David Drahonínský chce útočit na další cenný paralympijský kov

Ve sbírce má zlato i stříbro z paralympiády a nyní jede na své třetí Hry. Lukostřelec David Drahonínský patří mezi světovou elitu lukostřelců s handicapem. Zároveň je i držitelem dvou světových rekordů, které postupně vylepšoval. V kvalifikační části, kde se střílí 72 šípů dokázal zaznamenat 674 bodů ze 720 a v eliminační části na 15 šípů činil jeho bodový zisk 144 ze 150 možných.

1. Rio bude už vaší třetí paralympiádou, jak se cítíte?

Cítím se skvěle, ikdyž od včera mě bolí záda. ale slečny fyzioterapeutky ze společnosti Santé, která se stará již 8let o moje zdraví, mě dají do odletu do pořádku. Abych si svojí 3 paralympiádu konečně i užil.

2. Svou letenku do Ria jste získal díky získání titulu mistra světa pro rok 2015. Jaké pocity ve Vás v tu chvíli převládaly?

Bylo to super, jelikož jsem konečně získal titul Mistra světa a skompletoval moji sbírku medalilí z MS  po stříbru z Itálie 2011 a bronzu z Thajska 2013 a to se moc lidem v kariéře nepovede. Takže jsem byl maximálně spokojený.

3. Před čtyřmi lety jste v Londýně získal stříbrnou medaili a před osmy lety v Pekingu dokonce medaili nejcennější. Letos určitě budete chtít na své úspěchy navázat, dokázal byste říct, kdo je pro Vás největší konkurencí?

Do Ria přijede v mojí kategorii dalších 15 borců, kteří museli získat medaili na MS nebo na kontinentálním mistrovství nebo vyhrát kvalifikační turnaj, všichni střílet umí a já budu v Riu bojovat sám se sebou, koncentrovat se na moji střelbu a pokud budou jen dva soupeři lepší, tak budu spokojený a pokud budu opět střílet nejlíp, tak budu šťastný a spokojený, ale jen to, že jsem se nominoval již potřetí na paralympiádu je úspěch a já se do Ria moc těším a chci tam předvést skvělou lukostřelbu a vím, že to umím, protože trénuji tvrdě.

4.  Na Rio jste se připravoval i se svou kolegyní Šárkou Musilovou, v čem vidíte její největší silnou stránku?

Šárky největší zbraň je ta, že od ní nikdo nic nečeká a ona může jen překvapit . V soutěži Mix týmů bude střílet společně s úřadujícím mistrem světa, evropy a světovým rekordmanem - se mnou. Bude to moc fajn závod a Šárka si odveze zkušenosti a třeba i nějakou medaili

5. Určitě jste zaznamenal vyloučení celé výpravy Ruska? Jak hodnotíte tento krok paralympijského výboru?

Doping do sportu nepatří. Když někdo úmyslně dopuje, aby byl lepší než ostatní, tak by neměl dostat trest, ale už by neměl mít možnost nikdy závodit, takoví sportovci do sportu nepatří.

6. Máte v plánu navštívit nějaké sporty a podpořit další české sportovce?

Uvidím jak bude vše probíhat. Moje soutěž proběhne až v druhé polovině, tak snad budu mít možnost se podívat na jiné sporty a rád bych se podíval třeba na basketbal nebo na rugby vozíčkářů.

7.  Čeho si ze své sbírky ceníte nejvíc? Olympijského zlato nebo zlata z loňského mistrovství světa?

Každá medaile se možná hezky leskne a lidi, kteří ji nemají, by jí chtěli mít. Já za každou mojí medailí vidím příběh, zemi kde jsem ji vyhrál, soupeře které jsem porazil a cestu kterou jsem ušel. Moje nejcenější medaile je asi moje stříbrna z taekwonda z MČR, které jsem dělal před úrazem a pak zlato z MČR zdravých lukostřelců, které jsem vyhrál v roce 2006. Každopádně bych žádný z těch vavřínů neměl bez podpory svazu České federace Spastic handicap, Sportovního clubu Jedličkova Ústavu a mých dvou sponzorů společnosti B.Braun a Santé (B.Braun dodává zdravotnické vybavení, pomůcky, přístroje a technologii do Česka a Santé poskytuje soukromé zdravotnické zařízení)

8. Je něco, co byste chtěl vzkázat fanouškům po případě někomu dalšímu?

Moc díky, že mě a dalším sportovcům fandíte a pokud máte sny, tak zveďněte zadky a udělejte, co je třeba, aby se  splnily a vaše sny jste prožili.