Choupenitch v souboji s Italem Foconim na ME 2017
Foto: Augusto Bizzi - facebook.com/fie.org/

Čeští šermíři byli kousíček od evropské medaile

Choupenitch v souboji s Italem Foconim na ME 2017

Nechybělo mnoho a český šerm se mohl na mistrovství Evropy radovat po 26 letech z individuální medaile. Fleretista Alexander Choupenitch málem navázal na kordistu Jiřího Doudu, který na evropském šampionátu ve Vídni v roce 1991 vybojoval bronzovou medaili. Po těsné čtvrtfinálové prohře 14:15 s Rusem Safinem se však z Tbilisi vrací bez medaile.

Cesta Choupenitche evropským šampionátem začala ve skupině pěti vítězstvími ze šesti soubojů. V play-off porazil nejprve Švéda Rizella 15:5, poté Itala Nistu 15:6 a v osmifinále si poradil i s jeho krajanem Alessiem Foconim 15:8. Choupenitch tak postoupil do čtvrtfinále, kde ho čekala bitva s Rusem Safinem, zlatým mužem ze soutěže družstev a bronzovým z individuálního závodu na loňských olympijských hrách.

Čtvrtfinálový souboj s druhým mužem světového žebříčku byl napínavý. Český reprezentant vedl 8:6, skóre se pak ale otočilo na stranu Rusa. Za stavu 10:12 rozhodčí neuznali Choupenitchovi zásah, což ho rozčílilo a vybudilo do dalšího boje. Český mistr Evropy do 23 let z letošního roku se potom dostal do vedení 14:13 a chyběl mu jediný bod, jenž by ho poslal do semifinále a za jistou medailí. Jenže jeho soupeř srovnal na 14:14 a poté dal i vítězný zásah. O něm sice ještě diskutovali rozhodčí u videa, ale nakonec byl zásah ke smůle českého reprezentanta uznán. Třiadvacetiletý brněnský rodák po zápase označil některá rozhodnutí sudích za „zvláštní“.

Alexander Choupenitch na mistrovství Evropy 2017 Zdroj: Augusto Bizzi - facebook.com/fie.org/

"Mrzí to strašně moc. Ani ne tak ztráta medaile, ale že jsem prohrál 14:15 s druhým nejlepším šermířem světa. Měl jsem pocit, že jsem byl lepší, určitě ne horší. Věřil jsem, že můžu vyhrát, ale bohužel. Musím to přijmout," řekl Choupenitch, který se z evropského šampionátu vrací se sedmým místem a s oprávněně dobrým pocitem z předvedeného výkonu. Jeho čtvrtfinálovému přemožiteli se nepodařilo obhájit loňský titul, ve finále prohrál s Italem Danielem Garozzem 12:15. Z bronzové medaile se radovali Ital Giorgio Avola a Francouz Jeremy Cadot.

Alexander Choupenitch se nyní bude připravovat v New Yorku a v Londýně na mistrovství světa, jež se uskuteční od 19. července v Lipsku.

Po Choupenitchovi chybělo k medaili jedno vítězství i Jiřímu Beranovi. Pětatřicetiletý kordista v Tbilisi postoupil poprvé v kariéře až do čtvrtfinále. Předtím vyhrál pět ze šesti soubojů v základní skupině, v následné eliminaci postupně uspěl v souboji s Portugalcem Joaem Cordeirou (15:6), Izraelcem Idou Herpim (15:12) a v prodloužení udolal i stříbrného olympijského medailistu z týmové soutěže z olympiády v Riu Itala Marca Ficheru 14:13.

Čtvrtfinálový duel se od začátku nevyvíjel pro českého reprezentanta dobře. Rus Sergej Chodos, stříbrný z předloňských Evropských her, odskočil do vedení 5:1 a Berana čtyřikrát po sobě bolestivě zasáhl do žeber. Český kordista si proto vybral desetiminutový čas na ošetření. Po návratu na planš ale dominoval Rus, který nakonec zvítězil poměrem 9:15.

Pro Berana se však jedná o nejlepší individuální výsledek na mistrovství Evropy. Dosud nejlépe dopadl v roce 2007, kdy obsadil 16. místo. Choupenitch už jednou do čtvrtfinále postoupil, před třemi lety ve Štrasburku skončil pátý.

Autor: Jana Šimková
121 0