Česká krasobruslařská sportovní dvojice Martin Bidař a Anna Dušková
Foto: Facebook - Martin Bidař & Anna Dušková

Dušková s Bidařem jsou blízko olympiádě!

Česká krasobruslařská sportovní dvojice Martin Bidař a Anna Dušková

Předvedli velmi sebevědomý krátký program a nebyli na MS v Helsinkách daleko od osobního rekordu. Postup do volných jízd přiblížil stále české juniory účast pod pěti kruhy v Pyeongchangu.

Česká krasobruslařská sportovní dvojice Martin Bidař a Anna Dušková Zdroj: Facebook - Martin Bidař & Anna Dušková

První část úkolu mladí čeští teenageři Anna Dušková s Martinem Bidařem splnili. V krátkém programu působili poměrně sebevědomě. Předvedli synchronní skoky, odhody, krokovou sekvenci a další prvky bez nějakého výrazného zaváhaní. Až tedy na závěr celé jízdy, když v piruetách nebyli synchronní. A výsledek? Zhruba 2 body za nejlepším osobním výkonem, který zaznamenali na domácím evropském šampionátu v Ostravě. Co je však mnohem důležitější, tak postoupili z 15. pozice do volných jízd a příblížili se tak přímé kvalifikaci na OH do Pyeongchangu. 

Výkon 63,36 bodu je zařadil na průběžnou patnáctkou příčku, což znamená, že stejně jako v krátkém programu, tak i ve volných jízdách budou startovat v první skupině, konkrétně jako druzí v pořadí za párem ze Severní Korey, jenž skončil v krátkém programu těsně před českým párem o 1,16 bodu. 

Volné jízdy jsou na programu již dnes od 18:55 finského času, což znamená, že v ČR to budou diváci moci sledovat o hodinu dříve. A právě Anna Dušková s Martinem Bidařem se představí hned na úvod. A jejich cíl je jasný. Kvalifikovat se přímo na olympijské hry do Pyeongchangu. Tam se dostane přímo z letošního MS 16 párů. Vzhledem k tomu, že právě do volných jízd postoupila šestnáctka nejlepších, měli by mít start zajištěn. Ovšem není tomu přesně tak. Některé národy totiž mohou díky svému umístění vyjet další účastnické místo na OH 2018 jinému páru ze své země. A to i za předpokladu, že zmíněný pár se ani nemusí účastnit letošního MS. 

Co to znamená pro náš pár? Prakticky ani patnácté místo by jim nemuselo zajistit účast na OH 2018, ale také může. Všemu nasvědčí až výsledky po volných jízdách, kde se sečtou umístění jednotlivých států a bude tedy jisté, zda vyjeli jednu či více místenek pro své země na OH. Čechům tedy nezbývá jiná možnost, než se snažit posunout pořadím výše a tím si zvýšit šance či přímo zajistit si jistou účast pod pěti kruhy. 

Na domácím ME si Dušková s Bidařem dojeli v osobním rekordu pro výtečné sedmé místo. A na co to bude stačit na jejich premiérovém MS, se dozvíme již dnes večer. 

Kritéria, čísla, součty a kvóty. Kudy na hry?

Jaká je tedy před vyvrcholením soutěže složitá postupová olympijská matematika?

Země, kterým se na MS 2017 kvalifikovaly tři páry (Rusko, Kanada) nebo dva páry (Čína, USA, Itálie, Německo, Francie), získají následující počet olympijských míst:

3 místa: pokud součet dvou nejlépe umístěných párů z dotyčné země bude maximálně 13.

2 místa: pokud součet dvou nejlépe umístěných párů z této země bude maximálně 28.

Země, kterým se na MS 2017 kvalifikoval jeden pár (z finalistů to jsou KLDR, Česko, Austrálie), získají:

3 místa: pokud se tento pár umístí na 1. nebo 2. místě

2 místa: pokud se umístí na 3. až 10. místě.

Po sečtení všech míst pro země, které dle zmíněných kritérií vybojují pro olympijské hry tři nebo dvě místa, budou zbývající místa do počtu 16 rozdělena po jednom mezi následující země, přičemž rozhodne umístění jejich nejlepšího páru na MS.

Při sčítání navíc platí na základě pravidel ISU zásada, že všem druhým párům, nekvalifikovaných do 16členného finále, je pro národní součet umístění započítáno 18. místo, bez ohledu na jejich skutečné umístění v krátkém programu.

Co to aktuálně znamená pro Helsinky a české duo?

Finalisté MS po krátkém programu

 • 1. Wen-ťing, Chan Cchung (Čína) 81,23
 • 2. Savčenková, Massot (Něm.) 79,84
 • 3. Tarasovová, Morozov (Rus.) 79,37
 • 4. Jü Siao-jü, Čang Chao (Čína) 75,23
 • 5. Zabjaková, Enbert (Rus.) 74,26
 • 6. Iljušečkinová, Moscovitch (Kan.) 73,14
 • 7. Duhamelová - Redford (Kan.) 72,67
 • 8. Knierimová - Knierim (USA) 72,17
 • 9. Marcheiová - Hotárek (It.) 71,04
 • 10. Jamesová - Cipres (Fr.) 70,10
 • 11. Della Monicová- Guarise (It.) 70,08
 • 12. Seguinová - Bilodeau (Kan.) 66,31
 • 13. Stolbovová - Klimov (Rus.) 65,69
 • 14. Ok Ryom - Ju Sik Kim (KLDR) 64,52
 • 15. Dušková, Bidař (ČR) 63,36.
 • 16. Alexandrovská - Windsor (Aus.) 62,03

Kdybychom vzali za konečné už pořadí z krátkého programu, pak by bylo 16 míst na hry rozděleno následovně: Čína, Rusko a Kanada 3 místa, Německo, USA a Itálie 2, Francie 1. Pod čarou by zůstaly z finálových zemí KLDR, Česko a Austrálie.

Cesta do Pchjongčchangu tedy vede pro Duškovou a Bidaře následovně:

Potřebují ve volné jízdě přeskočit pár z KLDR, na který ztrácejí jen 1,16 bodu, a také odolat náporu Australanů, letošních juniorských mistrů světa.

Zároveň k tomu potřebují, aby se přeskupilo pořadí párů z dalších zemí a aspoň jedna z nich ztratila jedno místo.

Takřka jisté je, že tři postupová místa získají Čína (nyní umístění 1. + 4.) a Rusko (3. + 5.).

Ke dvěma místům má mocně nakročeno Německo (nyní 2. + 18.), přišlo by o ně jedině tehdy, kdyby se Savčenková a Massot propadli z 2. na 11. příčku. Stejně tak míří ke dvěma místům Itálie (9. + 11.). Ztratila by je, kdyby její dva páry sestoupily na 14. a 15. místo.

Cesta do Koreje tedy vede pro Čechy přes Kanadu, USA a Francii.

Kanada je momentálně na samé hraně tří postupových místě (6. + 7.). Pokud by si její páry o jednu příčku pohoršily, bude mít na hrách jen dva zástupce.

Spojené státy (8. + 18.) přijdou o jedno místo, jestliže Knierimová-Knierim sestoupí z 8. na 11. místo.

Francie (10. + 18.) zůstane na jednom místě, pokud Jamesová a Cipres skončí jedenáctí a horší.

Čechům by mohl pomoci i ruský pár Stolbovová-Klimov, bývalí vicemistři světa, u nichž se po nečekaném selhání v krátkém programu očekává z 13. místa výrazný vzestup vzhůru výsledkovou listinou, při němž by měli odsouvat za sebe další dvojice.

Bude to večer nejen bitva na ledu, ale zároveň i velká matematická kalkulace v zákulisí.

Dušková a Bidař do ní mohou vjet s vědomím: Jsme tu nejmladší, nemáme co ztratit, můžeme jedině získat. A kdyby se to nyní nepovedlo, stále jsou zde čtyři olympijská místa k mání na zářijové dodatečné kvalifikaci. Tam by Češi vzhledem ke své výkonnosti patřili k největším favoritům.

Citace kritérií a čísel: http://sport.idnes.cz/ms-krasobrusleni-pred-sportovnimi-dvojicemi-fap-/sporty.aspx?c=A170330_121542_sporty_tm2

449 0