Sportovní dvojice Anna Dušková, Martin Bidař
Foto: Facebook: Anna Dušková & Martin Bidař/ Adolf Horsinka

Anna Dušková s Martinem Bidařem o svých úspěších, trénincích a ostravském mistrovství Evropy

Sportovní dvojice Anna Dušková, Martin Bidař

Že čeští fanoušci vkládají do sportovního páru Anna Dušková, Martin Bidař do budoucna oprávněné naděje, potvrzuje i fakt, že je Mezinárodní bruslařská federace požádala před nadcházejícím, pravda domácím, mistrovstvím Evropy o rozhovor. Co v něm mladí čeští krasobruslaři mimo jiné prozradili?

Anna Dušková vyprávěla o tom, jak strávila vánoční svátky a popsala zahraničním čtenářům také české tradice. Samotnou ji na Vánocích nejvíce těšilo, že mohla trávit čas se svou rodinou včetně sestřenice, se kterou společně vyrůstaly, a jež se na Vánoce vypravila z Francie do Čech.

Martin Bidař pak hovořil o tom, jak po Vánocích pokračovaly jejich tréninky.  Český pár se na led vrátil 27. prosince, o tři dny později se zúčastnil exhibice v Itálii. Zde si kromě speciálního exhibičního vystoupení vyzkoušeli i svůj krátký program, kde vyměnili sólový dvojitý axel za trojitý toeloop.  Potom následovaly ještě dva dny volna a od té doby už zase pilně trénují.

První půlka sezony se jim podle Duškové povedla, zmínila hlavně jejich vítězství na Junior Grand Prix v Ostravě, kde podle jejích slov zajeli sice ne úplně čisté, avšak stále velmi dobré programy.

Bidař potom uvedl, že od jejich loňského vítězství na juniorském světovém šampionátu se snažili zapracovat především na známce za komponenty.  Nyní se už chtějí zaměřit pouze na závody v seniorské kategorii. Jeho krasobruslařská partnerka vysvětluje, že by pro ně bylo velmi stresující soutěžit na juniorském i seniorském světovém šampionátu. Seniorské mistrovství světa upřednostní i proto, že se zde budou rozdělovat místa na olympijské hry. Zúčastnit se olympiády je jejich největší sen. Na otázku, proč se tedy nevěnovali pouze seniorské kategorii hned od začátku sezony, odpověděli, že pro ně bylo důležité juniorské Grand Prix, kde se dostali až do finále. Tím, že vloni nezávodili na žádných seniorských soutěžích, mohli by mít i problém se do nich letos dostat, a tak se rozhodli začít opět v juniorech a nejprve upozornit rozhodčí na své umění.

Dušková přiznává, že říci sbohem juniorskému krasobruslení bylo trochu smutné. Programy museli prodloužit a přidat zvedačku. Také promluvila o tom, že se v létě tři týdny znovu připravovali v Montrealu u Richarda Gauthiera a Bruno Marcotta. Potom trénovali na domácím kluzišti a na kempu ve Slovensku. Příprava naštěstí proběhla bez zranění.

Po úspěšné Junior Grand Prix v Ostravě se mladá česká krasobruslařka v září zúčastnila i Lombardia Trophy v Itálii v ženské kategorii. Příprava na tuto soutěž pro ni nebyla ideální, přece jen nemá pro svou druhou disciplínu tolik času. Proto také italský výsledek nebyl nijak zářný. Přiznává, že soutěž jednotlivkyň má sice ráda, ale věnovat se oběma soutěžím obzvlášť v seniorské kategorii je příliš těžké.

Český pár promluvil i o pozornosti, které se jim dostalo po loňském vítězství na juniorském světovém šampionátu. Bidař vyprávěl, jak otevřel webové stránky školy, kde studuje a spatřil svou tvář. Bylo to pro něj trošku zvláštní, ale problém s tím neměl. Zato Dušková nebyla příliš nadšená, když uviděla svůj plakát přímo ve škole. Netoužila po tom, aby o ní všichni věděli. Navíc měla vždy dobré známky a učitelé jí nyní začali dávat ostatním za příklad – dívejte se, je juniorskou mistryní světa a přesto se dobře učí. To jí vnuklo obavy, že ji ostatní studenti nebudou mít příliš v lásce. Se svým krasobruslařským partnerem si však rozumí dobře. Oba si uvědomují, že hádky by vedly akorát ke konci jejich přátelství i bruslení. Ještě nikdy se ale naštěstí nic takového nehrozilo.

Česká sportovní dvojice také odpovídala na otázku, co pro ni znamená, že se evropský šampionát koná v domácím prostředí v Ostravě. Prý se museli opravdu hodně připravovat, protože nechtějí zklamat domácí publikum, naopak mu chtějí ukázat všechno, co umí. Zároveň si uvědomují, že chyby nechce dělat nikdo, ale někdy se prostě stanou. Soutěž pro ně ale není výjimečná pouze domácím prostředím, ale i tím, že se jedná o jejich první velkou soutěž v seniorské kategorii. Domácí soutěž sice může přinášet i více tlaku, ale Bidař tvrdí, že pro ně jsou všechny soutěže stejné – když se postaví na led, myslí jen na to, co mají dělat. Takže nervózní zřejmě nebudou. Fanouškům z ciziny vzkazují, že Ostrava je hezké moderní město s bohatou historií a se spoustou míst, která stojí za návštěvu – jako např. muzea nebo historické centrum. A v krasobruslařské hale je prý teplo, takže neváhejte a přijeďte fandit!

377 18