Český skokan na lyžích Čestmír Kožíšek
Foto: skoky.net

Startuje světový pohár skokanů na lyžích i se čtveřicí Čechů

Český skokan na lyžích Čestmír Kožíšek

O víkendu odstartuje další ročník Světového poháru skokanů na lyžích. Nastala tedy ideální chvíle si v následujících řádcích rozebrat nejzajímavější body týkající se českého týmu. Řeč přijde na: - Kvartet zúčastnící se inaugaračního klání ve Wisle - Cíle našich závodníků - Cíle šéfa úseku Jakuba Jandy - Očekávání a predikce autora - Program závodů

Kvartet zúčastnící se inaugaračního klání ve Wisle:
Úvodní zastávka Světového poháru mužů už je za dveřmi, vždyť kvalifikace na první závod má začít už dnes v 18:00. České barvy budou reprezentovat: Čestmír Kožíšek, Roman Koudelka, Lukáš Hlava a Viktor Polášek. Při vzpomínce na loňské trápení stojí za zmínku, že tato čtveřice získala za celou minulou sezonu dohromady pouhých 42 bodů a žádný z jejich dalších kolegů nebodoval. Pomyslnou jedničkou byl Kožíšek, který na letech zaznamenal nejlepší český výsledek – 13. místo. Na olympiádě pak držel prapor nejvýše dvakrát šestadvacátý Roman Koudelka. Ve Wisle vloni nebodoval nikdo – nejlépe si vedl 37. Lukáš Hlava. V danou chvíli ovšem všichni věří, že nás čeká mnohem úspěšnější rok, který odstartujeme minimálně postupem do druhého kola v týmovém klání, jež se uskuteční v sobotu od 16:00.

Na startu by se vedle Čechů měly objevit reprezentace Polska, Německa, Norska, Rakouska, Japonska, Slovinska, Švýcarska, Finska, Ruska či Kazachstánu.


Cíle našich závodníků:
Cíle svěřenců trenéra Davida Jiroutka jsou jasné. Dát zapomenout na zpackaný minulý rok a dosáhnout lepších výsledků.
Roman Koudelka hlásí spokojenost se zimní přípravou i novými helmami, ale zároveň si je vědom drobných nedostatků, které se bude snažit zlepšovat. Těší jej výborná parta a dobrá týmová nálada, formu a výsledky ale nedokáže 100% odhadovat, protože kvůli počasí neměli žádné porovnání s konkurencí.

Velmi pozitivní vyjádření přišlo také od Viktora Poláška. Tvrdí, že se cítí nejlépe za celé 4 roky, co skáče profesionálně a věří, že má na to útočit na body hned v Polsku. Stejně jako jeho parťák má velkou radost z nových helem a pochvaluje si také spolupráci s Jiroutkem.

Čestmíra Kožíška převážně těší, že se mu v létě těsně podařilo vyskákat pro Česko kvótu 4 závodníků na startu. Aby ji ale udržel až do března, bude muset buď on nebo Lukáš Hlava bodovat i v zimě. I Kožíšek potvrdil výbornou náladu všech reprezentantů a stejně jako všichni hodnotil nové přilby jako fantastické. Jeho cílem a přáním je co nejčastěji skákat do TOP 30.

Také od Lukáše Hlavy přichází nadějné zprávy. V létě se výrazně přiblížil "kvótě", takže v případě dobré formy může potvrdit 4 české startovní pozice ve "svěťáku". Zároveň se navíc nechal slyšet, že už se zase cítí jako skokan profesionál a svou disciplínu znovu bere naprosto poctivě.


Cíle šéfa úseku Jakuba Jandy:
Jakub Janda se zdá být od první chvíle mužem na svém místě. Konečně dopomohl zařídit tolik omílané helmy a nyní se snaží bojovat o opravy skokanských areálů. Do budoucna věří, že by se v Česku mohlo pořádat jak letní Grand Prix (v Liberci), tak zimní Světový pohár (v Harrachově). O přípravě našich závodníků se příliš nevyjadřoval – všechno v tomto ohledu nechává na trenéru Jiroutkovi. Cíl či spíše přání má však velmi lichotivé – chtěl by, aby v každém závodu bodovali hned dva naši skokani a pochopitelně by ho ještě víc těšilo, kdyby se podobně dařilo všem čtyřem. Dále se vyjádřil také k situaci tuzemských dívek – znepokojuje ho počet závodnic, kterými v současnosti disponujeme. Kariéru totiž kvůli zdravotním problémům ukončila dost možná loňská jednička, Jana Mrákotová.


Očekávání a predikce autora:
Má očekávání jsou relativně střízlivá. Jako každý pevně věřím v povedenější sezónu, zároveň ale nečekám žádné zázraky. Restart po loňsku nemůže být tak snadný, abychom se ihned vrátili mezi širší světovou špičku. Tahounem se podle mě stane Roman Koudelka, na nějaké body však věřím i dalším skokanům. Důvodů je víc: pozitivní změny ve vedení související s lepší atmosférou, nadějná příprava, kvalitnější materiál a mnoho dalšího. V úvodním týmovém klání věřím v úspěšný boj o sedmou příčku a vyrovnané výkony všech 4 reprezentantů. Jak si ale ve skutečnosti povedou nám ale nic nenaznačí dřív než páteční tréninková kola, která jsou na programu od 16:00. Otázkou zůstává, v jakém stavu bude můstek, protože počasí se letos chová prazvláštně. Například Jernej Damjan se obává, že závody mohou být nebezpečné. Jak se všechno vyvine se dozvíme již brzy, tak nezapomeňte fandit!


Program:
Pátek, 16.11.2018
16:00 – Oficiální trénink (dvoukolový)
18:00 - Kvalifikace
Sobota, 17.11.2018
15:00 – Zkušební kolo
16:00 – První kolo týmového klání
Niedziela, 18.11.2018
14:00 – Zkušební kolo
15:00 – První kolo individuálního závodu

78 0