Česká curlingová smíšená dvojice Zuzana Hájková a Tomáš Paul
Foto: curling.cz

MS curling: Český smíšený pár v základní skupině postupuje bez porážky. Postoupí na OH?

Česká curlingová smíšená dvojice Zuzana Hájková a Tomáš Paul

České smíšená curlingová dvojice Zuzana Hájková a Tomáš Paul si na MS udržuje po 4 odehraných utkáních 100% bilanci a vede skupinu D společně s USA. Porazili dokonce i favority turnaje.

Česká curlingová smíšená dvojice Zuzana Hájková a Tomáš Paul Zdroj: curling.cz

O přímý postup na OH díky bodovému žebříčku z MS letos již bojovaly ženy. Nakonec jim to nevyšlo a budou muset absolvovat kvalifikaci letos v prosince v Plzni. Nyní však o přímou kvalifikaci bojuje smíšený pár Hájková-Paul, jenž po čtyřech odehraných utkáních vede skupinu. 

Zkušení curleři již mají za sebou jeden velký úspěch v podobě bronzu z MS 2013. Pokud by se jim tento úspěch podařil zopakovat, s největší pravděpodobností by si zajistili start na Olympiádě v Pyeongchangu. 

Na úvod turnaje již absolvovali velmi těžké zápasy. Nejdříve porazili soupeře z Německa poměrem 7:5. Následně si připsali výhru 8:5 na týmem Turecka, když v osmém endu, jenž byl poslední, zahráli skvělé 4 kameny, což zajistilo jejich výhru v utkání předčasně. 

Jako velmi cenné výhry se jeví proti dvěma favorizovaným týmům. Vyrovnané utkání proti Anglii nakonec zvládli a zvítězili 6:4, když se jako nejdůležitější end utkání ukázal ten třetí, kde česká dvojice zahrála 3 kameny. A když na ně nestačila ani Kanada, jenž podlehla českému výběru 5:7, mohou se Hájková s Paulem prozatím vyhřívat na první pozici po boku Spojených států, proti kterým pravděpodobně svedou boj o vítězství ve skupině. Jejich zápas je na pořadu jako další. 

Kromě USA je čekají ještě souboje s Kazachstánem, jenž nemá na svém kontě ještě ani jednu výhru, a Francie. Ta v dosavadním průběhu turnaje porazila z odehraných 4 utkání pouze Turky velmi těsným rozdílem 10:9. 

Na olympijské hry do korejského Pyeongchangu postoupí 7 smíšených dvojic na základě žebříčku bodů získaných během MS 2016 a 2017. Loni Paul s Hájkovou vypadli v osmifinále turnaje a do tabulky si žádné body nepřipsali. Naopak blízko postupu jsou Slováci, kteří drží v žebříčku deváté místo s 3 body z loňského MS. 

Základem úspěchu by tak pro ČR mohl být postup do čtvrtfinále. Pokud by dokázali vybojovat 5. místo, získali by za něj 8 bodů, se kterými by se již mohli zařadit mezi kandidáty na postup na OH. Ovšem jistotu postupu jim dá pouze zisk medaile a také fakt, jak si povedou týmy, které loni na MS bodovaly. Pokud se český tým nekvalifikuje přímo z MS, nebude již mít další možnost, jelikož smíšené týmy nehrají kvalifikační turnaj a kvalifikují se pouze na základě výsledků ze světového šampionátu. 

531 0