Druhý víkend Severské kombinace otevřel první klasický závod týmů. Ovládli jej domácí Norové. České kvarteto skončilo v Lillehammeru osmé.
Již ve skokanské části se domácí Norové ukázali jako hlavní favorité dnešního závodu. Veleskok Jarla Magnuse Riibera, který měl nižší nájezdové okno, než všichni ostatní, doletěl nejdál na 102,5 metru. Druhé místo po skoku si vyskákali Němečtí sdruženáři. Na třetím místě bylo Japonsko. Češi ve složení Tomáš Portyk, Lukáš Daněk, Miroslav Dvořák a Ondřej Pažout si vyskákali 7. místo ze ztrátou necelých dvou minut na vedoucí Norsko.
V běžecké části to byl taktický souboj a první větší skupinka se utvořila od třetího místa, kde operovali Japonci, Francouzi, Finové a Rakušané, ovšem posledně zmiňovaní na začátku třetího úseku odpadli. Němci, jmenovitě Vinzenz Geiger doběhl na třetím úseku právě Nora Jarla Magnuse Riibera a bylo jasné, že vítěz vzejde z této dvojice. Na posledním úseku za domácí Nory běžel Joergen Graabak a za Němce Fabian Riessle. Jenže v prvním kole svého úseku tito dva moc taktizovali a téměř ztratili všechen svůj náskok na tři štafety, které se k nim rychle blížily. Na začátku posledního kola ovšem vedoucí duo zvýšilo tempo a pronásledovatelé již neměli šanci se dostat k boji o prventství. V závěrečném finiši první zautočil Němec Fabian Riessle, ale poslední slovo měl domácí Joergen Graabak, který nakonec zvítězil. O třetí místo byl také sprint, který lépe zvládl Francouz Jason Lamy Chappuis, jenž porazili Fina Eera Hirvonena.
Český tým na první úsek vybíhal ze 7. místa a nasadil Miroslava Dvořáka, který po celou dobu svých 5 km běžel sám a předával také na sedmém místě. Ten samý děj měl i na druhém úseku běžící Lukáš Daněk. Oběma těmto sdruženářům tak šlo o to, aby časově se za nimi nepřibližovaly štafety skvělých běžců, tedy hlavně Italové, kteří startovali jako předposlední. Na třetím úseku běžel Ondřej Pažout a také jej čekal defakto 5km osamoceného běhu stejně jako jeho předchozí reprezentační kolegy. Ovšem Italové a Američané se blížili. Na posledním úseku startoval poprvé v sezoně v její běžecké části Tomáš Portyk po nemoci, která ho připravila o závody v Ruce minulý týden. Vybíhal ze sedmého místa. Měl za sebou již blízko fantastické běžce mezi sdruženáři, a to Itala Alessandra Pittina a Američana Taylora Fletchera. Pittin po půlce úseku dýchal Portykovi na záda a Fletcher byl nedaleko. Na mezičase 3,3 km už Pittin byl před Portykem, který se držel Fletchera. Sedmý do cíle doběhli nakonec Italové a čtyři vteřiny za nimi přivezl Česko na osmé pozici Portyk, který dokázal v cílové rovince udolat jinak fantastického běžce Fletchera.
Nutno dodat, že dle individuálních časů byl nejrychlejší ze všech právě Taylor Fletcher (12:07 min) a druhý byl Alessandro Pittin (12:11 min), nejlepší individuální čas z našich sdruženářů měl právě Tomáš Portyk a to (12:45 min).
Výsledky Závodu týmů
1. Norsko ( Jan Schmid, Espen Andersen, Jarl Magnus Riiber, Joergen Graabak) +0:00 (6)
2. Německo ( Eric Frenzel, Johannes Rydzek, Vinzenz Geiger, Fabian Riessle) +0:02 (3)
3. Francie ( Francois Braud, Maxime Laheurte, Antoine Gerard, Jason Lamy Chappuis) +0:21 (2)
4. Finsko ( Illka Herola, Leevi Mutru, Arrtu Maekiao, Eero Hirvonen) +0:22 (1)
5. Japonsko ( Taihei Kato, Go Yamamoto, Akito Watabe, Yoshito Watabe) +0:29 (5)
6. Rakousko (Lukas Klapfer, Wilhelm Denifl, Mario Seidl, Phillip Orter) +1:47 (7)
7. Itálie ( Lukas Runggaldier, Armin Bauer, Raffaele Buzzi, Allesandro Pittin)+3:20 (4)
8. ČR ( Miroslav Dvořák, Lukáš Daněk, Ondřej Pažout, Tomáš Portyk) +3:24 (9)
9. USA (Bryan Fletcher, Jasper Good, Ben Berend, Taylor Fletcher) +3:25 (8)
10. Polsko ( Adam Cieslar, Pawel Twardosz, Szczepan Kupczak, Pawel Slowiok) +4:23 (10)
11. Rusko ( Vitalii Ivanov, Ernes Yahin, Viacheslav Barkov, Samir Mastiev) +4:57 (11)
12. Slovinsko ( Vid Vrhovnik, Marjan Jelenko, Leon Sarc, Tomaz Druml) +8:03 (12)
(Pozn. red. v závorce za ztrátou je celkový čas celého týmu v běžecké části)
Zítra je na programu individuální závod na velkém můstku.