Michal Březina při krátkém programu na MS 2017
Foto: facebook.com/helsinki2017/ - Antti Lehto

Šest bodů o tom, co přineslo letošní mistrovství světa v krasobruslení

Michal Březina při krátkém programu na MS 2017

O víkendu skončilo poslední velké světové měření sil před olympijskými hrami, které proběhnou příští rok. V následujících šesti bodech naleznete shrnutí, co důležitého se v Helsinkách odehrálo.

Vláda krasobruslařů z asijského a amerického kontinentu

Mimoevropské země byly v Helsinkách celkově úspěšnější než země ze starého kontinentu. Evropa získala jen čtyři z dvanácti medailí a tu nejcennější pouze v kategorii žen. Nejvíce konkurenceschopná byla v kategorii sportovních párů, kde skončilo v první desítce pět evropských párů a Němci s Rusy se radovali ze stříbrné, resp. bronzové medaile.

Čtyři krasobruslaři se ziskem přes 300 bodů

Strhující byla především mužská soutěž. Přinesla spousta čtverných skoků a ani 301,19 bodu nestačilo Španělu Fernandezovi, obhájci titulu, na medaili. Vítězný Japonec Hanyu po světovém rekordu ve volné jízdě poskočil z 5. místa až na nejvyšší stupeň. Snad jakoby vycítil nástup nové éry, den před volnými jízdami oznámil definitivní odchod do krasobruslařského důchodu vládce éry předchozí – Jevgenij Pljuščenko.

Japonský krasobruslař Yuzuru Hanyu na MS 2017 Zdroj: facebook.com/helsinki2017/ - Janne Koistinen

Fenomenální výkon ruské krasobruslařky Medvedevy

Evgenia Medvedeva nepřipustila žádné pochybnosti o své nadvládě v ženském krasobruslení. Jako první krasobruslařka v historii se přehoupla přes 230 bodů a suverénně obhájila loňský titul. Druhou Kanaďanku Osmond porazila o více než 15 bodů! A to v ostatních kategoriích nepřesáhl rozdíl mezi prvním a druhým místem ani tři body!

Ruská krasobruslařka Evgenia Medvedeva na MS 2017 Zdroj: facebook.com/helsinki2017/ - Antti Lehto

Čínské zlato po strastiplném návratu partnerky na led

Wenjing Sui se loni po operaci chodidel prakticky znovu učila chodit. Sportovní pár musel vynechat kvůli její rekonvalescenci první polovinu sezony, pak ale vyhrál mistrovství čtyř kontinentů a nakonec i mistrovství světa. Do Číny se tak po deseti letech vrátil titul v kategorii sportovních dvojic.

Čínský sportovní pár Sui, Han na MS 2017 Zdroj: facebook.com/helsinki2017/ - Antti Lehto

Úspěšný návrat tanečního páru Virtue, Moir

Olympijští vítězové z roku 2010 a do letoška dvojnásobní mistři světa se vrátili po pauze, jež jim začala po olympijských hrách v Soči, a hned zvítězili. Obhájcům vítězství z předchozích dvou let, Francouzům Papadakis- Cizeron, nestačil na jejich tréninkové kolegy ani světový rekord ve volné jízdě.

Kanadský taneční pár Virtue, Moir na MS 2017 Zdroj: facebook.com/helsinki2017/ - Antti Lehto

Jedno olympijské místo pro Českou republiku a jedno místo „pod čarou“

Ač to bylo pro Michala Březinu výsledkově nejhorší umístění na mistrovství světa, olympijskou místenku vybojoval právě on. Nadějný sportovní pár Anna Dušková, Martin Bidař skončil těsně pod čarou – i kvůli poněkud nešťastným postupovým pravidlům – dvě místa získala např. Francie, jejíž druhý pár skončil na šampionátu předposlední. Přesto naděje stále žije – ať už na odřeknutí některé země, nebo na úspěch v dodatečné podzimní olympijské kvalifikaci, které se kromě favorizované mladého sportovní dvojice zúčastní i některá z českých žen a český taneční pár.

356 0