14 nejlepších sportů na světě
Foto: woobsing.com

14 nejpopulárnějších sportů na světě

14 nejlepších sportů na světě

V České republice je to bezpochyby hokej. Jak to ale vypadá ve světovém měřítku? Budete překvapení, ale hokej tam nenajdete.

14. Americký fotbal

Jak už jeho název napovídá, americký fotbal je nejpopulárnějším sportem především v Americe, konkrétně v její severní části. Patří mezi nejsledovanější disciplíny v USA, Kanadě a stále víc se prosazuje taktéž v Mexiku. Superbowl, tedy finále soutěže NFL, je každoročně jednou z nejsledovanějších sportovních akcí na planetě.

13. Ragby

Ragby patří k nejvýznamnějším sportům na britských ostrovech, v Austrálii, Jihoafrické republice a nebo také i ve Francii či  na Novém Zélandu. Mistrovství světa je každé čtyři roky jednou z nejsledovanějších sportovních akcí na planetě. Šampionát, který se konal v roce 2015 v Anglii. Sledovalo ho více než 4 miliardy lidí.

12. Box

Box je prastará bojová disciplína, jejíž kořeny leží již ve třetím tisíciletí před naším letopočtem. Pro římské občany šlo o jedno z nejpopulárnějších povyražení v amfiteátrech, kde se konaly zápasy gladiátorů. Nejslavnějším boxerem na světě všech dob je zřejmě legendární Muhammad Ali. Sportovcem, který si v současné době vydělá nejvíc peněz, je také boxer - Floyd Mayweather. Chtěli by jste si také zaboxovat?

(amfiteátr = je starověká římská stavba s elipsovitým půdorysem, která sloužila například ke sledování gladiátorských zápasů.)

11. Golf

Tvrdí se, že je to sport pro bohaté, ale už dávno to není pravda (pokud netoužíte po členství v prestižním klubu). Golf hrají stovky milionů lidí na celém světě a nejlepší turnaje vysílá nepřeberné množství televizních stanic a sledují je v ročním součtu miliardy diváků.

10. Atletika

Prý královna sportu. Pro tento sport je třeba pouze dobrá obuv a pohodlné oblečení. Atletické disciplíny byly součástí starověkých olympiád v Řecku a patří i k vrcholům novodobých komerčních her. Nejsledovanější disciplíny jsou v současnosti sprinty a skok daleký.

9. Baseball

Kořeny tohoto sportu leží v Anglii v už polovině devatenáctého století. Později se vyvinul do několika verzí. Baseball je národním sportem v USA, ale nesmírně populární je také v zemích Střední a Jižní Ameriky, v Karibiku a některých částech východní Asie.

8. Stolní tenis

Přibližně 900 milionů fanoušků a hráčů z Asie, Evropy, Afriky a Ameriky dělá ze stolního tenisu jeden z nejpopulárnějších sportů na světě. Televizní sledovanost ping pongu je vždycky největší během konání olympijských her a dalších významných mezinárodních akcí.

Pokud jde o počet profesionálních lig, patří tento sport v celosvětovém měřítku mezi špičku a národní federace existuje téměř v každé zemi. Největší událostí je mistrovství světa, které se koná každé dva roky.

7. Volejbal

S téměř miliardou fanoušků a profesionálních i rekreačních hráčů je jedním z nejpopulárnějších sportů na planetě a žádný jiný nemá tolik národních federací, pod které spadá obrovské množství profesionálních i poloprofesionálních soutěží.

Volejbalové hvězdy v prestižních ligách si mohou ročně vydělat až milion dolarů někdy i více. Nejprestižnější akcí volejbalu je mistrovství světa, které se koná každé čtyři roky. Hned po fotbalu má volejbal nejvíc amatérských hráčů na všech kontinentech.

6. “Dostihy”

Závody na koních se táhnou historií od chvíle, kdy si člověk zdomácnil prvního lichokopytníka. V dostihovém sportu se točí obrovské peníze – každý rok dosahují zisky ze sázení na celém světě přes 115 miliard dolarů. Je to sport, jenž je spojený s filmovými celebritami a vysokými politiky, kteří se rádi ukazují na tribunách dostihových závodišť.

5. Automobilové závody

Jsou jedním z nejčastěji vysílaných sportů v televizích na celém světě. Nejpopulárnější je však seriál Formule 1, ve Spojených státech mají zase sérii NASCAR a celý svět miluje rallyové závody, o kterých před pár lety český prezident Miloš Zeman prohlásil, že by je chtěl zakázat.

4. Tenis

Nejsledovanějším tenisovým turnajem na planetě je londýnský Wimbledon. Právě na ostrovech se nachází kolébka tohoto sportu, který se postupně rozšířil do někdejších britských kolonií a pak dobyl celý svět.

3. Basketbal

Víc než dvě miliardy lidí na planetě hrají nebo sledují basketbal. Největšími “baštami” tohoto sportu jsou Spojené státy a Evropa. Nejpopulárnější soutěží na světě je americká NBA, kde na zápasech nenajdete jediné volné místo na tribunách. Každé utkání průměrně sleduje v televizi na dva miliony diváků. Každoroční draft má sledovanost kolem 12 milionů. Na světě existuje přes dvě stovky národních basketbalových svazů.

2. Kriket

Tento sport vznikl v šestnáctém století v Anglii a nesmírně populárním sportem je v zemích Commonwealthu. To však neznamená, že by tato hra zajímala jen Pákistánce, Indy, Brity nebo Australany. Zápasy mistrovství světa vysílají televizní stanice z více než dvou set zemí. Poslední finále Světového poháru sledovalo přes půl miliardy diváků, absolutní rekord však drží utkání mezi Indií a Bangladéšem, na které se v televizi dívala až miliarda lidí.

1. Fotbal

S více než 3,5 miliardami hráčů a fanoušků je fotbal zdaleka nejpopulárnějším sportem na světě. Není divu, že právě většina sportovních stánků na planetě jsou fotbalové stadiony. Nejvíc sportovního zboží, jež se na světě prodá, jsou věci spojené s kopanou. Zatím poslední finále mistrovství světa v Brazílii sledovalo u televizních obrazovek přes 600 milionů lidí. Kvalifikačních bojů o účast na světovém šampionátu se pravidelně účastní přes dvě stovky zemí.

V Kanadě a USA by určitě vyhrál hokej. Tato statistika je brána ze všech zemí na světě.

zdroj: powerplaymanager.com

Autor: D.P.
Témata: Zpráva Sport
2373 0