Český hokejový brankář Michal Neuvirth

Česko na úvod SP utržilo debakl od Kanady

České reprezentaci se vůbec nevydařil úvodní zápas proti týmu javorových listů. I když nepředváděli úplně špatný hokej, za celý zápas se jim nepodařilo vstřelit ani jednu branku. Navíc od Kanaďanů utržili debakl v podobě 6 gólů.

V první polovině úvodní třetiny se přelévala hra ze strany na stranu a byl to vcelku vyrovnaný boj. Ovšem pouze do doby, kdy Kanaďané poprvé udeřili. V deváté minutě se po sporné situaci trefil kapitán kanadského výberu Sidney Crosby. Video rozhodčí posuzovali platnost gólu, jelikož brankař Neuvirth byl v brankovišti atakován hokejkou. Gól však nakonec uznali.

Osudovou se stal závěr první třetiny. Nejdříve na samotném konci kanadské přesilovky střílel od modré "vousáč" Brent Burns, jehož střelu těsně před Neuvirthem tečoval Marchand. A když Kempný udělal v posledních sekundách první periody chybu, těsně před první sirénou zvyšoval Patrice Bergeron na rozdíl 3 gólů. A to už vypadalo s českými nadějemi bledě.

Výsledek Česko Kanada - Graficky Zdroj: Facebook - Český svaz ledního hokeje

V podobném duchu se bohužel nesly i další dvě třetiny. Nejdříve v 28. minutě se v útočném pásmu zapomněl kanadský veterán Joe Thornton, kterému naservíroval puk před odkrytou bránu kapitán Crosby. A když o 7 minut později se svojí důrazností prosadil na brankovišti Jonathan Toews, definitvně zatloukl poslední hřebík do rakve českých nadějí.

Kanaďané měli celý zápas pod kontrolou, Čechům se příliš nedařilo dostat do vyložených gólových situací. A když to vypadalo, že by gól vsítit mohli, výrazně proti byla kanadská gólmanská hvězda Corey Price.

Bohužel ani v poslední třetině Češi nedokázali famózního Price prostřelit, naopak kapitulovali pošesté. Postaral se o to Alex Pietrangelo.

Mnoho fantastických zákroků vytáhl ze svého umu Michal Neuvirth. Zejména se činil při samostatných únicích Kanaďanů. Ovšem 6 gólům zabránit nedokázal. Trenéři jej nakonec nechali v bráně po celý zápas. Češi vyslali na Price celkem 27 střel. Žádná však nebyla dostatečně nebezpečná k tomu, aby pronikla za jeho záda. Nejblíže vstřelení gólů byli Aleš Hemský a Roman Červenka. První jmenovaný trefil v úvodní třetině při přesilovce českého výběru střelou zápěstí horní tyč. A ten samý kousek se povedl Červenkovi v poslední dvacetiminutovce po švihu backhendem.

Češi si tak odnáší vysokou porážku a do zápasů proti USA a výběru Evropy je určitě co zlepšovat.

Kanada - Česko  6:0 (3:0, 2:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 9. Crosby (Marchard, Stamkos), 18. Marchand (Burns, Crosby), 20. P. Bergeron (Marchand), 28. J. Thornton (Crosby, Duchene), 35. Toews (Getzlaf, Tavares), 53. Pietrangelo (Doughty, Tavares). Rozhodčí: Furlatt, Lee - Miller, Cormier (všichni Kan.). Vyloučení: 6:3. Využití: 2:0. Střely na branku: 50:27. Diváci: 18.978.
Price - S. Weber, Vlasic, Doughty, Bouwmeester, Burns, Pietrangelo - Perry, Toews, Couture - P. Bergeron, Crosby, Marchand - Stamkos, Getzlaf, Tavares - R. O'Reilly, Duchene, J. Thornton. Trenéři: Mike Babcock, Misha Donskov, Claude Julien, Bill Peters, Joel Quenneville a Barry Trotz.
Neuvirth - Šustr, Nakládal, Polák, Kempný, Z. Michálek, Jordán - J. Voráček, Plekanec, M. Michálek - Pastrňák, Hanzal, Palát - Hemský, Faksa, Michael Frolík - Jaškin, Sobotka, Červenka.Trenéři: Josef Jandač, Jiří Kalous, Václav Prospal a Jaroslav Špaček.

Báseň o zápase Česko - Kanada Zdroj: Jana Topinková