David Svoboda v jezdecké části moderního pětiboje

David Svoboda v olympijském závodě devátý, vyhrál Rus Lesun

David Svoboda dnes sice v Riu olympijský titul z Londýna neobhájil, ale vybojoval výborné deváté místo. Jan Kuf končí při své olympijské premiéře na posledním 36. místě.

Svoboda s Kufem začali velmi solidně šermem. David Svoboda si připsal 21 výher a držel sedmou pozici. Kuf měl pouze o 2 výhry méně a figuroval na třinácté pozici.

Dnes v plavání dosáhli oba Češi času na úrovni osobních rekordů, jelikož plavali čas okolo 2:05 minuty. Po plavání se sice David propadl na desáté a Honza na devatenácté místo. Ovšem ztráta nebyla nijak velká a hlavně oba pořád drželi kontakt s čelem.

Osudným se stal parkúr. První z Čechů šel na řadu Jan Kuf a hodně doplatil na koně. Dle informací od majitele koně dostal klisnu, která je velmi citlivá a nedoporučil použití bičíku. Jan Kuf dal na rady majitele, ale nebylo mu to moc platné. První polovinu absolvoval Honza výborně. Jel čistě a bez shozené překážky. Poté se však jeho klisna zbláznila, prudce zabrzdila před překážkou a Honzu shodila. Ten ještě poté sice naskočil, ale klisna udělala o pár překážek později úplně to stejné. Honzu shodila podruhé a bylo tak po nadějích na dobrý výsledek. Kuf získal v parkúru 0 bodů.

David byl na tom lépe. Jeho kůň byl relativně klidný, ovšem David předvedl pomalejší jízdu. Na trati shodil dvě překážky a o 4 vteřiny překročil čas, což znamenalo 18 trestných bodů. Nebyl to však žádný závratný propadák, David předvedl velmi průměrný parkúr a zůstal v kontaktu s čelem závodu. Po parkúru se držel na 13. pozici a na bronzovou medaili ztrácel pouhých 18 vteřin.

Před olympiádou v Riu měl David zdravotní problémy a tak dle jeho slov neočekával příliš dobrý čas v běžecké části. Ovšem ve výsledky běžel velmi dobře. Během svého výkonu předváděl již tradičně velmi dobrou střelbu, dobíjel minimálně. Běžecky na tom byl průměrně, ale dokázal se vměstnat do elitní desítky. Porazil dokonce i druhého a třetího muže po parkúru. Brit Choong a Egypťan Elgeziry neunesli tíhu okamžiku a propadli se.

Na stříbrnou příčku se trochu překvapivě probojoval z osmého místa Ukrajinec Pavlo Tymoshchenko. Ještě větším překvapením je bronzová medaile pro Mexičana Hernandeze, který vbíhal na trať po parkúru jako šestý. Heroický výkon předvedl Francouz Valentin Prades. Výborný běžec se i díky dobré střelbě probojoval až do bojů o medaile a bronz prohrál až ve finiši právě s Mexičanem. Jan Kuf už jen symbolicky dokončil závod po nezdařeném parkúru na poslední 36. pozici.