Martina Sáblíková a Karolína Erbanová s medailemi z finále SP 2017 ve Stavangeru

České rychlobruslařky mají z finále SP celkem 5 cenných kovů.

Výborného zápisu do statistik světového poháru v rychlobruslení se dnes zapsaly dvě elitní české rychlobruslařky. Zatímco v sobotu Martina Sáblíková ovládla závod na 3.000 metrů, Karolína Erbanová k tomu přidala stříbro na pětistovce a bronz na kilometru. Dohromady tak české závodnice zkompletovaly sbírku medailí z finále SP v norském Stavangeru. V neděli poté přidala Erbanová další stříbro z pětistovky, Sáblíková brala bronz na patnáctistovce.

Martina Sáblíková a Karolína Erbanová s medailemi z finále SP 2017 ve Stavangeru Zdroj: www.facebook.com/KarolinaErbanova.cz

Vzhledem k tomu, že se jedná o finále SP, na startu bylo méně závodnic, než tomu bývá v běžných závodech SP. Podobný mechanismus můžeme vídat například také při finále světového poháru alpských lyžařů.

Medailovou sbírku v sobotu odstartovala Karolína Erbanová na trati 500 metrů, kde zajela výtečný čas 37,87 sekundy a nestačila pouze na suverénku letošní sezóny Nao Kodairu z Japonska. Na pódiu doplnila tuto dvojici Američanka Heather Bergsma.

Nedlouho poté nastoupila na start opět Erbanová. Tentokrát ji čekala kilometrová trať. A stejně jako na poloviční trati se prosadila pódium. Ve výborném čase 1:15,22 min nestačila opět na Japonku Kodaira a třetí z pětistovky, Heather Bergsma.

Veleúspěšný den českých rychlobruslařek završila závodem na 3.000 metrů 3násobná olympijská vítězka Martina Sáblíková, jenž při neúčasti Ireen Wüst triumfovala před jinou Holanďankou Antoinette de Jong o více než sekundu.

V neděli přidala každá z rychlobruslařek do sbírky ještě jednu medaili. Druhý závod na 500 metrů měl takřka stejný scénář, jako v sobotu. Karolína Erbanová a Nao Kodaira se jako jediné dostaly pod 38 vteřin a získaly stejné kovy, jako v sobotu. Tentokrát však Erbanová ztratila na Japonku méně. Kodaira zajela čas 37,24 s, Erbanová byla o 48 setin pomalejší.

V konečném hodnocení disciplíny tak skončila Karolína i přes první dva vynechané podniky (Nagano, Harbin) zaviněné zdravotními trably na skvělém pátém místě se ziskem 471 bodů.

Na trati 1.500 metrů se Martina Sáblíková v letošní sezóně již podruhé prosadila na stupně vítězů a podruhé na bronzový stupínek. Závod jasně opanovala Američanka Heather Bergsma před Japonkou Miho Takagi a právě Sáblíkovou. Česká specialistka na vytrvalostní tratě navíc porazila čtvrtou Holanďanku Marit Leenstra o pouhou setinu sekundy.

V konečném hodnocení disciplíny zaujala Sáblíková, stejně jako Erbanová na pětistovce, pátou pozici s celkovým ziskem 279 bodů. Nikola Zdráhalová získala v této disciplíně celkem 28 bodů a obsadila konečnou 29. pozici.

Nedělní program byl zakončen závody s hromadným startem, kde nastoupila také mladá a stále se zlepšující Nikola Zdráhalová. Zajela sice velmi kvalitní čas 8:48,74 min, bohužel nezískala na trati žádný sprinterský bonus, což ji odsunulo na konečnou 12. pozici. I tak je to Nikoly druhý nejlepší výsledek v rámci SP.

"Hromadňák" se stal její nejúspěšnější disciplínou v této sezóně, jelikož v něm posbírala celkem 95 bodů a obsadila konečné 15. místo. Bodovaly také Natálie Kerschbaummayr, jenž s celkovými 21 body skončila třiadvacátá.