Michal Březina při krátkém programu na MS 2017
Foto: facebook.com/helsinki2017/ - Antti Lehto

Japonec Hanyu mistrem světa, Michal Březina vybojoval olympijskou místenku

Michal Březina při krátkém programu na MS 2017

Soutěž plnou neskutečných výkonů ovládl Japonec Yuzuru Hanyu před krajanem Shoma Unem, třetí skončil Číňan Boyang Jin. Michal Březina obsadil 18. místo, což stačilo k zisku účastnického místa na olympijské hry.

Včerejší závod žen vyhrála fenomenální Evgenia Medvedeva v novém světovém rekordu 233,41 bodů. Jako první žena se přehoupla přes 230 bodů. Jízda nádherná, výkon neskutečný. Někdo by si mohl myslet, že nic lepšího už Helsinky nemohou nabídnout. Ale dnešní soutěž ukázala, že ani muži nebudou chtít zůstat pozadu. Ne, světový rekord v celkovém součtu tu sice nepadl, „pouze“ ten za volnou jízdu – vítězný Japonec obdržel 223,50 bodů - ale bitva o medaile to byla úchvatná.

Hanyu vstupoval do soutěže z pátého místa po krátkém programu, přesto však svou jízdou se čtyřmi čtvernými skoky triumfoval. Měl ale zdatné soupeře, kteří čtverné skoky také předváděli jako na běžícím pásu. Druhý Uno na svého krajana ztratil pouze necelé dva body, třetí Jin a i obhájce titulu a vedoucí muž po krátkém programu Španěl Fernandez, jenž nakonec skončil těsně pod stupni vítězů, překonali třísetbodovou hranici! Ještě šestý Američan Chen by se svým bodovým ziskem na olympiádě v Soči zvítězil…

Michal Březina svou jízdu začal skvěle – nádherný čtverný salchow, výborný trojitý axel. Potom se povedl ještě trojitý flip či trojitý rittberger, ale přišly i chyby – místo trojitého axela dvojitý, po lutzu se rukou dotkl ledu a po flipu následoval dokonce pád. Český reprezentant působil, jako by mu docházely síly. Vinu za to mohlo nést zranění kotníku před šampionátem. Svůj výkon při čekání na známky komentoval slovy: „Dělal jsem, co jsem mohl.“ Celkem získal 226,26 bodu a propadl se z 15. místa po krátkém programu na 18. příčku. To nejdůležitější se však povedlo – olympijské hry v příštím roce nebudou bez českého krasobruslaře.

Boj se zámořskou konkurencí však bude pro českého zástupce a jeho evropské kolegy nesmírně obtížný. Pokud vynecháme Španěla Fernandeze, který dokáže bojovat i ve světové konkurenci, Rus Kovtun, druhý nejlepší Evropan v soutěži, byl až osmý s výraznou ztrátou na medailové pozice. Navíc mistr světa Hanyu při pozávodním rozhovoru několikrát zopakoval, že před olympijskými hrami musí víc trénovat. Máme se tedy příští rok na co těšit.

Výsledky:

1. Hanyu (Jap.) 321,59, 2. Uno (Jap.) 319,31, 3. Jin (Čína) 303,58, 4. Fernandez (Šp.) 301,19, 5. Chan (Kan.) 295,16, 6. Chen (USA) 290,72, … 18. Březina 226,26

371 0