Hokejový dres české reprezentace

ČEŠI V ÚVODNÍM PŘÍPRAVNÉM ZÁPASE PŘED SP NESTAČILI NA SBORNOU

První zápas České republiky před Světovým pohárem se odehrál 8. 9. 2016 proti Rusku v Petrohradě. Na začátku zápasu si kapitáni obou týmu vyměnili vlaječky a poté si všichni v hale poslechli hymny obou mužstev. Česká reprezentace nastoupila v bílých dresech, naopak ruská Sborná oblékla červené dresy. Za české národní mužstvo do branky nastoupil Petr Mrázek a Ruskou svatyni hájil Bobrovskij.

Ihned po vhazování se ujali kotouče čeští hráči, kteří rychlým tempem přešli do útočného pásma a Pastrňák krásný lobem přes hokejky obránců trefil horní část branky. Domácí gólman měl veliké štěstí, že mu kotouč nezapadl za záda. Poté se Rusové dostali do protiútoku a vytvořili velmi nebezpečnou šanci, po které nakonec v brance neskončil puk, ale útočník Rusů. Hra se dále přelévala ze strany na stranu, a bylo k vidění mnoho zajímavých šancí, všechny vychytali ochránci svých svatyní.

Při svém prvním střídání Aleš Hemský ze středního pásma pouze nahodil kotouč na ruskou bránu a spolu se svými kolegy ze třetího útoku odjel střídat. Následující formace si vytvořila šikovnou šanci, kterou nakonec proměnili. Sobotkovu nabídku Milan Michálek před brankovištěm ještě nezachytil. Na modré čáře si ale na kotouč počkal Michal Kempný, jehož rána zamířila po odrazu od levé tyče za záda ruského brankáře. Kempný tak v čase 3:54 Kempný otevřel gólový účet. Po obdržené brance Sborná přidala ještě více na agresivitě, ale prozatím veškeré šance zneškodňoval svými zákroky Petr Mrázek.

V čase 7:42 došlo ke strkanici mezi Jakubem Voráčkem a Dmitrijem Orlovem. Oba byli současně vyloučeni na dvě minuty za hrubost. Ve třinácté minutě se rozjetý Malkin prokličkoval mezi obránci a zkusil bekhendové zakončení. Ve špatné pozici však netrefil prostor Mrázkovy brány. Nakonec český gólman ke konci první periody kapituloval. Nejproduktivnější formace ruského mužstva z posledního mistrovství světa vstřelila vyrovnávající gól. Panarin využil zmatků v českém obranném pásmu a krásnou střelou zápěstím překonal Petra Mrázka. Stav po první třetině byl nerozhodný 1:1. hokej Česko-Rusko příprava před SP

Po první přestávce byli na ledě více vidět Češi. Především napadání první formace. Hra byla roztržitá a často ji rozhodčí zastavovali kvůli zakázané uvolnění či ofsajdům. V čase 22:20 byl Michal Jordán vyloučen na dvě minuty za nedovolené bránění. Češi začátek oslabení zvládali na výbornou a ohrožovali branku soupeře. Ve zbytku přesilové hry se domácí usadili v třetině soupeře, ale nedokázali proměnit své šance. Stav byl nadále nerozhodný 1:1. Krátce poté Rusové dostali další přesilovou hru. A v čase 25:22 ji Tarasenko využil a zvýšil na 2:1.

Po pár vteřinách také Češi dostali možnost si zahrát přesilovou hru. Plekancova formace vytvořila pořádný kolotoč v brankovišti Bobrovskiho, ale gól z toho nepadl. Rusové přečkali první oslabení v zápase. V čase 28:38 Nikita Kučerov zvyšoval už na 3:1.

Po jednom těžkém souboji zůstal Vladimír Sobotka chvilku ležet na ledě, ale nakonec po vlastních dobruslil ke střídačce a rovnou zamířil do šatny. Češi poté dostali možnost si zahrát druhou přesilovou hru v zápase, která netrvala dlouho, jelikož Plekanec fauloval v útočném pásmu a síly se tak na ledě vyrovnaly. Ihned jak se Plekanec vrátil z trestné lavice, znovu fauloval a po pár sekundách se znovu vrátil zpět. Tudíž Sborná si zahrála další početní výhodu., kterou naštěstí nevyužila. Do protiútoku se poté dostal Plekanec, který akorát odešel z trestné lavice. Toho podpořil Voráček. Po krásné akci byl k vidění ještě krásnější zákrok Bobrovskiho. Ke konci třetí třetiny byl vyloučen další český hráč a byla to zároveň již pátá přesilová hra Sborné, která se přenesla do poslední periody. Stav po druhé třetině byl výhodnější pro domácí tým, Rusko 3:1 Česko. hokej Česko-Rusko příprava před SP 2

Ve třetím dějství hráči Sborné pokračovali v početní výhodě. Český tým přečkal i pátou přesilovou hru a vzápětí Milan Michálek nastřelil tyč Bobrovského brány. V čase 44:21 došlo ke špatné rozehrávce českých hokejistů, která skončila samostatným únikem Vladimira Tarasenka, ale autor druhé ruské branky však tentokrát Petra Mrázka nepřekonal. České reprezentaci se naopak podařilo využít přesilovou hru. V čase 46:48 po krásné souhřečeských hráčů skončil kotouč v ruské síti. Aleš Hemský přihrál před bránu Martinu Hanzalovi. Ovšem jeho nahrávka naslepo trefila brusli ruského obránce Marčenka a ten ji srazil do vlastní branky. Tak se podařilo Čechům snížit stav na 3:2. Jenže Rusové v čase 48:48 vstřelili dalš gól a vzali si zpátky dvoubrankové vedení. Češi dále drželi kotouč v útočném pásmu, kde nakonec Rusové zaváhali, a kapitán Rusů fauloval. Češi tak dostali další přesilovou hru, kterou opět nedokázali využít a nedostali se ani pořádně ke střele. Ke konci třetí třetiny Češi zatlačili Sbornou do úzkých, ale opět Petropavlovská pevnost zpočátku odolávala. Češi v tlaku neustávali a tato snaha byla brzo odměněna gólem. Ránu Romana Poláka od modré čáry tečoval před ruským brankářem ruský hráč a Česká reprezentace se vrátila do kontaktu.

Minutu před koncem třetí třetiny se vyznamenali oba gólmani, kteří pokryli jednoznačné góly po únicích soupeře. Šestnáct vteřin před vypršení základní hrací doby, si Češi vybrali oddechový čas a poslali do útočného pásma šest hráčů v poli. Powerplay se Čechům bohužel nevyvedla podle představ a Rusko zvítězilo v prvním přípravném zápase před Světovým pohárem nad Českou republiku 4:3.

Střely na bránu RUS / CZE (28 / 32)

Branky: 9.Panarin, 26.Tarasenko, 29.Kučerov, 49.Dadonov / 4.Kempný, 47.Hanzal, 58.Polák

DODATEK K VLADIMÍRU SOBOTKOVI: Vladimír Sobotka má poraněné rameno a musel odjet do nemocnice. Podle informací to nevypadá na vážné zranění a Sobotka by mohl nastoupit k sobotnímu duelu.

Autor: Hana Řeháková