Medaile
Foto: Facebook: Olympic

Budou olympijské a paralympijské medaile v Tokiu z recyklovaného kovu?

Medaile

Výzkumníci a studenti navrhli organizátorům tokijské olympiády použít na výrobu medailí recyklovaný kov. The Ecomaterials Forum a environmentální skupina na tokijské univerzitě začali v červenci letošního roku shromažďovat podpisy pod petici týkající se této problematiky. Tu už podepsalo přibližně 10 000 lidí.

Projekt usiluje o zvýšení veřejného povědomí o recyklaci malých spotřebičů a přístrojů, jako jsou například telefony nebo počítače, které obsahují různé druhy kovů vhodné k dalšímu použití.

Finální design olympijských medailí musí odsouhlasit Mezinárodní olympijský výbor. Už pro letošní olympijské i paralympijské hry v Rio de Janeiru schválil medaile vyrobené z recyklovatelného materiálu.

Pro olympiádu v Tokiu bude potřeba přibližně 1500 zlatých medailí. Podle odhadu Ecomaterials Forum by na zlato mělo padnout zhruba 320 000 mobilních telefonů. Recyklovaný kov by podle návrhu neměl být použit pouze na výrobu zlatých medailí, ale i na výrobu stříbrných a bronzových medailí. Využít by se daly např. i staré rentgenové snímky.

Autor: Jana Šimková
183 12