Tomáš Paul a Zuzana Hájková se radují z výhry
Foto: © WCF / Richard Gray

Curling: Český mix bude bojovat o medaile a je blízko postupu na olympiádu

Tomáš Paul a Zuzana Hájková se radují z výhry

Velmi těsné, ale nakonec úspěšné zápasy sehrál český smíšený pár v noci na dnešek. Nejdříve se v osmifinále vypořádal s Maďary a posléze v dramatickém finiši zvládl porazit i Finsko. Semifinálová účast však k postupu na OH zatím nestačí.

Tomáš Paul a Zuzana Hájková se radují z výhry Zdroj: © WCF / Richard Gray

Byly to nervy, ale Tomáš Paul se Zuzanou Hájkovou i nadále pokračují vítězně v tažení světovým šampionátem v kanadském Lethbridge. Po 4 letech se znovu probojovali do bojů o cenné kovy. Ale co je těší více, tak bojují o účast pod pěti kruhy v korejském Pyeongchangu. 

Maďarsko na letošním šampionátu překvapilo, když postoupilo do osmifinále a svedlo s Českem neuvěřitelně vyrovnanou bitvu. Maďaři vedli po 6 endech 6:4 a naše dvojice musela dotahovat. Ovšem Paul s Hájkovou předvedli drtivý závěr a v sedmém a posléze i osmém endu zahráli pokaždé 2 kameny a postoupili do čtvrtfinále po vítězství 8:6. Tato výhra jim zajistila, že budou dozajista bodovat v olympijské kvalifikaci na základě umístění na letošním MS. K postupu na olympiádu ale bylo potřeba udělat více. 

Ještě ve stejný den odehráli čtvrtfinálové utkání proti týmu Finska. A Finové vstoupili do utkání lépe. Ve velmi těsných endech se dostali do vedení 4:1, když zahráli 3 po sobě jdoucí endy s jedním kamenem. Ovšem následující end byl klíčový pro celé utkání. Finům se nepodařil a Češi zahráli 3bodový end a dorovnali n 4:4. Následně Finové při vlastní výhodě se dostali opět do jednobodového vedení na 5:4. Rozhodnout tak měl osmý end. A také tam to vypadalo hodně natěsnaně. Ve středovém kruhu se nacházelo mnoho kamenů, ovšem Češi využili výhody posledního kamene, zahráli dvoubodový end a porazili Finy těsně 6:5.

Z aktuálního MS si tak připíší minimálně 9 bodů. Ani to však nemusí stačit ke kvalifikaci na OH. Ovšem ve hře je kromě olympiády také medaile z MS.

Propočty, jak se dostat na olympiádu

V tzv. LIVE tabulce se Čěši dostali na sedmé místo s tím, že sedmička bude tím posledním postupovým, jelikož Jižní Korea se v tabulce do elitní osmičky už dozajista nevejde. 

Jistý postup na olympiádu již mají aktuálně 3 nejvýše postavené týmy, kterými jsou Čína, Rusko a Kanada. Od čtvrtého do sedmého místa to bude boj. 

Před Českou republiku se již dozajista nedostanou tyto bodující týmy: Lotyšsko, Itálie, Irsko, Estonsko, Slovensko a Rakousko. Naopak s několika dalšími týmy se Češi přetahují o postup a tam bude hrát roli každý bod. Finové, kteří vypadli s Českem, zapíší na letošním MS minimálně 5 bodů. A když k tomu připočtou 6 z minulého šampionátu, dává jim to 11 bodů a největší šanci na postup ze 4. pozice. Hned za nimi se nacházejí týmy USA a Skotska, které sice na loňském MS zazářily, ale letos pro ně bylo konečnou osmifinále. Uvidí se, kolik mohou získat bodů v bojích umístění. 

Sedmé místo aktuálně sdílí 3 týmy. Česko společně se Švýcarskem, se kterým se utká v semifinále, nebodovalo loni a tak jistotu startu na OH a také jistotu medaile získá vítěz tohoto klání. Dalším týmem je Norsko. To však ztroskotalo ve čtvrtfinále. Bude však hrát o umístění a další body může nahnat. 

Pokud však Češi svůj semifinálový boj prohrají, ještě nemusí být všem dnům konec. Hráli by zápas o bronzovou medaili. V případě zisku bronzu by s připsali 10 bodů. Švýcaři by je sice přeskočili, ale v případě, že by Skotové skončili v bojích o umístění s nejhorším bodovým součtem, měli by na kontě stejný příděl jako Češi a hrálo by dodatečné utkání o postup. Nutno podotknout, že Norové by museli po výpadku ve čtvrtfinále brát taktéž nejnižší bodový příděl a zůstat tak na 9 bodech. 

Co je však jisté, tak Paul s Hájkovou neskončí v olympijské kvalifikaci hůře než devátí. Olympiáda tak je velmi blízko.

LIVE TABULKA

Pozice Země MS 2016 MS 2017 Součet
1  Čína 12 9 21
2  Kanada 8 9 17
3  Rusko 14 1 15
4  Finsko 6 5 11
5  USA 10 1 11
6  Velká Británie 9 1 10
7  Česká republika 0 9 9
7  Švýcarsko 0 9 9
9  Norsko 4 5 9
10  Estonsko 7 0 7
11  Lotyšsko 0 5 5
11  Jižní Korea 0 5 5
13  Slovensko 3 0 3
14  Rakousko 2 0 2
15  Itálie 0 1 1
16  Irsko 1 0 1

Pozn.

TUČNÉ - Tyto bodové hodnoty jsou již definitivní a nemohou se změnit

Bodové hodnoty nezvýrazněné tučně se ještě mohou změnit a uvádí nejnižší možný počet získaných bodů ať už na letošním MS nebo i v celé olympijské kvalifikaci. 

457 0