Český čtyřkajak Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál, Jan Štěrba
Foto: Facebook - Czech K4 Team

Čtyřkajak bere sedmý bronz pro ČR v Riu

Český čtyřkajak Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál, Jan Štěrba

Český čtyřkajak ve složení Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba potvrdili, že dlouhodobě patří mezi užší světovou špičku a také z Ria si odvezou olympijské medaile. Ve finále dojeli těsně třetí za slovenským čtyřkajakem a obhájili tak bronzové medaile z her v Londýně.

Před rozjížďkou měl však střevní potíže Daniel Havel a nevědělo se, zda nastoupí. Ten se nakonec rozhodl, že to riskne. A nelitoval. V rozjížďce Češi dominovali a očekávalo se, že dnes budou bojovat o medaile. A to se také potvrdilo.

Prakticky od začátku závodu šli do čela Němci a Češi společně se Slováky se přetahovali o druhou pozici. Tato tahanice pokračovala až do samotného finiše, kde nakonec byli zhruba o 13 setin šťastnější Slováci, kteří berou stříbro. Češi si tak stejně jako z Londýna, tak i z Ria odvezou velmi cenné bronzové medaile. Zatímco pro 3 členy čtyřkajaku je to druhá olympijská medaile, pro Josefa Dostála to je již třetí, jelikož Pepa vybojoval stříbro na singlkajaku na kilometrové trati právě v Riu.

Čeští deblkanoisté Jaroslav Radoň s Filipem Dvořákem taktéž pomýšleli na zisk cenného kovu. Prakticky celou sezónu věnovali přípravě na olympijské hry, aby tu mohli předvést co nejlepší výkon. Dokonce strávili více než 2 měsíce na soustředění ve Spojených státech. Po skvělém semifinále to vypadalo, že Filip s Jardou se budou prát minimálně o umístění, kterého dosáhli na hrách v Londýně, čili páté místo. Finále započali na výbornou. Do mety pěti set metrů se drželi v kontaktu s čelem, na vedoucí Brazilce ztráceli zhruba 1 vteřinu a pádlovali neustále mezi třetím a pátým místem. Bohužel naši v druhé polovině trati úplně vytuhli. Moment, kdy se začalo bojovat o medaile a lodě se vytahovali dopředu, česká dvojice začala ztrácet a to bylo osudné. Jarda s Filipem dojeli na sedmém místě. Na jednu stranu je to výborný výsledek, ale oba kluci vyjádřili v rozhovoru pro českou televizi obrovské zklamání, že zisk medaile byl jejich cílem. A to se nepovedlo. Snad to kluky nezlomí a budou dál makat, aby to vyšlo třeba za 4 roky v Tokiu.

VÝSLEDKY

K4 1.000 metrů muži

1. Německo - 3:02,143 min

2. Slovensko (Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr, Tibor Linka) - 3:05,044 min

3. Česká republika (Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál, Jan Štěrba) - 3:05,176 min

C2 1.000 metrů muži

1. Německo - 3:43,912 min

2. Brazílie - 3:44,819 min

3. Ukrajina - 3:45,949 min

.

7. Česká republika (Jaroslav Radoň, Filip Dvořák) - 3:49,352 min

STUPNĚ VÍTĚZŮ

Český čtyřkajak na stupních vítězů Zdroj: Česká televize

263 431