Gabča Koukalová

Gabriela Koukalová slaví titul MISTRYNĚ SVĚTA!

Gabriela Koukalová slaví titul MISTRYNĚ SVĚTA ve sprintu! Ani na jedné střelecké zastávce nechybovala a dojela si pro zlatou medaili před druhou Němkou Laurou Dahlmeier. Česká závodnice vedla prakticky celý závod a vybojovala první medaili a rovnou tu nejcennější!

Na české závodnice jsme si museli dlouho počkat. Trenéři je nasadili do druhé poloviny startovního pole. Jako první vyběhla na trať Lucie Charvátová s číslem 56. Lucie rozjela závod běžecky velmi slušně, figurovala mezi pěti nejrychlejšími. Hned první terč ovšem minula, pak už to ale bylo lepší, žádná chyba nepřibyla a česká reprezentantka musela odkroužit jen jedno trestné kolo. Střelba ve stoje vypadala nadějně, bohužel poslední rána šla mimo a česká závodnice odjela kroužit dalších 150 metrů. V konečném pořadí obsadila Charvátová 32. místo.

Veronika Vítková rozběhla závod s číslem 74. Závod jí už od začátku chutnal, na prvním mezičase byla nejrychlejší, dostala se například i před německou závodnici Lauru Dahlmeier. Na střelnici to tak veselé nebylo, stejně jako Kaisa Mäkäräinen netrefila dva terče, což znamenalo 300 metrů navíc. A ve stoje to bylo pro českou reprezentantku ještě horší, Verča neskolila hned 3 terče, což v konečném součtu pro ni znamenalo pět trestných kol. Vítková musela ještě hodně zabojovat, pokud chtěla pomýšlet na postup do stíhacího závodu. V cíli z toho bylo nakonec až 68. místo a bohužel bude ve stáhačce chybět.

Na Evu Puskarčíkovou si fanoušci museli taktéž dlouho počkat. Eva startovala jako 90. závodnice a už od začátku se snažila napravit včerejší nepovedenou střelbu ve stoje. Bohužel střelba v leže se tolik nepovedla. První tři střely si našly cíl, další dvě ne. Pro Evu Puskarčíkovou se závod nevyvíjel dobře. Naštěstí na stojce to bylo veselejší - ani jedna chyba - což znamenalo posun pořadím. Běžecky to bylo od Evy dobré a v cíli z toho bylo konečné 17. místo.

Česká jednička a druhá žena průběžného pořadí SP Gabriela Koukalová vybíhala jako pátá od konce s číslem 96. Již včerejší výkon napověděl, na co se můžeme od české závodnice těšit. Běžecky to bylo opět parádní, na první střelecké zastávce neudělala jako jediná z českých závodnic chybu a mohla bojovat o stupně vítězů. Po první střelbě figurovala na prvním místě! Stojka byla taky čistá a Gabriela jela o titul mistryně světa! Byly to nervy, protože Němka Dahlmeier před ní zajela velmi rychle, ale Koukalová ji dokázala udržet za sebou!

Favoritky závodu, které startovaly mezi prvními dosti chybovaly a dávaly tak možnost útoku svým konkurentkám. Finka Kaisa Mäkäräinen, Italka Dorothea Wierer nebo třeba Francouzka Justine Braisaz hned na první položce dvakrát minuly a zkomplikovaly si cestu k medaili. První dvě zmíněné sice pak už nechybovaly (Braisaz připsala ještě jednu chybu), ale na medaili to nakonec nestačilo.

Ještě před propuknutím prvního individuálního závodu v rámci MS byla dočasně suspendována Mezinárodní biatlonovou unií Ruska Ekaterina Glazyrina s podezřením na doping. Ruští trenéři velmi zajímavě vysvětlovali změnu v sestavě. Nejdřív přišli s vysvětlením, že se jedná o čistě taktický krok. Posléze kvůli zdraví suspendované závodnice. Na její místo musela nastoupit Irina Uslugina, která nakonec zajela velmi solidní závod bez trestného kola a skončila na celkovém 15. místě.