Michal Březina na ME v Ostravě
Foto: Facebook - Czech Figure Skating/ Adolf Horsinka

VIDEO: Michal Březina je po krátkém programu 15. Olympiáda je velmi blízko.

Michal Březina na ME v Ostravě

Zaručeně povedenější závod předvedl na MS v Helsinkách Michal Březina oproti domácímu evropskému šampionátu v Ostravě. Osmdesáti bodovanou hranici nakonec těsně překonal a drží tak průběžnou patnáctou příčku.

Současný nejlepší krasobruslař Michal Březina předvedl na MS v Helsinkách nejlepší krátký program jeho dosud ne příliš vydařené sezóny. Bodový součet 80,02 jej nakonec zařadil na průběžnou 15. příčku a zajistil mu velkou naději na letenku na olympijské hry do Pyeongchangu. 

Do poslední chvíle váhal, zda do svého repertoáru zařadí čtverný skok. Nakonec se jej rozhodl vynechat a zajet tzv. jízdu ze staré doby. Nemohl s ní pomýšlet sice na elitní desítku, ale nominace na olympiádu je pro něj nyní prioritou. A tak zvolil jízdu na jistotu. 

Během své jízdy předvedl velmi povedenou kombinaci trojitého flipa s toeloopem a velmi pěkný byl i nejobtížnější skok - trojitý axel. Mírně ztratil pouze body u trojitého lutze, který byl s rukou na zemi. Ani v piruetách a krokové pasáži neposbíral nejvyšší počet bodů, jelikož zvolil nižší obtížnost. Jízda nebyla sice žádný propadák, ale díru do světa Michal také neudělal. 

Diváci dnes mohli vidět celkem 22 čtvertných skoků, přičemž nejlepší závodník bez čtvrtného skoku byl až čtvrtnáctý Lotyš Vasiljevs. 

Jaká je Michalova výchozí pozice do volných jízd

Letenka na olympiádu je nesmírně blízko. Pokud se Michal nijak výrazně pořadím nepropadne, neměla by jej nominace minout. Nebo alespoň vyjetí jedné místenky pro české muže. Ovšem není zatracena ani lepší možnost. V případě, že Michal zajede obtížnou a výborně provedenou volnou jízdu na hranici nebo za hranicí svého osobního rekordu, mohl by zaútočit na nejlepší desítku. A v případě, že by se mu to povedlo, mělo by jeho umístění cenu zlata. Pro Českou republiku by to totiž znamenalo dvě místenky na OH do Pyeongchangu, takže by se vedle Michala mohl v Jižní Koreji představit také pravděpodobně mladý talentovaný Jiří Bělohradský. 

Na desáté pozici se průběžně nachází Rus Maksim Kovtun, na kterého ztrácí Březina 9 bodů, což do volné jízdy není žádný propastný rozdíl. 

172 0