Český kordista Jiří Beran vyjadřuje radost po postupu na OH do Ria
Foto: Facebook - Jiří Beran Official

Český šermíř odmítl na OH svůj bod. Nyní útočí na světovou cenu FAIR PLAY!

Český kordista Jiří Beran vyjadřuje radost po postupu na OH do Ria

Byl součástí olympijského stipendia, kdy mu MOV přispíval nějakou částkou na přípravu na OH do Londýna. Tam se bohužel nekvalifikoval. Poté však přišel kvalitně obsazený turnaj v Praze, který prošel český šermíř Jiří Beran bez porážky a kvalifikoval se na OH do Ria. O 4 roky později. Byla to obrovská senzace. Na olympiádě hned v prvním kole narazil na domácí šermíře s mýtickým jménem Athos Schwantes. 

Český kordista Jiří Beran vyjadřuje radost po postupu na OH do Ria Zdroj: Facebook - Jiří Beran Official

Když kordista Beran odjel na OH do Ria, nebyl to splněný sen pouze pro něj, ale také pro jeho otce, který jej trénuje. A Jirka chtěl na OH prodat úplně všechno. A své úvodní utkání proti domácímu Schwantesovi začal poměrně zostra. 

Velmi rychle se Beran dostal do vedení 3:0 a vypadalo to, že by mohl směřovat k vítězství v zápase. Poté se ale karta začala obracet na druhou stranu. Bohužel Brazilec vyrovnal na 3:3 a utkání se náhle začalo lámat v jeho prospěch. Dostal se do vedení 5:3. Utkání se blížílo raketovou rychlostí do finiše a Jirkovi moc času nezbývalo. A tak několik vteřín před koncem nastolil velmi riskatní a útočný styl boje. A dle rozhodčích byl úspěšný a zabodoval. Ale....

V momentě, kdy mu rozhodčí přiznali kontaktní bod na 4:5, Beran se zarazil, jelikož byl přesvědčen, že soupeře nezasáhl. Proto šel za rozhočími, které upozornil na to, že jeho bod by měl být neplatný. Rozhodčí přezkoumali video a dali Beranovi za pravdu. Bod mu tak odebrali zpět.

Šermíř Jiří Beran na OH v Riu v souboji s brazilcem Athosem Schwantesem Zdroj: aktualne.atlas.sk

I přesto, že Beran věděl, že díky tomuto gestu pravděpodobně přijde o možnost bojovat o postup do dalších bojů, rozhodl se zachovat férově. A jeho je gesto je nyní oceněno.

Hned na místě v brazilském Riu jeho chování velmi ocenil samotným Beranův soupeř společně s jeho trenérem. Během několika hodin bylo jeho gesto hitem internetu. A nyní? Český olympijský výbor se rozhodl, že právě jeho mimořádné gesto během olympijského turnaje navrhne na světovou cenu fair play! 

Co myslíte? Ma český kordista Jiří Beran možnost zvítězit?

Autor: Jan Linha
241 62