkou se podruhé stala Němka Laura Dahlmeier. Bronz putuje překvapivě do Itálie zásluhou Alexii Runggaldier.

Jako první z Češek se na 15 km dlouhou trať vydala Lucie Charvátová s číslem 40. Běžecky na tom Lucka byla jako ve většině závodů. Hned z úvodu připsala na své konto dvě trestné minuty a výrazně si zkomplikovala šanci na dobré umístění. Na stojce to bohužel pro Lucku dopadlo stejně jako před tím, dvě chyby. Střelecky to dnes pro Lucii bylo znovu trápení, v celkovém souštu osm trestných minut a v cíli až 82. místo.

Dvojnásobná medailistka z tohoto šampionátu Gabriela Koukalová vyrazila jako 51. závodnice. Závod nerozjela nejrychleji, ale postupně zvyšovala své tempo. Na první střelecké zastávce však česká jednička jednou minula a připsala trestnou minutu, čímž se propadla do průběžné druhé desítky. Většina závodu však ještě byla před Koukalovou. První stojka byla od české závodnice mnohem lepší, žádná chyba a Gabriela se posunula na druhé místo. Na trati znovu excelovala. Třetí položku hlavně poslední dvě rány si Koukalová pohlídala a zapsala další nulu! Na závěr musela zastřílet stejně i poslední položku! A to se povedlo! Gabriela neminula a odjížděla na průběžném prvním místě s velkým náskokem, který v cíli dokázala ještě zvýšit a do cíle doběhla suverénně první! Jenže na trati ještě bylo spoustu favoritek a Koukalové nezbývalo nic než jen čekat. Byly to nervy až do samotného konce, protože největší konkurentka Němka Dahlmeier startovala mezi posledními. Nakonec to byla právě ona, která se dokázala jako jediná dostat před českou závodnici.

Veronika Vítková se dnes na start postavila s číslem 58. Hned od úvodu pilně přidávala pod kotel a měla jeden z nejlepších běžeckých časů. Na druhém mezičasu dokonce byla nejrychlejší. Běžecky závod Verče chutnal, v úvodní střelbě však napodobila Charvátovou - dvakrát chybovala - a závod se rázem pro českou závodnici nevyvíjel dobře. Na první stojce však zastřílela čistě stejně jako Koukalová chvíli před ní a posunovala se pořadím vzhůru. Bohužel pak už to tak veselé nebylo, na třetí střelecké zastávce přidala další trestnou minutu a na závěr ještě dvě, ve výsledku pět trestných minut. Střelecky se závod Vítkové nepovedl. V cíli obsadila 50. místo.

Čtvrtá z Češek v závodě Eva Puskarčíková vyběhla s 69. Jako jediná z českých závodnic se na první střelecké zastávce vyvarovala chyby. Česká závodnice rozjela závod velmi dobře. Pak sice přidala jednu chybičku, kterou však později napravila bezchybnou střelbou. Jestliže by na poslední zastávce nechybovala, mohla pomýšlet na umístění v nejlepší dvacítce. Bohužel se tak nestalo, Eva jednou minula, v cíli byla na konečném 23. místě, což byl pro Česko druhý nejlepší výsledek.

Jedna z největších favoritek na zlato Němka Laura Dahlmeier startovala až sedmá od konce s číslem 93. Vedoucí žena SP hned z úvodu jednou chybovala stejně jako Gabriela Koukalová. Běžecky na to však byla o něco lépe, ale před sebou měla ještě 15 terčů. O výsledku měla rozhodnout poslední střelba, Dahlemeier na druhé ani na třetí zastávce nechybovala. A ani na poslední střelbě neminula a do posledního běžeckého okruhu vyrážela s náskokem přes 15 vteřin právě na Gabrielu Koukalovou. Svůj náskok dokázala ještě navýšit a dojela si pro pátý titul mistryně světa.