Český paralympijský lukostřelec David Drahonínský
Foto: wikimedia.org / LidaFik

Blíží se paralympiáda v Riu. Kdo se z Čechů postaví na start?

Český paralympijský lukostřelec David Drahonínský

Letní olympijské hry už skončily a vrchol sezóny je pro mnohé sportovce už za nimi, ale pro paralympionky vrchol sezóny teprve začíná. Sedmého září totiž v Riu de Janeiro odstartují XV. letní paralympijské hry. Her by se mělo účastnit 178 výprav z celého světa čítající celkem 4350 sportovců. Česká výprava nebude chybět. Naopak ta ruská se na Hry nepodívá. Mezinárodní paralympijský výbor vyloučil celou výpravu z paralympiády kvůli státem organizovanému dopingu a nenapodobil tak MOV, který povolení startu nechal na jednotlivých federacích.

Zápolit se bude v 21 sportech. Konkrétně v lukostřelbě, atletice, boccii, cyklistice, paradrezuře, fotbale 5proti5 a 7proti7, goalballu, judu, powerliftingu, veslování, vodáctví, střelbě, plavání, stolním tenise, volejbalu, basketbalu, šermu, ragby, zvedání činek a tenisu.

Českou republiku pojede do Brazílie reprezentovat celkem 37 sportovců a sportovkyň. Oproti Hrám v Londýně se výprava zmenšila o 7 členů. Ve výpravě do Ria bude figurovat hned několik paralympijských vítězů jako je například cyklista Jiří Ježek nebo plavkyně Běla Třebínová.

Z olympiády v Londýně budou Češi obhajovat 11 medailových umístěních. Před čtyřmi roky vybojovali jednu zlatou, šest stříbrných a čtyři bronzové medaile.

 V Riu budou Češi zápolit v osmi sportovních odvětví:

Atletika: Eva Berná, Eva Kacanu, Anna Luxová, Aleš Kisý, Radim Běleš, Petr Vrátil, Martin Zvolánek, Jan Vaněk, Daniel Hyna

Lukostřelba: David Drahonínský, Václav Košťál, Šárka Musilová, Markéta Sidková, Lenka Kuncová

Boccia: Kateřina Cuřínová, Kamil Vašíček, Lenka Cuřínová, Marie Maňáková

Cyklistika: Tereza Diepoldová, Kateřina Antošová, Jiří Ježek, Jiří Bouška, Ivo Koblasa, Tomáš Kajnar, Jiří Hindr, David Vondráček

Jachting: Daniel Bína

Jezdectví: Anastasja Vištálová

Stolní tenis: Daniel Horut, Ivan Karabec, Jiří Suchánek

Plavání: Běla Třebínová, Vendula Dušková, Anežka Floriánková, Arnošt Petráček, Jan Povýšil, Miroslav Smrčka

876 117