Mladá česká rychlobruslařka Nikola Zdráhalová
Foto: https://www.facebook.com/NowiS-Team-108339256174475/

Zdráhalová si vylepšila osobák na 1.500m a start na OH má téměř jistý! Maxima si zajely i Erbanová a Sáblíková

Mladá česká rychlobruslařka Nikola Zdráhalová

Závody světového poháru v Calgary nemůže česká rychlobruslařka Nikola Zdráhalová hodnotit jinak, než velmi povedené. V Calgary si vylepšila osobní maxima na všech tratích, když největší posun udělala na patnáctistovce.

Nová raketa českého rychlobruslení Nikola Zdráhalová se postavila na start ve všechny tři závodní dny. A zazářila už na úvod na třech kilometrech. Tam si vylepšila osobní rekord již o více než 3 sekundy na hranici 4:03,87 min. Tento čas jí zajistil deváté místo v divizi B a zisk šesti bodů do hodnocení SP, kde je nyní Nikola pětadvacátá s celkovým počtem 21 bodů. 

Osobní rekord si následně vylepšila také na kilometrové trati v sobotu. Tam zajela čas 1:15,96 min, který však na bodovanou příčku nakonec nestačil. Nikola skončila jedenáctá. Na kilometru se netradičně představila i Martina Sáblíková, která stále mírně bojuje s problémy se zády. Ovšem čas 1:18,30 min na sprinterské trati stačil až na 21. místo v divizi B. 

Neděle se však stala z českého pohledu tou nejpovedenější. Nejprve se představily sprinterky. A Zdráhalová mezi nimi, která nakonec měla z českých závodnic nejnáročnější víkend, jelikož odjela úplně všechny závody. I přesto, že není rozenou sprinterkou, zaznemenala na nejkratší trati čas 39,28 sekundy, což je její nový osobní rekord a obsadila dvacátou příčku v divizi B. Za nedlouho se představily také ženy v divizi A, kde Karolína Erbanová vyrovnala svoje sezónní maximum. Výtečným časem 37,27 sekundy obsadila čtvrté místo a opět jen těsně zaostala za pódiovými pozicemi. 

Největší boom pro nejmladší členku reprezentačního áčka přišel na trati 1.500 metrů. Zdráhalová si totiž vylepšila osobní maximum o více než 3 sekundy. Do letošní sezóny vstupovala se starým osobákem, který měl hodnotu před 2 minuty. A když v Inzellu zajela dvakrát pod 1:59min, odjížděla do Calgary s hodnotou 1:58,10 min a startovala v elitní A skupině. A tam dozajista ještě nějakou chvíli pobude. Nová hodnota jejího osobníma maxima je totiž 1:54,96 min, což už ji řadí mezi elitní zádovnice, lépe řečeno do užší světové špičky. Tento čas jí v Calgary vynesl devátou příčku a 32 bodů do hodnocení SP. S největší pravděpodobností si tak Nikola zajistila start na únorové olympiádě, při nejmenším na této trati, kde aktuálně v pořadí SP drží 16. pozici se ziskem 61 bodů. 

Na míli se dařilo také Martině Sáblíkové. Během závodů v Evropě, kde trpěla velkými bolestmi zad, vypadla z elitní divize a musela se představit v té "béčkové". V té si však zajela sezónní maximum o hodnotě 1:55,38 min, obsadila třetí místo a zapsala si 15 bodů do SP. Ve světovém poháru zatím zaujímá ne příliš lichotivé osmadvacáté místo s 25 body. Nicméně bronzová příčka v divizi B by jí měla zajistit návrat do elitní divize pro nadcházející SP, které se jede již o tomto víkendu v Salt Lake City. Společně s Martinou se na mílové trati představila také Natálie Kerschbaummayr. A také ta se již blíží hranici dvou minut. Vylepšené osobní maximum na 2:00,97 min stačilo tentokrát na 24. pozici v divizi B. 

122 47