Stolní tenistka Tomáš Konečný
Foto: www.ping-pong.cz

Čeští stolní tenisté zbrojí! Budou nadále bojovat o ME 2017 družstev!

Stolní tenistka Tomáš Konečný

"Po úspěšném vstupu do kvalifikace o nasazení na mistrovství Evropy družstev 2017 v Lucembursku, kdy v září v Plzni porazili čeští reprezentanti Turecko 3:1 a ženy vyhrály nad Litvou 3:2, se oba výběry poprvé představí na stolech dalších soupeřů ve skupinách. Muži hrají v úterý 1. listopadu v Rumunsku, ženy ve stejný den v Srbsku.

Oba reprezentační trenéři už na nedávném evropském šampionátu v Budapešti pozorně sledovali výsledky soupeřů a shodli se, že ani jedno družstvo nečeká snadný úkol. Jindřich Panský do Rumunska veze osvědčenou sestavu David Konečný (67. na říjnové světovém žebříčku), Lubomír Jančařík (83.) a Dmitrij Prokopcov (93.).

Je si proto vědom toho, že podle umístění na světovém žebříčku by mírným favoritem měli být domácí. Ti mají k dispozici trojici Adrian Crisan (52.), Ovidiu Ionescu (64.), Hunor Szocs (117.). „Hrát se bude přímo v nějakém televizním studiu, takže to Rumuni zřejmě berou velice vážně. Když jsem jednotlivé hráče viděl na mistrovství Evropy v Budapešti, je jasné, že to bude nesmírně těžké utkání. Už s ohledem na domácí prostředí, které bude v tomto případě zcela určitě velikou výhodou,“ přiznal trenér mužské reprezentace.

Přitom ale dodal, že pro konečné umístění, samozřejmě především pro vítězství ve skupině, je důležité každé utkání. Tedy i to v Rumunsku. „Z mého pohledu bude tohle možná klíčový duel. Kdybychom ho zvládli, už budeme jednou nohou v elitní divizi na mistrovství Evropy. Na druhou stranu budeme muset bojovat o každý bod, protože v tříčlenné skupině utkání není hodně a třeba bude o vítězi skupiny rozhodovat i skóre.“

Ženy jsou na tom podobně jako jejich mužští kolegové. Vyhrály první důležitý domácí duel a opět bez dlouholeté jedničky Ivety Vacenovské nastoupí na stolech soupeře, který je sice tabulkově o něco horší, ale svoji sílu nepochybně má. Podle trenéra Pavla Krpce jsou Anamaria Erdeljiová (106. na záříovém žebříčku), Andrea Todorovičová (158.) a Gabriela Feherová (107.) silnými soupeřkami. „A kdyby některá z nich vypadla ze sestavy, je připravená Aneta Maksutiová. Ta na šampionátu v Budapešti vedla nad zkušenou Rumunkou Elizabetou Samarovou 3:1 a 10:9. V Tokiu na mistrovství světa porazila například Hanku Matelovou, když to tedy shrnu, pokud nastoupí v nejsilnější sestavě, bude to hodně těžké. A pokud bude jedna hráčka chybět, na síle družstva to moc neubere,“ přiblížil kvalitu srbského družstva trenér Pavel Krpec.

K dispozici bude mít stejnou trojici, která v září porazila Litvu. Renátu Štrbíkovou (92.), Hanu Matelovou (95.) a Danu Čechovou (130.), jako náhradnice je bude jistit Kateřina Tomanovská. „Ona ví, že jede pouze jako náhradnice, protože do utkání by měly nastoupit naše tři aktuálně nejlepší hráčky. Co se důležitosti utkání týče, platí totéž, co u mužů. Pokud vyhrajeme, bude to hodně důležitý krok směrem k vítězství ve skupině. Ale znovu opakuji, čeká nás velmi silný soupeř.“

Zdroj textu: www.ping-pong.cz

202 2