Brazilec Oscar bude nyní působit v Číně.
Foto: facebook.com/BlogJK4

Blog: Čína - fotbal, nebo peníze?

Brazilec Oscar bude nyní působit v Číně.

V moderní éře fotbalu se stalo takovým trendem, že hráči na sklonku kariéry odcházejí dohrát svoji profesionální kariéru do exotických lig, kam odcházejí především za penězi. První vlašťovkou se staly USA. Následovaly státy arabského poloostrova a nyní je na scéně nová, gigantická velmoc - Čína. 

Začalo to MLS

Zpopularizovat nejpopulárnější sport se za "velkou louží" snažili hráči už od roku 2007. Prvním velkým fotbalistou, který se rozhodl odejít do USA, byl David Beckham. Anglická legenda posílila LA Galaxy. Po přestupu Beckhama se oči fotbalových fanoušků na Major League Soccer začaly upírat pozorněji. Následovaly další fotbalové ikony. Jen namátkou - NY Red Bulls posílil Thierry Henry,  do Orlanda přišel Kaká, svá další působiště v MLS našli i Frank Lampard, Steve Gerrard či Andrea Pirlo. Fotbal se v Americe dočkal velké sledovanosti a rovnal se i v USA populárním sportům - hokeji, baseballu a basketballu. Tento úspěch zřejmě inspiroval další země. 

Nalákat fotbalové hvězdy se tak snažily i další státy. Částečného úspěchu dosáhly státy arabského poloostrova. Katarskému klubu Al-Sadd se podařilo podepsat exbarcelonského Xaviho.

Čínský drak pustoší fotbalovou Evropu

Na scéně se však objevil nový, silný soupeř, se kterým se může jen málokterý klub rovnat. Čínské kluby štědře podporované jak majitely, tak čínskou vládou nyní na přestupovém trhu doslova drtí kluby z USA i Asie v soubojích o hráče, kteří jsou na sklonku kariéry. Navíc se čínské kluby začaly zajímat i o hráče, kteří jsou na svém vrcholu a přední evropskou kopanou by ještě pár sezon mohli hrát. Jistě, i americké kluby kupovaly mladší hráče, ale nejednalo se o tak velká jména, jako tomu je nyní v Číně. Co však hráče do čínské fotbalové ligy táhne? Peníze, fotbal, kultura?

Didier Drogba a Nicolas Anelka byli jedni z prvních, kteří působili v Číně. Zdroj: facebook.com/BlogJK4

Hlavním důvodem jsou jednoznačně peníze. Když dostanete několikanásobně větší plat, než nabízejí kluby z USA, tak vám je celkem jedno, kde budete hrát. Za jednu sezonu si totiž můžete vydělat více, než jste dosud vydělali. 

Fotbalové kluby, respektivě jejich skauti, trenéři a majitelé, vědí, na jaké hráče se zaměřit. Nejsnadněji se dají zlákat hráči, kteří již vábení peněz jednou podlehli. Krásným příkladem je duo Hulk - Axel Witsel. Tito dva fotbalisté přestoupili v nejlepším fotbalovém věku do Zenitu Petrohrad, kde si finančně jednoznačně polepšili, ale fotbalově šli kvalitou dolů. Pak už stačilo jen za nemalé částky hráče ze Zenitu vykoupit a nabídnout jim luxusní platové podmínky. 

Doposud můžeme v lednovém přestupovém okně spatřit několik přestupů do Číny. Velkým úlovkem se stal Brazilec Oscar, který za 70 mil. € posílil Šanghaj SIPG. Ofenzivní star Chelsea sice nepatřila mezi opory "Blues", ale motiv pětadvacetiletého fotbalisty byl jednoznačný - peníze. Dalším, kdo přestoupil do čínské ligy Carlos Tevéz. Ten i přes výroky, že by za penězy hrát nešel posílil Šanghaj Shenhua, kde pobírá přes 600 tis. € týdně. Jaký paradox od bývalého hráče Manchesteru City... Brazilec Oscar bude nyní působit v Číně. Zdroj: facebook.com/BlogJK4

Za penězi si našli cestu i další fotbalisté - John Obi Mikel, Ricardo Carvalho, Nemanja Gudelj či Odil Achmedov. První dva jmenovaní však přicházeli jako volní hráči a jejich příchod do čínské fotbalové ligy nemůže brát jen jako čistě finanční. Mikel působil přes 10 let v Chelsea a na sklonku kariéry se rozhodl pro exotickou Čínu. 

Nejen evropskou fotbalovou scénu tak opouští nemalé množství kvalitních i oblíbených fotbalistů, kteří by ještě na hlavní fotbalové scéně pár let působili.  

Kdo bude další?

Čínské kluby ještě ale neřekly své poslední slovo. Ve spekulacích o přestupu do Číny se začala skloňovat taková jména jako Pepe, Diego Costa a další. Uvidíme tedy, kdo další se nechá čínskými penězi zlákat.

Diego Costa. Bude dalším, kdo přestoupí do Číny? Zdroj: facebook.com/stamfordbridge1905

Pokud bude fotbal v Číně stále štědře dotován, tak bude i nadále konkurentem pro evropské kluby o největší fotbalové hvězdy. Bude tedy zajímavé sledovat vývoj na přestupových trzích. To hlavní totiž přijde až v letním přestupovém okně. Koho Číňané zlákají? Ibrahimoviče? Cristiana Ronalda? Čecha?

Autor: Jakub Kepka
202 1