Jiří Kejval
Foto: olympic.cz

Česko společně s Polskem chce kandidovat na pořádání ZOH 2030

Jiří Kejval

Že bychom se přeci jen dočkali olympiády v naší malé zemičce? Polský ministr sportu Tomasz Stanek totiž pro polský list Przegląd Sportowy potvrdil, že společně s Českou republikou spřádají plány o kandidatuře o pořádání zimních olympijských her v roce 2030. 

Dle Stanka by měly být sporty do obou zemí rozloženy rovnoměrně a co nejspravedlivěji s tím, že v Polsku by se pořádala zápolení na 4 místech, v České republice na šesti. A tak sportovce ze všech koutů světa by mohlo oko českého diváka spatřit v těchto lokalitách: Praha, Harrachov, Špindlerův Mlýn, Pec pod Sněžkou, Malá Úpa a Liberec. V Polsku by se jednalo o Wroclaw, Jelenia Góru, Karpacz a Szklarskou Porębu. 

Férově by též měly být rozděleny ceremoniály. Zatímco ten zahajovací by se konal ve Wroclawi, závěrečný by měla na starosti Praha. Poláci též prozradili, které sporty by se měli konat na jejich území. 

Ve Wroclawi bychom kromě zahajovacího ceremoniálu měli vidět také zápolení v curlingu. V Jelenie Góře by měly být na programu závody v krasobruslení a rychlobruslení. Szklarska Poreba by měla pojmout závody ve sjezdu, biatlonu, běžeckém lyžování a severské kombinaci. Poslední jmenované středisko Karpacz by mělo hostit klání na bobech, saních, skeletonu, ve ski crossu a na snowboardu.

Tomasz Stanek zároveň pro polský list potvrdil, že s českou stranou mají za sebou dlouhé debaty, kde probírali zejména využitelnost infrastruktury, která by musela být s ohledem na pořádání her vybudována. A dle jeho slov mají debaty pozitivní konce. 

Polsko se již dříve ucházelo o pořádání her. Krakow usiloval o pořádání LOH 2022, které nakonec bylo přiděleno čínskému Pekingu. Vláda kandidaturu plně podporovala, nicméně v referendu se vyslovilo proti pořádání téměř 70% obyvatel Polska. V roce 2006 se marně snažilo o přidělení zimních her polské Zakopane.

Co se týče České republiky, tak samotná země to zkoušela zatím jednou. A sice kandidovat na pořádání letních olympijských her 2016, které nakonec dostalo brazilské Rio. Praha v roce 2007 potvrdila Praha oficiální kandidaturu a dodala plán sportovišť i plán olympijské vesnice a další potřebné dokumenty. V létě 2008 však byli organizátoři nuceni kandidaturu stáhnout. 

535 66