Už ve středu vypukne vrchol letošní krasobruslařské sezony - mistrovství světa v Helsinkách. Kromě medailí se bude bojovat i o účastnická místa na olympiádu. Ve hře bude i šest Čechů. Ambice kvalifikovat se na olympiádu přímo z mistrovství světa má hlavně mladá sportovní dvojice Anna Dušková, Martin Bidař a nejzkušenější člen týmu Michal Březina.
Ve startovní listině mužské kategorie na letošním mistrovství světa figuruje 37 krasobruslařů. Pro bronzového medailistu z mistrovství Evropy 2013 však nebude cílem „pouze“ vybojovat olympijskou účast, ale i napravit si reputaci po nepovedeném mistrovství Evropy. Na světovém šampionátu by se Michal Březina rád probojoval do první desítky. Dvanáctý muž ostravského evropského šampionátu to však nebude mít až tak jednoduché. K evropským soupeřům přibydou silní Kanaďané Reynolds s trojnásobným mistrem světa Chanem, Američané Brown s Březinovým kolegou z tréninkové skupiny Chenem, jenž letos předvedl pět čtverných skoků v jedné jízdě, tradičně silná trojice Japonců Uno, Tanaka a především Hanyu nebo bronzový Číňan z loňského šampionátu Jin. Z evropských krasobruslařů si největší ambice dělá mistr světa z předchozích dvou sezon Španěl Fernandez, držitel letošního třetího nejlepšího bodového ohodnocení na světě (294,84 bodů), více bodů letos obdrželi pouze Američan Chen (307,46) a Japonec Hanyu (303,71).
V kategorii sportovních párů bude v Helsinkách závodit 28 dvojic. Juniorští mistři světa z loňské sezony Anna Dušková, Martin Bidař vynechali letošní juniorský světový šampionát, aby se co nejlépe připravili právě na měření mezi seniorskou elitou. V juniorské kategorii jsou trochu odlišné požadavky a česká dvojice by tedy musela trénovat dvě rozdílné verze programů. Oproti mistrovství Evropy svůj program sportovní pár téměř neměnil, pouze upravil pár pohybů v choreografii. Letošní bodový zisk z mistrovství Evropy by Duškovou s Bidařem vloni na mistrovství světa vynesl na 10. příčku, v letošních tabulkách podle nejlepších skóre drží česká dvojice 16. pozici, a tak není divu, že na mistrovství světa chtějí zabojovat o svou premiérovou olympijskou účast. Jistou komplikací pro nadějný pár bylo Bidařovo zranění, k němuž došlo týden a půl po mistrovství Evropy. Mladý český reprezentant při tréninku špatně dopadl po trojitém toeloopu a nesměl tři týdny bruslit, Dušková tak trénovala sama. Nyní už je Bidařova noha v pořádku a i původní fyzička se vrátila. Jejich trenérka je proto optimistická a doufá, že mezi postupovou šestnáctku pro olympiádu se nejmladší účastníci kategorie sportovních dvojic dostanou, ač jim oproti evropskému šampionátu zesílí konkurence o tři silné kanadské, dva čínské a dva americké páry. Její svěřenci po olympiádě touží, ale zároveň se touto možností příliš nestresují. Vědí, že při svém mládí před sebou mají ještě několik olympijských možností. Navíc pokud by neuspěli nyní v Helsinkách, Pchjongčchang ještě ztracený není – na podzim proběhne dodatečná kvalifikace, z níž na olympijské hry postoupí ještě čtyři páry. Na medaile si v Helsinkách budou brousit zuby Rusové Tarasova, Morozov či Stolbova, Klimov, Číňané Sui, Han, německá legenda Savchenko s Massotem, Francouzi James, Cipres či obhájci titulu Duhamel, Radford z Kanady.
V ženské kategorii bude Českou republiku poprvé reprezentovat Michaela Lucie Hanzlíková. Pro ni by bylo úspěchem postoupit mezi čtyřiadvacítku nejlepších do volných jízd. Osobní rekord z krátkého programu na letošním mistrovství Evropy by vloni sice na postup stačil, musíme však brát v úvahu, že na každé soutěži bodují jiní rozhodčí a body z různých soutěží tak nelze úplně srovnávat. Jistou nevýhodou může být, že mladá česká reprezentantka bojovala minulý týden na mistrovství světa juniorů na Tchajwanu, kde se mimochodem po nepovedeném krátkém programu ve volné jízdě posunula z 21. na 16. místo, a může být tedy po náročném programu unavená. Pro postup bude muset každopádně zajet krátký program na hranici svých současných možností. Největší favoritky soutěže žen můžeme letos hledat mezi Japonkami a Ruskami v čele s vítězkou z Ostravy a držitelkou světového rekordu Medvedevou, do bojů o medaile by chtěla zasáhnout i Kanaďanka Osmond či navrátivší se Italka Kostner a pozadu jistě nebude chtít zůstat ani vloni stříbrná Američanka Wagner. V kategorii žen se celkem představí 37 krasobruslařek.
Mezi 32 tanečními páry se představí Nicole Kuzmichová s Alexandrem Sinicynem. I oni před týdnem závodili na světovém juniorském šampionátu, kde obsadili 9. místo a Česká republika tak bude příští rok moci na juniorský světový šampionát vyslat dva taneční páry. Pro „dospělý“ šampionát ale český pár tak vysoké ambice nemá. Podobně jako pro Hanzlíkovou by i pro ně bylo velkým úspěchem kvalifikovat se do volných tanců a i oni by museli předvést krátký tanec na úrovni svého maxima. Největšími favority budou francouzští obhájci titulu z předchozích dvou let Francouzi Papadakis, Cizeron a po dvouleté pauze se vracející Kanaďané Virtue, Moir, olympijští vítězové z Vancoveru 2010. Nic zadarmo jim však nebudou chtít nechat ani americké páry, stejně jako Rusové Bobrova, Soloviev nebo Italové Cappellini, Lanotte.
Letošní mistrovství světa slibuje zajímavé boje o účast na olympiádě, napínavé souboje o medaile, boje o proniknutí mladých českých krasobruslařů do volných jízd, Březinův boj o návrat na výsluní či další postupný krok v cestě směrem z juniorských stupňů vítězů k těm seniorským dvojice Anna Dušková, Martin Bidař. A tak se dívejte a fanděte.
Program MS v krasobruslení:
29. března 9:40 Krátký program žen
16:15 Zahajovací ceremoniál
17:10 Krátký program sportovních dvojic
30. března 11:10 Krátký program mužů
17:55 Volné jízdy sportovních dvojic
31. března 10:00 Krátké tance
17:00 Volné jízdy žen
1. dubna 9:50 Volné jízdy mužů
15:35 Volné tance
2. dubna 13:00 Exhibice